چه صنایعی از مخزن استیل استفاده می کنند

چه صنایعی از مخزن استیل استفاده می کنند. یکی از مهم ترین چالش‌های تولید مخزن استیل را می‌توانیم کاربرد آن در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی. صنایع لبنی، صنعت داروسازی، صنایع شیمیایی، صنعت عرقیات گیاهی، صنایع پتروشیمی،نفت و گازو… است. تولید مخزن و ویژگی‌های مخزن براساس کاربرد مورد نظر تعیین می‌شود.

مخازن استیل همواره در اندازه‌ها و اشکال مختلف بسته به نیاز مشتری توسط طراحان و مهندسان متخصص در این زمینه طراحی و تولید می‌شود. مخازن فولادی عموماً به عنوان سیلندرهای‌ایستاده تولید و استفاده می‌شوند.

مخزن فولادی اشکال دیگری مانند مکعبی، یک هرم استوانه‌ای،مخروطی،کروی و… نیز دارد.مخازن استیل بسته به نیاز مشتری در ۳ سطح تک جداره، ۲ جداره و ۳ جداره تولید می‌شوند. این دیوار‌ها از نظر جنس ورق به انواع ورق‌هایی تقسیم می‌شوند. که پرکاربردترین آن‌ها ۳۰۴ می‌باشد.

گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک

مواد تشکیل دهنده ورق‌های مخزن‌های استیل

مواد اولیه استاندارد ورق‌های مخزن ‌های استیل تشکیل شده از کربن: ۰. ۰۸٪، منگنز: ۲%، فسفر: ۰. ۰۴۵%، گوگرد: ۰. ۰۳٪، سیلیکون: ۱ درصد، کروم: ۱۸ تا ۲۰ درصد، نیکل: ۸ تا ۱۰ درصد است.

ورق استیل ۳۰۴

فولاد گرید ۳۰۴ را می‌توان به عنوان محفظه نگهداری مواد غذایی، لبنیات، محلول‌های استریل شده. مواد شیمیایی با نیاز به خوردگی متوسط و… استفاده کرد که بیش از نیمی از فولاد تولیدی جهان با گرید ۳۰۴ در بازار به فروش می‌رسد. یکی از مهمترین کاربرد‌های فولاد ۳۰۴ ساخت مخزن استیل برای صنایع لبنی و نگهداری و فرآوری محصولات لبنی می‌باشد. مخازن تک جداره، دو جداره و مخازن فرآیند تولید شده برای کارخانه‌های لبنی از فولاد ۳۰۴ ساخته شده است.

ورق استنلس استیل ۳۰۴

این ورق دارای حداقل ۱۸٪ کروم، ۸ درصد نیکل، حداکثر ۰. ۰۸٪ کربن است، این درجه از فولاد را نمی‌توان با حرارت دادن سخت کرد. مقاومت بالا در برابر خوردگی و مقاومت بالا در برابر فرآیند اکسیداسیون دارد، نیکل موجود در این آلیاژ خواص متالورژیکی آن را تعیین می‌کند و همچنین دارای مقاومت بالا در برابر اسید‌های میانی نیز است.

کاربرد مخزن فولادی ۳۰۴

در پاسخ به سوال اینکه از مخزن استیل در چه صنایعی استفاده می شود؟ درباره مخزن 304 می‌توان گفت در کارخانه‌های لبنیات، کارخانه‌های تولید روغن نباتی، کارخانه‌های تولید مواد غذایی، کشتارگاه‌ها، تانکر و… کاربرد دارد.

مواد تشکیل دهنده فولاد ضد زنگ

ورق استنلس از کربن ۰. ۰۸٪، منگنز ۲%، فسفر ۰. ۰۴۵%، گوگرد ۰. ۰۳%، سیلیکون ۱ درصد، کروم ۱۸ تا ۲۰ درصد و نیکل ۸ تا ۱۰ درصد ساخته شده است.

مواد تشکیل دهنده فولاد ضد زنگ

مخازن تک جداره استیل

چه صنایعی از مخزن استیل استفاده می کنند  مخزن استیل یک جداره یکی از پرکاربردترین انواع این محصول می‌باشد. این مخزن از ظرفیت ۵۰۰ لیتر تا ۱۵۰ متر مکعب قابل تولید و استفاده می‌باشد و جنس ورق مخزن تک جداره تفاوتی ندارد و بسته به نیاز مشتری با ورق ۳۰۴ یا ۳۰۱۶ قابل تولید می‌باشد.

از مخازن فولادی تک جداره برای نگهداری محصولات غذایی، دارویی و شیمیایی استفاده می‌شود که دارای pH خنثی هستند. و گرمای محیط و نور خورشید بر مواد داخل مخزن تأثیری نمی‌گذارد. در ابتدا تولید مخازن تک جداره باید وزن مناسبی با توجه به حجم مخزن داشته باشد تا فشاری به بدنه مخزن وارد نشود.

مخازن استیل دو جداره

برخی از مواد نباید با دمای خود تغییر کنند. در نتیجه مخازنی که برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. باید جداره جداگانه‌ای برای عایق کاری دیواره داخلی داشته باشند تا از سرد شدن دمای بیرون جلوگیری شود.

همچنین برخی از مواد هستند که به صورت گرم یا سرد تولید و مصرف می‌شوند. بنابراین دمای آن‌ها نباید تغییر کند که باعث تغییر در ظاهر و بافت مواد داخل مخزن استیل می‌شود. برای عایق کاری مخازن دوجداره از موادی مانند پشم شیشه، پشم سنگ و سایر عایق‌های حرارتی استفاده می‌شود.

مخازن سه جداره فولادی

مخزن استیل سه جداره دارای فرآیند تولید پیچیده‌ترین و حرفه‌ای‌ترین مخزن فولادی است. که از ۳ لایه با آلیاژ‌های ۳۰۴ و ۳۱۶ و… ساخته شده است. که این مخازن با ظرفیت ۵۰۰ لیتر قابل تولید و تا ۱۰۰۰۰ لیتر بسته به میزان تولید و عرضه می‌باشد.

نیاز‌های کارفرما با توجه به استفاده از تجهیزات و مواد مصرفی اضافی برای تولید مخزن فرآیند. قیمت این محصول نسبت به سایر مخازن تک جداره و دو جداره بیشتر است.

مخازن سه جداره فولادی

به طور خلاصه، مخازن فرآیند زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. که کارفرما بخواهد ماهیت محصول سیال خود را طی فرآیندی از نوعی به نوع دیگر تغییر دهد. یکی از مواد مورد استفاده برای تغییر ماهیت مخازن فرآیند. استفاده از دمای مناسب برای این سیالات است.

بیشتر بخوانید: چه محصولاتی از ورق استیل ساخته می شوند

بنابراین، موارد عملی برای استفاده از این فرآیند را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:
نگهداری و نگهداری محصول
پردازش محصول،
اختلاط محصول تغییر دما و تبادل حرارت

کاربرد اصلی مخازن سه جداره

چه صنایعی از مخزن استیل استفاده می کنند کاربرد اصلی مخازن سه جداره برای صنایع لبنی است. که می‌خواهند شیر مورد نظر خود را پاستوریزه کرده و محصولات ارزشمندی مانند کره و خامه را از شیر استخراج کنند. یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین انواع مخازن فرآیند، مخزن رسیدن است که برای تولید کره یا خامه از شیر خام استفاده می‌شود.

مخزن استیل خامه‌گیری، مخازن استارتر، مخازن فرآوری کشت (برای تولید ماست و… ) از مهم‌ترین انواع مخازن سه جداره یا مخازن فرآیند هستند. این مخازن دارای لوازم جانبی مهمی نیز می‌باشند که عبارتند از: فشارسنج، گیج دما، همزن، CIP، حجم سنج، درب بسته و… می‌باشد.

مطلب پیشنهادی: روش های تسخیص انواع ورق استیل

تجهیزات مخازن سه جداره

شیر نمونه‌برداری، محصول سیستم دیجیتال انتقال دما ژ، ژکت تخم مرغ، PH متر. دماسنج. فشار سنج، درب منهول، حجم سنج، شیشه کناری سلول، بارگذاری عایق همزن، CIP اگزوز یا هواکش دریچه از تجهیزات مخازن سه جداره می‌باشد.

مخزن استیل ضد اسید

این دسته از مخازن فولادی در صنایع مختلفی مانند صنایع داروسازی، صنایع غذایی. صنایع نظامی. صنایع شیمیایی و بسیاری دیگر از سازندگانی که با اسید‌ها و مواد خورنده سروکار دارند، استفاده می‌شود. برای ذخیره اسید در مخزن استیل می‌توان از مواد زیادی استفاده کرد که به مخزن ذخیره اسید معروف است و فولاد یکی از آنهاست.

بیشتر بخوانید: طول عمر میکسر هموژنایزر تحت خلاء

مخزن استیل ضد اسید

اما به جرات می‌توان گفت که فولاد بهترین و بادوام‌ترین ماده برای بدنه این گونه مخازن است. همانطور که در مشخصات فولاد ذکر شد. مشخصه اصلی آن خاصیت ضد اکسیداسیون و ضد خوردگی آن است. که آن را از سایر مواد متمایز می‌کند. این فاکتور‌ها عموماً در تمام گرید‌های این فولاد مشترک است.

به مطالعه ادامه دهید: پروفیل استیل چیست و چه مزایایی دارد

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *