چه عواملی در بازرسی مخازن استیل مهم است

چه عواملی در بازرسی مخازن استیل مهم است: مخازن استیل از آن جمله وسایلی هستند که در صنایع مختلف کاربرد‌های زیادی دارند. به طور کلی می‌توان مخزن استیل تحت فشار را به این گونه تعریف کرد که به محفظه‌ای که برای نگهداری مایعات و یا گاز‌ها در فشاری که از فشار بیرون بیشتر است ساخته می‌شود، مخزن تحت فشار می‌گویند. مخازن استیل در مکان‌های بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرند که از جمله آن‌ها می‌توان به منازل و حتی پالایشگاه‌ها اشاره کرد. در این مقاله شرکت صنعتی و تولیدی آلفا تانک قصد داریم تا شما عزیزان را با عوامل مهم در بازرسی مخازن استیل بیشتر آشنا کنیم، پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اصول مهم در بازرسی مخازن تحت فشار

در دنیای امروزی، مخازن استیل دارای کاربرد‌های بسیار وسیع و گسترده‌ای در صنایع مختلف از جمله صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها دارند و وظیفه حیاتی را بر عهده خواهند داشت. مخازن استیل در انواع و مدل‌های مختلفی ساخته و روانه بازار می‌گردند. از انواع ساده‌ام می‌توان برای نگهداری هوای فشرده به عنوان منبع کمپرسور اشاره کرد و از مدل‌های بسیار پیشرفته نیز می‌توان به آن دسته از مخازن اشاره نمود که در پالایشگاه‌ها مورد استفاده واقع می‌شود.

جالب است بدانید که نحوه طراحی و تولید مخازن بر اساس کاربرد آن‌ها شکل می‌گیرد. همچنین لازم به ذکر است که مخازن به طور کلی دارای ظاهر کلی مشابه می‌باشند و از بدنه‌هایی به شکل‌های استوانه‌ای و کروی شکل برخوردار می‌باشند. دلیل طراحی این شکل از بدنه به علت کاهش تمرکز تنش به این شکل می‌باشد.

اهمیت و ضرورت بازرسی مخازن تحت فشار در چیست؟

تا این قسمت از مقاله متوجه شدید که این مخازن بسیار مفید بوده اما باید این نکته را نیز مد نظر قرار دهید که هر چقدر که این مخازن استیل می‌توانند مفید باشند، به همان اندازه نیز می‌توانند خطرناک ظاهر شوند. دلیل این موضوع این است که این مخازن دارای مقدار زیادی انرژی ذخیره شده هستند و این اختلاف فشار ایجاد شده داخل و بیرون مخزن می‌تواند سبب بروز اتفاقات ناگهانی و ناگوار گردد. در صورتی که این مخازن تخریب گردند، انرژی زیادی به صورت ناگهانی آزاد می‌گردد و می‌توان. خسارات جانی و مالی زیادی را نیز به دنبال خود به وجود بیاورد.

از همین جهت است که بازرسی این مخازن اهمیت زیادی پیدا می‌کنند و مهم‌ترین هدف در بازرسی مخازن تحت فشار که به آن FFP می‌گویند شامل اطمینان از سلامت مخازن تحت فشار می‌باشد. FFP مخفف عبارت انگلیسی Fitness For Purpose می‌باشد.

در ادامه قصد داریم عوامل مهم در بازرسی مخازن استیل را مورد بررسی قرار دهیم.

بازرسی مخازن استیل

عوامل مهم در بازرسی مخازن استیل

عوامل مختلف و متعددی وجود دارند که می‌توانند روی فرسودگی و از کار افتادن مخازن استیل تاثیر مستقیم بگذارند و از این طریق احتمال بروز اتفاقات جبران ناپذیر را افزایش دهند. از جمله مهم‌ترین عوامل مهم در بازرسی مخازن استیل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • خستگی
  • خزش
  • خوردگی
  • شرایط محیطی
  • و…

اما ممکن است این سوال در ذهن شما شکل بگیرد که چگونه می‌توان سلامت این مخازن را تضمین نمود؟

در خصوص تاریخچه این مخازن می‌توان بیان کرد که به طور تقریبی از اوایل قرن ۲۰ شاهد روی کار آمدن صنعت و افزایش استفاده از مخازن بودیم اما حوادث ناگوار زیادی هم رخ می‌داد اما با گذشت بیشتر زمان، علم و دانش پیشرفت بیشتری کرد و جلوی خطرات این چنینی گرفته شد.

بازرسی مخازن تحت فشار چیست و چه هنگامی ضروری خواهد بود؟

همان طور که پیش از این نیز بیان کردیم، به منظور اطمینان از سلامت مخازن استیل آن‌ها را مورد بازرسی قرار می‌دهند. اما باید به این نکته مهم نیز توجه کرد که چه زمانی این بازرسی‌ها صورت می‌گیرد؟

در دو حالت مختلف است که شاهد بازرسی این مخازن خواهیم بود. یک مورد بازرسی مخزنی که جدید تولید گردیده و ضروری است که ابتدا از سلامت آن مطمئن شویم. مورد دیگر مخزن‌هایی می‌باشند که قبلاً ساخته شده و مورد استفاده قرار گرفته‌اند و حالا وقت آن رسیده است که آن را مورد بازرسی دوره‌ای قرار دهند.

باید بدانید که بازرسی مخازن تست فشار با روشی صورت می‌گیرد که غیر مخرب است که به آن NDT گفته می‌شود که مخفف کلمه انگلیسی Non Destructive Testing می‌باشد.

به همان طوری که بیان کردیم، این نکته برداشت شد که پس از آغاز و رسد صنعت، نیاز به مخازن استیل افزایش یافت و به دنبال این افزایش، شاهد بروز حوادث غیر مترقبه به دنبال ترکیدن این مخازن بودیم. اما انجمن مهندسان مکانیک آمریکا که به اختصار با عنوان ASME شناخته می‌شوند، اطلاعات و دسته‌بندی‌های زیادی جمع آوری کردند و با کنار هم گذاشتن این اطلاعات و علت‌یابی حوادث اتفاق افتاده، توانستند یک چهارچوب برای طراحی و همچنین ساخت مخازن استیل تولید کنند که امروزه با عنوان استاندارد شناخته می‌شوند.

بیشتر بخوانید: مخزن یا پاتیل رنگ استیل چرخدار

عوامل مهم در بازرسی مخازن استیل

روش‌های مورد بازرسی قرار دادن مخازن تحت فشار

از نکات مهمی که در یک مخزن استیل باید رعایت گردد، این مورد است که این دستگاه باید بتواند فشار داخلی خود را حفظ کند و در این حال هیچگونه نشای نباید در این مخزن دیده شود. بنابراین دسته‌ای از تست‌ها هستند که برای حاصل شدن اطمینان ازعدم وجود سوراخ نشتی هوا و ترک و اتصالات ضعیف صورت می‌گیرد. زیرا این عیوب می‌تواند سلامت مخازن را مورد تهدید قرار دهند.

دو روش ابتدایی برای تست‌های مخازن استیل وجود دارد که شامل روش هیدرواستاتیک و روش پنوماتیک می‌باشد اما باید بیان کرد که این روش‌ها از ریسک‌های بالایی برخوردار می‌باشند و به این علت است که امروزه به میزان کمتری از این روش‌ها استفاده می‌گردد. در خصوص این روش‌ها باید بیان کرد که دارای اصول مشابه هم می‌باشند. در واقع در روش هیدرواستاتیک به طور معمول از آب بهره گرفته می‌شود و در روش پنوماتیک اغلب از گاز‌های غیر سمی و خیر قابل اشتعال همانند هوا و یا نیتروژن استفاده به عمل می‌آید.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما عزیزان را با مهم‌ترین عواملی که در بازدید و بررسی مخازن استیل حائز اهمیت می‌باشند را مورد بررسی قرار دهیم. از این جهت شما را با اصول مهم، ضرورت آن و عوامل مهم و تاثیر گذار آن آشنا کردیم. در صورتی که شما عزیزان در این زمینه نیاز به مشاوره و راهنمایی‌های بیشتری دارید می‌توانید با کارشناسان و متخصصان با تجربه ما در آلفا تانک ارتباط برقرار نمایید و نسبت به رفع مشکلات خود اقدام کنید.

با ما همراه باشید: کاربرد مخزن استیل 1000 لیتری

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *