انواع میکسر های صنعتی

انواع میکسر های صنعتی: در تمامی صنعت ها از جمله صنعت خوراکی ، شیمیایی ، ساختمان سازی و … ، گاها نیاز به ترکیب کردن دو یا چند ماده با یکدیگر وجود دارد . در این شرایط ، باید مواد مختلفی با یکدیگر ترکیب شده و به طور کامل همگن سازی شوند . میکسر ها وسیله مناسب برای ایجاد این ترکیبات همگن شده هستند . 

با کمک میکسر ها می توان ترکیباتی از مایع – مایع، مایع – جامد و یا حتی جامد – جامد ایجاد نمود .

انواع میکسر های صنعتی با دارا بودن هدف های مختلف، دارای ظاهر و کارکرد های ویژه خود هستند . یکی از انواع رایج میکسر، میکسر هموژنایزر تحت خلاء است. این وسیله عمدتا برای مصارف غذایی، دارویی و شیمیایی، ارایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. با کمک میکسر هموژنایزر، می توان محصولات را به کوتاه ترین زمان به شکل کاملا همگن با یکدیگر ترکیب نمود.

گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک

میکسر صنعتی چیست

میکسر های صنعتی، از یک محفظه و تیغه تشکیل شده اند. با کمک این محصول، مواد مورد نظر درون محفظه ریخته شده و به کمک تیغه ها ، به حالت دروانی به حرکت در می آید. حرکت تیغه ها و به دنبال آن، حرکت مواد درون محفظه، باعث می شود تا مواد به طور کامل با یکدیگر ترکیب شوند و مخلوطی همگن به دست می آید. جنس مواد به کار رفته در تولید میکسر ها معمولا از فولاد ضد زنگ می باشد . البته برخی دیگر از انواع این محصول می تواند از جنس های :

مخزن چدنی، مخزن آلومینیوم و مخزن استیل و … نیز ساخته شده باشد . در واقع جنس میکسر صنعتی بستگی به اهداف و کاربرد آن دارد .

برخی از میکسر ها دارای ابعاد کوچکی هستند و به چند لیتر محدود می شوند . در حالی که برخی از انواع دیگر مثل میکسر صنعتی ، دارای مخازن بسیار بزرگی هستند تا حجم مواد زیادی را ترکیب کنند .

نام های انواع میکسر های صنعتی

میکسر ها می توانند کاربرد های مختلفی داشته باشند . از این محصول در صنعت ، نمونه های متعددی طراحی شده است . رایج ترین نمونه های میکسر صنعتی عبارتند از :میکسر هموژنایزر تحت خلاء، میکسر پارویی، ساکن، امولسیون، درام، میکسر مایعات و … .

هر کدام در بخش های خاصی از صنعت مورد استفاده قرار می گیرند و طراحی ویژه ای با توجه به موادی که قرار است میکس کنند ، دارند . به عنوان مثال ، میکسر درام به گونه ای طراحی شده که عمدتا برای موادی همچون چسب و سیمان به کار می رود . در حالی که میکسر هموژنایزر  برای مواد غذایی مثل خامه کاربرد دارد .

بیشتر بخوانید: بهترین تولید کننده میکسر هموژنایزر

میکسر های صنعتی

برای خرید منبع آب استیل می توانید با مشاورین ما در تماس باشید.

میکسر هموژنایزر چیست

میکسر هموژنایزر یکی از رایج ترین انواع میکسر برای ترکیب مواد غذایی با یکدیگر است . این وسیله برای ترکیب کردن  :

 _ دو یا چند مایع غیر حلال

_ یک جامد و مایع

مورد استفاده قرار می گیرد .به کمک این نوع همزن یا میکسر ، روند مخلوط کردن با تکرار زیاد در مدت کوتاه صورت می گیرد . در نهایت ، ترکیبی همگن شده به دست می آید.

البته لازم به ذکر است که کاربرد میکسر هموژنایزر به مواد غذایی محدود نشده و از ان می توان برای مصارف دارویی ، شیمیایی ،  ارایشی و … نیز استفاده نمود .

میکسر هموژنایزر با نام های میکسر روتور استاتور و هموژنایزر برش بالا نیز شناخته می شود . روتور این نوع دستگاه دارای سرعت خطی 10 الی 50 متر بر ثانیه بوده و نرخ برش آن در محدوده 20 هزار الی 100 هزار می باشد . این امر موجب شده است تا مصرف انرژی الکتریکی دستگاه نسبت به سایر میکسر های معمولی ، رقمی بیشتر باشد .

میکسر هموژنایزر تحت خلاء چیست

میکسر هموژنایزر تحت خلاء نوعی از همزن هموژنایزر است که این فرایند را در شرایطی انجام می دهد که مواد به صورت کاملا ریز ، با دوران بالا و توان بالا با یکدگیر همگن می شوند . این شرایط در محیط خلاء انجام شده و احتمال حضور الودگی های زیستی در آن به حداقل می رسد .

برای انجام این نوع همگن سازی ، ابتدا هوای موجود در مخزن همزن خارج شده و محیط دارای فشار منفی می گردد . سپس مواد پایه به  درون میکسر کشیده می شوند . با قرار گرفتن مواد درون مخزن ، پمپ هموژنایزر و اسکراپر فعال می شوند و سایر مواد را در حین همزدن ، به درون مخزن استیل می کشند . طور کلی ، میکسر هموژنایزر تحت خلاء برای ساخت انواع سوسپانسیون و امولسیون به کار می رود.

میکسر هموژنایزر تحت خلاء چیست

میکسر هموژنایزر تحت خلاء برای چه صنایعی کاربرد دارد

با کمک میکسر هموژنایزر تحت خلاء می توان تولیداتی همچون :

انواع لوسیون های بهداشتی  و ارایشی

پماد ، آمپول و شربت های دارویی

انواع سس ، بستنی و موارد مشابه در صنایع غذایی

تهیه محلول های خوراکی در دامداری ها 

و … به دست آورد .

در نتیجه می توان گفت که این نوع میکسر صنعتی یکی از پر کاربرد ترین انواع میکسر محسوب شده ؛ و در تمامی صنایع می توان از آن به عنوان اصلی ترین دستگاه مکانیکی نام برد.

بیشتر بخوانید: میکسر هموژنایزر تحت خلاء دست دوم

مزایای استفاده از میکسر هموژنایزر تحت خلاء

با کمک این نوع میکسر ، می توان روند انجام ترکیب را بهبود بخشید . ترکیب تولید شده توسط این نوع همزن ، دارای طول عمر و ماندگاری بیشتری نسبت به انواع همزن می باشند.

مزایای استفاده از میکسر هموژنایزر تحت خلاء

علاوه بر این ، میزان  رسوبات ترکیب به دست آمده به حداقل رسیده و ویسکوزیته محصول نیز بهبود می یابد . این عوامل می توانند به نوبه خود منجر به کاهش هدر رفتن محصول نیز گردند.

به عنوان مثال ، شیر های هموژنیزه شده تحت خلاء ، به گونه ای پردازش شده اند که ترکیب آن ها به طور کامل صورت گرفته است . در این شرایط ، خامه شیر به طور کامل با بخش مایع شیر ترکیب شده و از دو تکه شدن بافت جلوگیری می کند . این کار می تواند طعم مواد را نیز بهبود ببخشد.

به مطالعه ادامه دهید: همه چیز درباره مخازن استیل تحت فشار

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *