مخزن استیل تحت فشار چیست؟

مخزن استیل تحت فشار چیست: اگر می‌خواهید در مورد مخازن استیل تحت فشار بدانید، با ویژگی‌های منحصر به فرد و همچنین انواع آن آشنا شوید و در مورد عملکرد و نحوه کار آن اطلاع کسب کنید، با ما همراه باشید. در ادامه این نوشته از شرکت صنعتی و تولیدی آلفا تانک قصد داریم به طور کامل و کاربردی به مهمترین مسائل پیرامون مخزن استیل تحت فشار و کارکرد آن بپردازیم.

صنایع نفت، گاز و پتروشیمی از مهمترین صنایع کشور هستند که با سازوکاری هوشمندانه و تجهیزاتی پیشرفته فرآیند فرآوری و استخراج این منابع مهم را به انجام می‌رسانند. یکی از پرکاربردترین تجهیزات و وسایل در صنایع نامبرده، مخازن نگهداری انواع گاز و مایعات با فشارهای مورد نظر هستند.

مخازن استیل که در صنایع و مشاغل مختلف نقش پررنگی را ایفا می‌کنند، جز مقاوم‌ترین و در حال حاضر بهترین مخازن هستند، که نه تنها در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، بلکه در صنایع غذایی، شیمیایی و… نیز به کار برده می‌شوند.
به بیان ساده کار اصلی مخزن استیل تحت فشار، این است که با طراحی و مهندسی حساب شده و ورق استلنس استیل با کیفیت و بدون نشتی، مایعات و گازهای مد نظر را در فشاری بالاتر یا پایین‌تر از فشار اتمسفر(فشار محیط) نگه دارد.

برای درک بهتر عملکرد مخزن استیل تحت فشار، خوب است بدانید که مخازن استیل به طور کلی در دو نوع ساخته شده و در صنایع مختلف به کار گرفته می‌شوند. برخی مخازن استیل ذخیره و برخی تحت فشار هستند. مخزن استیل ذخیره‌ای تنها برای ذخیره و نگهداری مواد است و به طور گسترده مورد استفاده صنایع مختلف غذایی، شیمیایی و… قرار می‌گیرد.

مخزن استیل تحت فشار

و اما مخزن استیل تحت فشار از لحاظ شرایط نگهداری (درب شناور و…) با مخزن ذخیره‌ای تفاوت‌های قابل توجهی دارد. این مخازن با سازوکار پیشرفته‌تر و اصول دقیق‌تر ساخت، برای نگهداری و حمل مایعات و گازهای مهم و بعضا خطرناک با فشارهای متفاوت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی استفاده می‌شوند.
مخازن استیل تحت فشار بنا به نوع استفاده و نوع ماده حمل شونده بر اساس میزان فشار، خود در انواع چند جداره و در حجم‌های متفاوت و اشکال کروی، استوانه‌ای و… ساخته و عرضه می‌گردند.

مخزن استیل تحت فشار چیست

یکی از پرکاربردترین تجهیزات و محصولات در صنایع مختلف، مخازن هستند. مخازن اتیلنی، مخازن استیل، مخازن ذخیره‌ای و تحت فشار و..‌ همه از انواع و اقسام مخازنی هستند که در نگهداری و حمل مواد صنعتی گوناگون به کار می‌روند.
همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، مخازن استیل که از بهترین و پراستفاده‌ترین جنس مخازن هستند، در دو نوع کلی مخازن ذخیره‌ای و تحت فشار تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. مخازن ذخیره استیل استفاده گسترده‌ای در صنایع و مشاغل مختلف دارند و از لحاظ مهندسی، دارای ساختاری ساده‌تر از نوع تحت فشار هستند.

این مخازن (مثل مخازن شوینده و…) بنا به نوع استفاده دارای اشکال و حجم‌های مختلف، تعداد جداره و ترکیبات متنوع ورق بوده و از لحاظ درب نیز برخی شناور و برخی ثابت هستند.
اما مخازن استیل تحت فشار تفاوت‌های زیادی با نوع قبل دارند. این انواع تهیه شده از ورق‌های استیل متنوع و مقاوم، معمولا درب بسته داشته و سطح باز و محل نشتی ندارند. از لحاظ مهندسی و طراحی ساخت نیز بسیار دقیق و پیچیده هستند. مخازن استیل تحت فشار که برای نگهداری و حمل فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای فشارهایی با اختلاف زیاد با فشار محیط هستند و باید شرایط محافظتی خاص خود را داشته باشند.

  • شایان ذکر است که کوچکترین خطا در مهندسی درست و محاسبات ظروف کروی و استوانه‌ای مخازن، می‌تواند موجب وقایع ناگواری شده و سلامت انسان‌ را در معرض خطر مرگ قرار دهد.

بیشتر بخوانید: مخزن گریس تحت فشار چیست

خرید مخزن استیل تحت فشار

معرفی انواع و اجزای مخازن استیل تحت فشار

مخازن استیل تحت فشار انواع مختلفی دارند که هر یک با توجه به شرایط، نوع کاربری، فضای مورد نظر برای نصب از هم متمایز می‌شوند. از نظر شکل ظاهری و هندسی مخزن، مخازن استیل تحت فشار دو شکل رایج کروی و استوانه‌ای دارند. با توجه به نیاز مشتری، نوع و محل مصرف، این شکل تعیین می‌شود.(در مورد شکل استوانه‌ای، طرز قرارگیری افقی یا عمودی مخزن نیز اهمیت دارد.)

انواع مخزن استیل تحت فشار از لحاظ نوع ورق استیل، ضخامت آن و چند لایه یا چند جداره بودن بدنه نیز فرق می‌کنند. هر یک از ورق‌های استیل خواص منحصر به فرد خود را دارند. برخی مقاوم‌تر هستند، تحمل حرارت بیشتری دارند و… .

 

همچنین بدیهی ست که انواع مخازن از لحاظ حجم، قطر، ارتفاع و ابعاد با یکدیگر تفاوت دارند. پارامتر حجم با توجه به نیاز مشتری، نوع استفاده، ماده مورد نظر برای نگهداری، محیط قرارگیری تعیین می‌شود.

  • (به عنوان مثال برای عامل محیط قرارگیری، اگر محیط مورد نظر برای قرار دادن مخزن خاک نرم باشد، برای فرو نرفتن مخزن یا باید به صورت افقی قرار گیرد، و یا اینکه قطر بیشتری داشته باشد. و مثلا در مورد مخزن نگهداری مواد قابل اشتعال، بهتر است مخزن استوانه‌ای، بلند و کم‌قطرتر باشد.)

بررسی اجزا و تجهیزات جانبی این محصول

پیش‌تر با انواع مختلف مخزن استیل تحت فشار آشنا شدیم. لازم است بدانید که سیستم مهم و حساس مخزن استیل تحت فشار علاوه بر ورق استیل و سازماندهی کلی، برای کارکرد درست نیازمند تجهیزات خاص است.
علاوه بر جداره‌ها، لایه‌های پوششی عایق سرمایشی و گرمایشی دور ظروف مخازن وجود دارند. این یکی از مهمترین تجهیزات کمک کننده مخزن استیل تحت فشار است. مخزن استیل تحت فشار دارای اجزای مهم دیگری نیز هست. حجم سنج، آب نما، فشار سنج، نردبان، شیرهای ورود و خروج مواد و غیره از اصلی‌ترین اجزای جانبی مخزن استلنس استیل هستند.

به مطالعه ادامه دهید: فروش میکسر هموژنایزر در غرب

فروش مخزن استیل تحت فشار

در مورد مخزن استیل تحت فشار، خوب است بدانید که…

۱. در هنگام تعبیه برخی مخازن استیل تحت فشار، درب‌های شناوری طراحی می‌شود که از خطرات بالا رفتن فشار داخل ظرف جلوگیری به عمل آید.
۲. سیستم ارت یا اتصال به زمین مخزن، در موارد به وجود آمدن الکتریسیته ساکن در ظرف، برای پیشگیری از وقایع ناگوار ضروری است.
۳. رنگ مخزن در حفظ دما و فشار داخل تاثیر به سزایی دارد. به عنوان مثال رنگ سفید مخزن سبب دفع نور و گرمای خورشید می‌شود.
۴. نوع ورق استیل به کار رفته در مخزن تحت فشار نقش فوق العاده مهمی در مقاومت آن در برابر فشار، حرارت، خوردگی و… دارد. در هنگام سفارش و خرید مخازن باید به این نکته توجه ویژه داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *