مخازن استیل حمل شیر

همه چیز درباره مخازن استیل حمل شیر: از زمان‌های قدیم در صنایع و تولیدی‌ها از مخازن برای نگهداری مواد اولیه استفاده میشد. این مخزن‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام به نوع کاربردی که دارند در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اما یکی از پرکاربرد ترین این مخزن‌ها، مخازن استیل است. صنایع شیر و تولیدات لبنیات، یکی از مهم ترین صنایع در تولید موادغذایی به شمار می‌روند. در این صنایع و کارخانه‌ها به طور کلی از تجهیزاتی به کاربرده شده است که هر کدام در روند تولید تاثیر بسزایی دارند.

از این رو به دلیل اهمیت شیر از دیگر لبنیات و نقش آن در تولید تمام لبنیات، نگهداری و تولید آن بسیار مورد اهمیت قرار می‌گیرد.

مخازن استیل به دلیل قابلیت پوشش دهی مقدار زیادی از محصول برای نگهداری شیر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه با مخازن استیل حمل شیر و ویژگی‌های آن به خوبی آشنا می‌شوید.

گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک

مخازن استیل و خصوصیات آنها

مخازن استیل یکی از ضروری ترین وسایل نگهداری برای تولید صنایعی مانند شیمیایی، غذایی، بهداشتی و… به حساب می‌آید. البته در صنعت‌های مختلف برای نگهداری از محصولات از مخازن مختلفی استفاده می‌شود اما پرکاردترین آنها مخازن استیل است.

دلیل استفاده بیشتر از این مخازن به دلیل مقاومت آن در برابر خوردگی، زنگ زدگی و کاربرد آن در شرایط مختلف است. از مخازن استیل و… در صنایع مختلف برای نگهداری محصول تولید شده و مواد اولیه استفاده می‌شود.

از آنجایی که شیر برای تولیداتی نظیر: پنیر، ماست و… کاربرد دارد، سالم ماندن آن بسیار ضروری است؛ به همین دلیل از مخازن استیل حمل شیر در این صنایع استفاده می‌شود زیرا آلیاژ موجود در جنس این مخزن از کیفیت و تازگی شیر مراقبت می‌کند.

ویژگی مخازن استیل حمل شیر

یکی از مهم ترین و کاربردی ترین وسایل و تجهیزات در صنایع دامداری و کشاورزی مخازن استیل حمل شیر است که باید به صورتی ساخته شوند تا تمام نیازهای صنایع لبنیات را تامین سازد.
این محصول به دلیل حفظ کیفیت شیر در هنگام تولید تا زمان مصرف آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است، زیرا برای جلوگیری از ترش شدن و خرابی شیر باید از فراورده‌های استرلیزه استفاده کرد که مخازن استیل حمل شیر این ویژگی را شامل می‌شوند. این مخازن انواع مختلفی دارند که بسته به خواست مشتری ساخته می‌شود، انواع آن عبارت‌اند از:

مخزن‌ استیل تک جداره

مخزن تک جداره یکی از مدل‌های مخازن استیل حمل شیر است که کار با آن ساده است. این مدل برای حمل موادی مانند: شیر، روغن مایع و…  مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مخزن‌ استیل تک جداره

زیرا تغییر دما در این محصولات باعث خرابی آن‌ها می‌شود به همین دلیل از این مخزن برای حمل شیر استفاده می‌کنند تا کیفیت و خاصیت خود را از دست ندهد و سبب خرابی آن ماده نشود. این مخازن مزایا و معایبی دارد که شامل موارد زیر میباشد:

مزایا

توانایی نگهداری طولانی مدت محصول

توانایی حفظ محصول با همان حالت اولیه

عمر بالاتری نسبت به دیگر مخازن فلزی

ظاهر مناسب و زیبایی آن

معایب

قیمت بالا به دلیل وارداتی بودن استیل و آلیاژ

سختی تعمیر به هنگام خرابی دستگاه

انتقال دمای بیرون و محصول به یکدیگر

مخازن استیل دو جداره

از دیگر مخازن استیل حمل شیر می‌توان به مخازن دوجداره اشاره کرد. این نوع دستگاه برای نگهداری از مایعات و موادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در زمان تخلیه و پرکردن آن، حرارت و دمای محصول تغییر نکند و یکنواخت باشد.

برای مثال: از این دستگاه برای حمل و نگهداری گلوکز و شیر پخته و حرارت دیده نشده استفاده می‌شود. این وسیله مانند دستگاه قبلی دارای مزایا  و معایبی است که در ادامه به آن اشاره شده است:

مزایا

نصب آسان

پایین بودن هزینه‌های انرژی مورد استفاده

بدون نیاز به پمپ

انرژی کم برای گرم کردن آب سرد

نبودن افت فشار

معایب

قابل تعمیر نبودن پوسیدگی و سوراخی در لایه‌های داخلی آن

بیشتر بودن افت حرارت نسب به مدل‌های دیگر

تمیز کردن و شستشو بسیار دشوار آن در ظرفیت های بالا

فقط به صورت افقی بوده و جای زیادی اشغال می‌کند.

مخازن استیل دو جداره

مخازن سه جداره

این وسیله همانطور که از نامش مشخص است دارای سه جدار است و یا به معنای دیگر توانایی نگهداری از سه مایع و محصول را در قسمت های متفاوت اما در یک مخزن دارد.

این مخزن مانند دو نوع قبلی نبوده و بیشتر در صنایع خاص کاربرد دارد به همین دلیل جزو مخازن رایج نمی‌باشد. پس این مخزن با آنکه جزو مخازن استیل به حساب می‌آید، مانند دیگر مخازن استیل حمل شیر برای نگهداری از شیر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

کاربرد مخازن استیل

به دلیل اهمیت فراوان این وسیله و کاربرد خوب و تا
ثیر آن، در صنایع مختلف از آن استفاده می‌شود. یکی از مهمترین و تاثیرگذار‌ترین قسمت در تولید صنایع بهداشتی و غذایی و داروسازی مخازن استیل هستند. تجهیزات و وسایلی که در این صنایع به کاربرده می‌شوند باید از کیفیت بسیار بالا و کمترین آلودگی بهرمند باشند.

مطلب پیشنهادی: مشخصات فنی مخازن استیل ایزوتانک

 این مخزن در انواع صنایع غذایی مانند: رب، روغن، ترشیجات، لبنیات و… بسیار کاربرد دارند که همانطور که گفته شد بیشتر استفاده از مخازن استیل را صنعت لبنیات دارد. بیشترین کاربرد این دستگاه در صنعت لبنیات دستگاه پاستوریزاتور است.

مخازن استیل در صنایع داروسازی برای نگهداری و جلوگیری از خرابی محصولات و داروهای پزشکی مانند: قرص‌ها، شربت‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که می‌دانید تغییرات محیطی و آب و هوایی و گرمی بیش از اندازه باعث از بین رفتن محصولات دارویی می‌شود که با استفاده از مخازن استیل از این امر جلوگیری می‌کنند.

نحوه ساخت و قیمت مخازن استیل

این مخازن به شکل‌های مختلفی مانند: افقی، عمودی، مخروطی تولید و ساخته می‌شوند. ظرفیت و میزان جاگیری محصولات در این مخازن متفاوت هستند که بسته به انتخاب و خواست شما در تولید آن، به 300 مترمکعب هم رسیده است.

مطلب پیشنهادی: پمپ هموژنایزر چیست

نحوه ساخت و قیمت مخازن استیل

در تولید این محصول در ابتدا به حجم آن، کاربرد آن، فضای مورد استفاده آن، نوع سیال و… توجه می‌شود. در مرحله بعد با توجه به نوع سیال و ماده مخصوص نگهداری آن تولیدکنندگان نوع استیل آن را بسته به تجربه خود انتخاب می‌کنند.

یکی از مهم ترین چالشهایی که خریداران محصول با آن رو به رو می‌شوند قیمت محصول است. باید بدانید که قیمت مخازن استیل با توجه به ظرفیت و نوع استیل آن متفاوت است. همچنین به دلیل گران بودن ورقه های استیل نسبت به بدنه های فلزی قیمت بیشتری دارند. قیمت مخازن استیل به مراتب بیشتر از مخازن فلز است.

نتیجه گیری

در این مقاله با ویژگی ها و کاربردهای مخازن استیل و مخازن استیل حمل شیر آشنا شدید. همانطور که گفته شد متوجه شدید بیشترین استفاده از این دستگاه در صنعت لبنیات است.

شما می‌توانید با توجه به نیاز خود و محصولی که تولید می‌کنید بهترین و باکیفیت ترین مخزن را خریداری کنید. قیمت مخازن استیل علاوه بر ظرفیت و نوع استیل آن به: ضخامت بدنه، تجهیزات جانبی آن، عدسی و… بستگی دارد.

 به مطالع ادامه دهید: هزینه راه اندازی خط تولید مواد شوینده در سال 1401

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *