آلیاژ مصرفی ورق استیل از کدام نوع است

یکی از بزرگ ترین سوالات در زمینه صنعت و فلزها این است که آلیاژ مصرفی ورق استیل از کدام نوه هستند؟ همانطور که می دانید آلیاژهای فراوانی وجود دارد. که اساس عناصر به کار رفته در ساختارشان برای کاربرد ها با یکدیگر متفاوت است. در ادامه به آلیاژ مصرفی مخزن استیل اشاره خواهیم داشت.

گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک

انواع آلیاژ مصرفی ورق استیل

به صورت کلی آلیاژ مصرفی استیل از آهن و درصد کمی کربن ساخته شده است. به همین دلیل میتوان گفت استیل فلز نیست.از لحاظ علمی تعیین کننده ویژگی های استیل میزان کربن موجود در آلیاژ آن است.

مقدار استاندارد این آلیاژ آهن و حدود ۲ درصد کربن تشکیل می‌شود. اما با افزایش مقدار کربن سختی و مقاومت ورق استیـل بیشتر حواهد شد. همچنین افزایش میزان کربن می‌تواند از میزان شکل پذیری استیل کاهش دهد.

زمانی که صحبت از آلیاژ مصرفی ورق استیل می‌شود شما باید نوع ورق را به صورت کامل تعیین کنید زیرا آلیاژها بسته به نوع و مقدار دیگر عناصر موجود در ساختار، دارای تغییر خواص مکانیکی مانند سختی و شکل پذیری هستند. از عناصر ترکیبی با آهن در ساخت مخزن استیل، می‌توانیم به منگنز، سیلیسیم، کروم و کربن و … اشاره داشته باشیم.

آلیاژ استیل مخزن استیل

معمولا فولاد ساده آلیاژ اصلی مورد استفاده برای مخزن استیل است به جز آهن و کربن، عناصر دیگری ندارد. اما اضافه کردن عناصر دیگر به آن می‌تواند باعث ایجاد خواص مکانیکی خاص مانند ضد زنگ بودن،مقاومت بالا و… شود.

برای مثال اضافه کردن عنصر کروم به آلیاژ مصرفی استیل می‌تواند باعث تولید استیل ضدزنگ یا اصطلاحاً استنلس استیل باشد. زیرا اضافه کردن حداقل ۵ تا ۱۰ درصد عنصر کروم در الیاژ استیل باعث می‌شود. تا کروم با اکسیژن هوا واکنش دهد و در نتیجه اکسید کرومی روی سطح آهن به عنوان روکش ایجاد شود.

همچنین از عناصر دیگر در آلیاژ مصرفی استیل می توانیم به نیکل و مولیبدن که باعث تقویت لایه ضد زنگ می‌شوند. خاصیت ضد زنگ بودن استیل را افزایش می‌دهند اشاره داشته باشیم.

آلیاژ استیل مخزن استیل

کروم در آلیاژ مصرفی مخزن استیل 

همانطور که گفته شد استفاده از کروم در الیاژ مصرفی استیل می تواند باعث شد زنگ بودن آن شود و استفاده از استیل ضد زنگ در ساخت مخزن به وجود آورنده مخزن ضد زنگ است.

در ساختار مخزن استیل لایه کروم محافظ با چشم دیده نمی‌شود. کاربرد آن از بین بردن ارتباط بین فلز با هوا و مانع از زنگ زدگی فلز است.

از خواص ویژه استفاده از فلز کروم در ساختار مصرفی آلیاژ استیل میتوانیم به مقاومت در برابر انواع خوردگی، مقاومت بسیار زیاد در برابر حرارت، عمر بالا ،مفید و ظاهر جذاب و… اشاره داشته باشیم. در زمان خرید مخزن باید دقت داشته باشیم که مخزن استیل از بهترین نوع آلیاژ ساخته شده باشد.

برای آشنایی با اینکه ویژگی های مخزن استیل با کیفیت چیست این مقاله را مطالعه کنید.

انواع استیل بر اساس ساختار 

استیـل یا فولاد بر اساس ساختار و به صورت کلی به  به دو دسته ساده کربنی و آلیاژی تقسیم می‌شوند. در فولاد ساده کربنی همانطور که گفته شد. ساختار اصلی آلیاژ مصرفی استیل یعنی کربن و بعضی عناصر عادی مانند سیلیسیم ، منگنز، گوگرد و فسفر وجود دارند.

اما در ساختار آلیاژی پیچیده استیل ما می‌توانیم مشاهده کننده افزودن برخی عناصر به آهن باشیم که باعث به وجود آمدن نمونه های جدید آلیاژ آهن با خاصیت‌هایی مانند مقاومت بسیار بالا، مقاومت در برابر خوردگی و… می‌شود. در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم.

انواع آلیاژ های مصرفی مخزن استیل

بررسی انواع آلیاژ های مصرفی بر اساس کاربرد هر کدام از آنها:

مطلب مهم: روش های تشخیص انواع ورق استیل

آلیاژ استیل ضد خش

یکی از آلیاژهای محبوب در بین استیل‌های موجود آلیاژ ضد خش یا هاردلوکس و دیلیدور است. ضد خش بودن در این آلیاژها یعنی استیل مخزن مقاومت بالا در مقابل خوردگی و ضربه‌های فیزیکی دارد. می‌توان از آنها در صنعت و مخزن سازی‌های پیشرفته استفاده کرد. برای ساخت این آلیاژ از بهترین عناصر مانند تیتانیوم، منگنز، کروم و مولبیدن و… استفاده می‌شود.

انواع آلیاژ های مصرفی مخزن استیل

آلیاژ استیل ضد سایش

آیا تابحال مخزن استیل ضد سایش خریداری کرده اید؟  استیل ضد سایش در صنعت و برای ساخت مخزن های متنوع بسیار محبوب است و به گونه ای ساخته می‌شود. که در مقابل تغییر شکل‌های ناخواسته مقاومت نشان دهد و در برابر ضربه نیز  تغییر شکل نداشته باشد. آلیاژ ضد سایش عنصرهای منگنز و مولبیدن ساخته شده است. قابل ذکر است. که این عناصر علاوه بر خاصیت ضد سایش دارای خاصیت ضد زنگ زدگی با کمترین ضخامت ممکن هستند.

مطلب پیشنهادی: صفر تا صد مخازن شوینده

 آلیاژ استیل های ضخیم

نمونه دیگری از استیل‌ها را می‌توانیم آلیاژ استیل‌های زمین معرفی کنیم. این استیـل‌ها دارای ضخامت بیشتر از ۲۰ میلی متر هستند و برای مخزن استیل صنعتی به کار گرفته می‌شوند. برای ساخت این آلیاژ از کروم، نیکل، آهن استفاده می‌شود تا ویژگی‌های سایش و مقاومت در برابر حرارت تقویت شود.

چرا باید از الیاژ استیل بهره ببریم

بسیاری از افراد تصور دارند که استیل یک نمونه است. در صورتی که انواع آلیاژ استیل‌ها تشکیل دهنده مصارف صنعتی مانند ساخت مخزن استیل در مصارف دارویی و غذایی،انتقال مواد غذایی. انتقال مواد دارویی، انتقال مواد شیمیایی، صنایع پتروشیمی، انتقال سوخت های فسیلی و… هستند.

انواع استیل های ضد زنگ برای ساخت مخزن

برای ساخت مخازن استیل حمل شیر بهترین نمونه استیل مخزن را میتوانیم استیل های ضد زنگ معرفی کنیم. این استیل‌ها از نمونه‌های خاصی برخوردار هستند که در این به بخش به توضیح آنها می‌پردازید.

استیل آستنیتی

اولین نمونه استیل ضد زنگ آستنیتیایت که محبوب‌ترین استیل ضد زنگ در بین استیل‌های دیگر شناخته می‌شود. قابل ذکر است که حدود ۸۰% بازار جهان برای ساخت مخزن استیل از این استیل استفاده می‌کنند. در ساختار این استیل حدود ۷% عنصر نیکل که باعث خاصیت انعطاف پذیر، مقاوم بودن در دماهای بالا، غیرمغناطیسی و قابلیت جوشکاری می‌شود.

انواع استیل های ضد زنگ برای ساخت مخزن

استیل فریتی

دومین نمونه از استیل‌های ضد زنگ را می‌توانیم استیل ضدزنگ فریتی همراه با خاصیت مغناطیسی و خواص فیزیکی و مکانیکی مناسب جهت پایدار کردن کامل آلیاژ معرفی کرد.

این فلز دارای انعطاف‌پذیری بسیار بالایی نسبت به فلز های دیگر می باشد. اما به دلیل مقاومت پایین به صورت معمول برای ساخت مخزن مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. در بین استیل‌های موجود برای معرفی استیل مناسب ساحت مخزن، استیل فریتی پایدارترین استیل است و به عنوان تنها استیلی شناخته می‌شود که خاصیت مغناطیسی بسیار بالایی دارد.

به مطالعه ادامه دهید: مشکلات تولیدکنندگان میکسر هموژنایزر

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *