پروفیل استیل چیست و چه مزایایی دارد

پروفیل استیل چیست و چه مزایایی دارد: مخزن استیل یکی از پرکاربردترین محصولات مورد نیاز در صنعت‌های مختلف است. که با استفاده از پروفیل ساخته می‌شود. پروفیل مقطعی است که در طول مشخصی شکل یکسانی دارد. پروفیل‌های فولادی به قطعاتی (مربع یا دایره‌ای) گفته می‌شود. که به دلیل جنس و استحکام زیاد در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آلیاژ‌هایی که پایه آن‌ها از آهن است و کمتر از ۲ درصد کربن دارند، فولاد یا فولاد نامیده می‌شوند. این محصول در گروه فولاد ضد زنگ می‌باشد و مقاومت بسیار بالایی دربرابر فرسودگی دارد.

گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک

بهترین پروفیل استیل چیست و چه مزایایی دارد

پروفیل‌های فولادی محصولات فولادی هستند که به شکلی نورد، کشیده یا فشرده می‌شوند. که دارای سطح مقطع یکسان است. یکی از مهمترین کاربرد‌های پروفیل اتصال دو قسمت به یکدیگر است. قوطی و پروفیل مرز بین دو دستگاه را پر می‌کند.

سایر محصولات فولادی مانند نبشی تسمه و سایر محصولاتی که با پروفیل‌های فولادی ساخته می‌شوند. با توجه به این نام‌گذاری می‌شوند. که از نظر سطح مقطع و همچنین انواع محصولات و اجزای تشکیل دهنده آن‌ها با یکدیگر متفاوت خواهند بود.

پروفیل مقاطع فلزی کوچک که در ساده‌ترین قسمت‌ها یعنی در و پنجره و انواع مخزن استیل دیده می‌شود. این قطعات دارای اشکال ثابت هستند و در اندازه‌های استاندارد ساخته می‌شوند.

ویژگی‌های پروفیل استیل

کروم موجود در فولاد سطحی سخت و یکنواخت در برابر زنگ زدگی ایجاد می‌کند. توانایی زنگ زدگی با افزودن درصد بیشتری از کروم و همچنین آلیاژ‌های دیگر بهبود می‌یابد. به همین دلیل می‌توان از آن در ساخت مخزن استیل استفاده کرد. از جمله برخی از خواص مهم عبارتند از:

 • مقاوم در برابر خوردگی
 • ظاهر جذاب
 • مقاومت در برابر حرارت
 • کاملاً قابل بازیافت عمر مفید و طولانی
 • در مقایسه با هزینه پرداختی به دلیل استفاده از فولاد در آن پروفیل
 • قیمت نسبتاً بالاتری نسبت به سایر پروفیل‌ها دارد.

 کاربرد پروفیل‌های فولادی

 • از پروفیل‌های مربعی و مستطیلی با مقاطع کوچک به عنوان نرده فلزی در و پنجره منازل، کنار پله‌ها و همچنین نرده و… استفاده می‌شود.
 • پروفیل‌های قوطی مربعی و مربع مستطیلی به طور گسترده در صنعت خودرو استفاده می‌شود.
 • از پروفیل نبشی می‌توان در ساخت چهارچوب درب‌های آهنی بزرگ و انواع قالب‌های فلزی در ماشین آلات نیز استفاده کرد.
 • به طور گسترده‌ای در سازه‌های صنعتی و تزئینی استفاده می‌شود.
 • ساخت مخزن استیل در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی کاربرد فراوانی دارند.

 کاربرد پروفیل‌های فولادی

تولید پروفیل استیل

در پاسخ به سوال پروفیل استیل چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ باید به روش تولید نیز اشاره داشته‌باشیم. در روش مستقیم پروفیل مورد نظر مستقیماً در کارخانه تولید می‌شود. این نوع پروفیل در هنگام تولید دارای زوایای و لبه‌های تیز می‌باشد.

البته کیفیت تولید پروفیل فولادی به روش مستقیم بسیار بالاست. لبه‌های تیز باعث سایش و پارگی زیاد و در نتیجه کارایی کمتری می‌شود. زمانی که پروفیل فولادی به صورت غیرمستقیم تولید می‌شود. سرعت کار افزایش می‌یابد و راندمان افزایش می‌یابد، اما پروفیل‌های با کیفیت پایین‌تری نسبت به روش مستقیم تولید می‌شوند.

این نوع پروفیل دایره‌ای و مربعی است که معمولاً به پروفیلی که سطح مقطع آن مربع است. قوطی فولادی می‌گویند و می‌توان از آن برای ساخت مخزن استیل استفاده کرد.

انواع پروفیل استیل

پروفیل‌های فولادی می‌توانند دارای مقاطع پیچیده باشند. یا مقاطع آن‌ها ساده و فقط به صورت مربع یا مستطیل با طول و عرض و ضخامت‌های کاربردی متفاوت باشد. پروفیل‌های فولادی که دارای مقاطع مربع و مستطیل هستند. را می‌توان در اندازه‌های مختلف مشاهده کرد. استفاده از فولاد در سایر صنایع نیز دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: چه محصولاتی از ورق استیل ساخته می شوند

جنس فولاد و خواص آن از جمله ضد زنگ بودن. سختی و مقاومت آن باعث شده تا صاحبان این صنایع از این محصول به جای انواع قدیمی آن که دارای مواد دیگری هستند و قدیمی هستند. در قسمت‌های مختلف استفاده کنند.

انواع پروفیل استیل

انواع پروفیل‌های استیل

۱.  پروفیل استیل باز

پروفیل فولادی باز در مقاطع u و z مشاهده می‌شود که ضخامت‌های متفاوتی دارد. از این پروفیل‌ها در صنعت ساختمان و ساخت ابزارهایی همچون تسمه، میلگرد و… استفاده می‌شود.

۲. پروفیل بسته

پروفیل فولادی بسته، این پروفیل نیز در مقاطع و ضخامت‌های مختلف ساخته می‌شود. اگر به کناره‌های پروفیل مانند (لوله، قوطی و… ) دقت داشته باشید، مشاهده کننده آنها خواهید بود.

مطلب پیشنهادی: روش های تشخیص انواع ورق استیل

انواع استاندارد پروفیل‌های فولادی

 پروفیل‌هایی که طبق استاندارد ساخته شده و در مصارف صنعتی کاربرد دارند. برای مثال پروفیل استیل ۲۰۱ ،دارای خاصیت ضد زنگ بوده و در ضخامت‌های ۱ و ۲ میلی‌متری موجود می‌باشد. پروفیل استیل ۳۰۴ در صنایع لبنی و محصولات صنایع غذایی استفاده می‌شوند. پروفیل فولادی ۳۱۶ در صنایع غذایی و تولید آب معدنی برای تولید مخزن استیل نیز کاربرد دارد.

قوطی استیل

یک نوع پروفیل فولادی وجود دارد که سطح مقطع آن دایره‌ای یا مربعی است که به این نوع پروفیل قوطی فولادی می‌گویند. اگر سطح مقطع دایره‌ای باشد محصول به دست آمده لوله است. محصولات فولادی شامل لوله فولادی، میلگرد فولادی، ورق فولادی، نبشی فولادی، پروفیل فولادی، قوطی فولادی، تسمه فولادی و… بر اساس شکل و کاربرد نامگذاری می‌شوند.

اما همه آن‌ها از آلیاژ فولاد ساخته شده‌اند و روش تولید هر یک متفاوت است. در برخی موارد برخی از مراحل فرآیند تولید مشابه یکدیگر است. ورق استیل مبنای تولید برخی از محصولات می‌باشد. قوطی‌ها، پروفیل‌ها و لوله‌های فولادی در ابتدا به صورت رول ورق بوده و با اقدامات لازم و با استفاده از دستگاه‌های مختلف به محصول مورد نظر تبدیل می‌شوند.

بیشتر بخوانید: شکل ظاهری میکسر هموژنایزر تحت خلاء

قوطی استیل

نقاط مشترک و متفاوت پروفیل‌های استیل

در مورد تمام محصولاتی که تا به حال گفته شد، تسمه و لوله پروفیل، مخزن استیل و همه چیز‌هایی که گفته شد وجه اشتراک آن‌ها در واقع جنسیت آنهاست. اینکه همه آن‌ها از آلیاژ فولاد ساخته شده‌اند و البته چیزی که در مورد آن‌ها متفاوت است. همه این محصولات نحوه ساخت هر کدام از این محصولات متفاوت است.

البته برخی از این محصولات از مرحله ساخت تا چند مرحله بعدی شبیه به یکدیگر هستند. اما پس از طی مراحلی ساخت، از یکدیگر جدا شده و مراحل ساخت مختلفی را طی می‌کنند. البته برخی دیگر از مراحل و انواع ساخت متفاوت است. پروفیل استیل چیست و چه مزایایی دارد.

به مطالعه ادامه دهید: ویژگی های مخزن استیل با کیفیت چیست

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *