ویژگی های مخزن استیل با کیفیت چیست

مخزن استیل یکی از عناصر مهم در خط تولید صنایع بهداشتی، غذایی و حساس می‌باشد. مخازن استنلس استیل بر خلاف فولاد‌های معمولی مانند ورق مشکی (ST-۳۷ یا ST-۵۲) مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی از خود نشان می‌دهند که برای نگهداری مناسب می‌باشد.برای آشنایی بیشتر شما با اینکه ویژگی های مخزن استیل با کیفیت چیست؟ به توضیحات گسترده‌ای در این زمینه پرداخته‌ایم.

گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک

مخزن استیل در چه صنایعی استفاده می‌شود

این مخزن‌ها در تولید صنایع غذایی، تولید محصولات لبنی، تولید عرقیات گیاهی، صنایع داروسازی، صنایع شیمیایی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و… کاربرد بسیار خاصی دارند.

مخزن استیل ویژگی‌های خاصی دارند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن‌ها مقاومت در برابر زنگ زدگی آنهاست. از این مخازن برای حمل و نقل مواد مهم و با ارزش نیز استفاده می‌شود. این مخازن به صورت تک جداره، دو جداره و سه جداره تولید می‌شوند.

ظرفیت قابل حمل با مخزن فولادی از ۱۰۰۰ تا ۲۷۰۰۰ لیتر برای مخازن تک جداره و از ۱۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ لیتر برای مخازن دو جداره متغیر است. مخزن فولادی تک جداره برای انتقال مایعاتی مانند آب آشامیدنی، روغن‌های خوراکی و روغن زیتون استفاده می‌شود که تحت تأثیر دمای هوا قرار نمی‌گیرند.

از مخازن دو جداره فولادی نیز برای حمل مواد و مایعاتی مانند شیر، خامه و خون استفاده می‌شود که در هنگام حمل و نقل باید در دمای معینی باشند و تغییر دمای محیط بر کیفیت و ماندگاری آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

مواد شیمیایی که pH بالایی دارند در مخازنی حمل می‌شوند که باعث خوردگی نمی‌شوند و با حمل و نقل موجودات زنده آسیبی نمی‌بینند. تجهیزات اضافی قابل نصب بر روی مخازن فولادی، شیر‌های بازرسی، میکسر، نردبان، دماسنج و شیر تخلیه هستند.

مهمترین کاربرد مخازن استیل در کارخانجات صنعتی

مخزن استیل  یکی از مهمترین عوامل و تجهیزات طراحی و ساخت خطوط مختلف صنایع غذایی و بهداشتی می‌باشد که به دلیل مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی برای نگهداری و فرآوری سیالات در صنایع مختلف غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهمترین کاربرد مخازن استیل در کارخانجات صنعتی

از جمله این صنایع می‌توان به خط تولید لبنیات، خط تولید روغن، خط تولید صنایع آرایشی و بهداشتی و… اشاره کرد که از مخازن فولادی نیز برای نگهداری روغن خوراکی، آب و نوشیدنی، اسید و مواد شیمیایی، آب پنیر و… استفاده می‌شود.

انواع مخازن استیل

مخازن فولادی انواع مختلفی دارند (مانند تک جداره، دو جداره، سه جداره، حمل و نقل و… ) و هر کدام از این مخازن با توجه به ویژگی‌های خاص خود در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطلب پیشنهادی: مخزن استیل ضد اسید

مخازن فولادی دو جداره و سه جداره

از آنجایی که در بسیاری از موارد لازم است محتویات مخزن در دمای ثابت و بدون ارتباط با محیط اطراف باشد، از مخازن دو جداره در صنایع مختلف استفاده می‌شود. علاوه بر این، در برخی موارد لازم است محتویات مخزن تحت عملیات حرارتی (سرد کردن یا گرمایش) قرار گیرد. در چنین مواقعی دیوار سوم امکان افزایش یا کاهش دما را با کمک آب سرد و بخار فراهم می‌کند.

ظاهر مخزن استیل

مخازن مختلف با توجه به نقش فرآیندی که مسئولیت آن را بر عهده دارند می‌توانند به روش‌های مختلفی ساخته شوند. به عنوان مثال، مخازن کروی یا مخازن استوانه‌ای با عدسی‌های محدب برای فرآیند‌های تحت فشار استفاده می‌شوند.

یا مخازن استوانه‌ای با لنز‌های تخت اغلب برای نگهداری محصولات یا مواد غذایی استفاده می‌شوند. همچنین با توجه به شرایطی مانند حجم مخزن می‌توان مخزن استیل را با پایه یا گوشواره ساخت. مخازن بزرگ معمولاً بدون پایه هستند و بر روی فونداسیون خاصی نصب می‌شوند.

مطلب پیشنهادی: چه صنایعی از مخزن استیل استفاده می کنند

ظاهر مخزن استیل

طراحی و ساخت مخزن فولادی

ویژگی های مخزن استیل با کیفیت چیست: مشخصات فنی مخازن استیل ایزوتانک در اشکال افقی، عمودی، مخروطی و عایق ساخته می‌شوند. ظرفیت این مخازن متفاوت بوده و گاهی تا ۳۰۰ متر مکعب نیز می‌رسد. اولین قدم برای ساخت بهینه‌ترین مخزن، کسب اطلاعات دقیق در مورد حجم مورد نیاز، نوع سیال، کاربرد مخزن و فضای محل پروژه می‌باشد. بر اساس نوع سیال و مواد ذخیره شده، کارشناسان تعیین می‌کنند که از چه نوع فولادی برای ساخت مخازن استفاده شود.

به عنوان مثال در صنایع غذایی از فولاد ۳۰۴ برای نگهداری سیالات غیر خورنده استفاده می‌شود اما اگر سیال ذخیره شده خورنده یا اسیدی باشد در ساخت مخازن از فولاد ۳۱۶ استفاده می‌شود. زمانی که هدف فقط ذخیره یک سیال است از مخازن تک جداره استفاده کنید.

زمانی که پایداری دما مهم است از مخزن استیل دو جداره استفاده کنید و برای مواردی که می‌خواهیم پخت و پز یا بخشی از فرآیند‌های سرمایش و گرمایش داخل مخزن را انجام دهیم. مخازن سه جداره ما به کمک نیاز داریم. همچنین فضای محل پروژه نیز در تعیین مشخصات هندسی مخازن ساخته شده حائز اهمیت است. تعیین عمودی یا افقی بودن مخزن، تعیین ارتفاع مخزن، قطر و… بر اساس اطلاعات کارفرما می‌باشد.

درباره صفر تا صد مخازن شوینده بدانید

قیمت مخازن استیل

به طور کلی قیمت مخزن استیل به ظرفیت و نوع فولاد به کار رفته در بدنه آن بستگی دارد. همچنین با توجه به اینکه ورق‌های فولادی قیمت بالاتری نسبت به فلزات دارند.

قیمت مخازن ساخته شده با ورق فولادی نسبت به مخازن ساخته شده با فلزات دیگر بیشتر است. با توجه به اینکه اکثر تولیدکنندگان مخازن فولادی ورق‌های فولادی مورد نیاز خود را از بازار داخلی تهیه می‌کنند، هزینه واردات ورق (واسطه) نیز به قیمت اصلی اضافه می‌شود که در نهایت منجر به افزایش قیمت کل مخازن می‌شود.

قیمت مخازن استیل

گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک در زمینه واردات ورق فولادی نیز فعال بوده و ورق‌های مورد نیاز را به صورت مستقیم از بازار جهانی تأمین می‌کند و از این طریق هزینه کمتری برای ورق‌های فولادی خود می‌پردازد که باعث کاهش قیمت مخازن ساخت این شرکت می‌شود. نسبت به تولید‌کنندگان دیگر مناسب‌تر است.

از جمله عوامل دیگری که بر قیمت مخازن فولادی تأثیر می‌گذارد ظرفیت مخزن، ضخامت بدنه، عدسی‌ها، وجود تجهیزات کمکی مانند شیشه جانبی، میکسر، گیربکس، نردبان، آبنما، منهول و… می‌باشد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *