مواد تشکیل دهنده استنلس استیل

مواد تشکیل دهنده استنلس استیل فولاد ضد زنگ آلیاژی از آهن، کروم و در برخی موارد نیکل و سایر فلزات مقاوم در برابر خوردگی است. از مزایای استنلس استیل می توان به قابل بازیافت بودن آن اشاره کرد. در واقع، در بخش ساخت و ساز، نرخ بازیابی واقعی آن نزدیک به 100٪ است.
استنلس استیل ولاد ضد زنگ همچنین از نظر محیطی خنثی و بی اثر است و طول عمر آن تضمین می کند که نیازهای ساخت و ساز پایدار را برآورده می کند. علاوه بر این، ترکیباتی را که در تماس با عناصری مانند آب می توانند ترکیب آن را تغییر دهند، شستشو نمی دهد.
علاوه بر این مزایای زیست محیطی، استنلس استیل از نظر زیبایی نیز جذاب، فوق العاده بهداشتی، نگهداری آسان، بسیار بادوام است و جنبه های مختلفی را ارائه می دهد. در ادامه این مقاله با ما در گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک همراه باشید.
شرکت صنعتی و تولیدی آلفا تانک

صنایعی که از استنلس استیل استفاده می کنند

استنلس استیل را می توان در بسیاری از اشیاء روزمره یافت. همچنین نقش برجسته ای در مجموعه ای از صنایع از جمله انرژی، حمل و نقل، ساختمان، تحقیقات، پزشکی، غذا و لجستیک ایفا می کند. استنلس استیل در واقع یک اصطلاح عمومی است که به انواع فولادها اشاره دارد.
مانند سایر انواع فولاد، فولاد ضد زنگ عمدتاً از آهن و کربن در یک فرآیند دو مرحله ای ساخته می شود. چیزی که فولاد ضد زنگ را متفاوت می کند، افزودن کروم (Cr) و سایر عناصر آلیاژی مانند نیکل (Ni) برای ایجاد محصولی مقاوم در برابر خوردگی است.
فولاد خورده می شود زیرا آهن، فلزی که برای تولید فولاد استفاده می شود، در طبیعت در ترکیب با عناصر دیگر وجود دارد. هنگامی که سنگ آهن به طور مصنوعی به شکل خالص برای تولید فولاد تبدیل می شود، ناپایدار می شود و به راحتی با اکسیژن ترکیب می شود.

استنلس استیل از چه موادی ساخته شده است

از مواد تشکیل دهنده استنلس استیل هنگامی که کروم به فولاد اضافه می شود، اکسید کروم را تشکیل می دهد که به عنوان یک سطح محافظ عمل می کند تا مانند فولاد معمولی از ایجاد زنگ زدگی هوا و رطوبت جلوگیری کند.

کروم از مواد تشکیل دهنده استنلس مخزن استیل است که در مقادیری از 10.5 تا 30 درصد، بسته به کاربرد یا محیطی که فولاد در آن استفاده می شود، اضافه می شود. بیش از 100 گرید مختلف از استنلس استیل وجود دارد اما می توان آنها را به پنج نوع اصلی دسته بندی کرد.

استنلس استیل از چه موادی ساخته شده است

آستنیتی

آستنیتی پرمصرف ترین نوع استنلس مخزن استیل است. دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی و حرارت با خواص مکانیکی خوب در طیف وسیعی از دماها است. فولاد آستنیتی در لوازم خانگی، لوله کشی و ظروف صنعتی، ساخت و ساز و نماهای معماری کاربرد دارد.

فریتی

مواد تشکیل دهنده استنلس استیل فولاد ضد زنگ فریتی است که دارای خواص مشابه با فولاد نرم (متداول ترین فولاد) است، اما مقاومت در برابر خوردگی، گرما و ترک خوردگی بهتری دارد. فولاد فریتی معمولا در ماشین های لباسشویی، دیگ بخار و معماری داخلی استفاده می شود.

مارتنزیتی

فولاد ضد زنگ مارتنزیتی بسیار سخت و مستحکم است، اگرچه به اندازه گریدهای آستنیتی یا فریتی در برابر خوردگی مقاوم نیست. تقریباً 13 درصد کروم دارد و برای ساخت چاقو و تیغه های توربین استفاده می شود.

فولاد ضد زنگ دوبلکس

فولاد ضد زنگ دوبلکس ترکیبی از فولادهای آستنیتی و فریتی است که آن را هم قوی و هم انعطاف پذیر می کند. فولادهای دوبلکس در صنایع کاغذسازی، خمیر کاغذ، کشتی سازی و پتروشیمی کاربرد دارند. گریدهای دوبلکس جدیدتر برای طیف وسیع تری از کاربردها در حال توسعه هستند.
مطلب پیشنهادی: مشخصات فنی میکسر هموژنایزر تحت خلاء

استنلس استیل چیست

فولاد ضد زنگ یک آلیاژ آهن و کروم است. در حالی که ضد زنگ باید حداقل 10.5٪ کروم داشته باشد، اجزا و نسبت های دقیق بر اساس درجه درخواستی و استفاده مورد نظر از فولاد متفاوت است. ترکیب دقیق یک آلیاژ به شدت در طول فرآیند آلیاژسازی اندازه گیری و بررسی می شود تا اطمینان به دست اید که فولاد کیفیت های مورد نیاز را نشان می دهد.

استنلس استیل چیست

استنلس استیل چگونه ساخته می شود

فرآیند دقیق برای درجه استنلس استیل در مراحل بعدی متفاوت است. نحوه شکل‌گیری، کارکردن و تکمیل شدن یک گرید فولاد نقش مهمی در تعیین ظاهر و عملکرد آن دارد. قبل از ایجاد یک محصول فولادی قابل تحویل، ابتدا باید آلیاژ مذاب را ایجاد کنید.
به همین دلیل اکثر گریدهای فولادی مراحل شروع مشترک و ثابتی دارند.
برای خرید میکسر هموژنایزر تحت خلاء به این صفحه وارد شوید.

ذوب شدن

تولید فولاد ضد زنگ با ذوب ضایعات فلزات و مواد افزودنی در کوره قوس الکتریکی (EAF) شروع می شود. EAF با استفاده از الکترودهای پرقدرت، فلزات را در طی چند ساعت گرم می کند تا مخلوطی مذاب و سیال ایجاد کند.
از آنجا که فولاد ضد زنگ 100٪ قابل بازیافت است، بسیاری از سفارشات ضد زنگ حاوی 60٪ فولاد بازیافتی هستند. این امر نه تنها به کنترل هزینه ها، بلکه به کاهش اثرات زیست محیطی نیز کمک می کند.

حذف محتوای کربن

مواد تشکیل دهنده استنلس استیل در مراحل مختلفی تولید می گردد. کربن به افزایش سختی و استحکام آهن کمک می کند. با این حال، کربن بیش از حد می تواند مشکلاتی مانند بارش کاربید در طول جوشکاری ایجاد کند.
قبل از ریخته‌گری فولاد ضد زنگ مذاب، کالیبراسیون و کاهش محتوای کربن به سطح مناسب ضروری است.

تنظیم مواد تشکیل دهنده استنلس استیل

پس از کاهش کربن، تعادل نهایی و همگن شدن دما و شیمی رخ می دهد. این تضمین می کند که فلز الزامات درجه مورد نظر خود را برآورده می کند و ترکیب فولاد در کل دسته سازگار است. نمونه های استنلس استیل را آزمایش و تجزیه و تحلیل می کنند؛ سپس تنظیمات مورد نظر انجام می گیرد تا مخلوط به استاندارد مورد نیاز برسد.

شکل دادن یا ریخته گری

با فولاد مذاب ایجاد شده، ریخته گری اکنون باید شکل اولیه ای را ایجاد کند که برای خنک کردن و کار کردن فولاد استفاده می شود. شکل و ابعاد دقیق استیل به محصول نهایی بستگی خواهد داشت.
مطلب پیشنهادی: نقش میکسر هموژنایزر در تولید نوشیدنی

استنلس استیل چگونه ساخته می شود

مرحله آخر

استنلس استیل در انواع روکش های مات تا آینه ای در بازار وجود دارد. تکمیل یکی از آخرین مراحل موجود در فرآیند تولید به حساب می آید. از تکنیک های رایج در این مرحله می توان به حکاکی با اسید یا شن، سند بلاست، سنگ زنی با تسمه، صاف کردن تسمه و پرداخت تسمه اشاره کرد.
در این مرحله استنلس استیل به شکل نهایی تبدیل می شود و آن را به مشتریان عرضه می کنند. رول‌ ها و کویل ‌ها روش ‌های رایجی برای ذخیره و ارسال مقادیر زیادی از استنلس استیل برای استفاده در سایر فرآیندهای تولید به شمار می ورند. شکل نهایی بستگی به نوع فولاد مورد نیاز، مواد تشکیل دهنده استنلس استیل و سایر عوامل دارد.
به مطالعه ادامه دهید: دسته بندی مخازن استیل بر اساس جداره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *