چطور می‌توان مخزن پلی اتیلن ضد جلبک تولید کرد

در این متن از شرکت صنعتی و تولیدی آلفا تانک به مبحث چطور می‌توان مخزن پلی اتیلن ضد جلبک تولید کرد می پردازیم برای پاسخ به سوالات خود در این زمینه با ما همراه باشید.

برای آن که بتوان مخزن استیل ضد جلبک را تولید کرد باید در ابتدایی مرحله یک محیط تاریک را در داخل مخزن ایجاد کرد تا از بروز رشد و تکثیر جلبک‌ها جلوگیری کرد. در مناطق مختلف کشور به خصوص در مناطق گرمسیری این امری ضروری است تا مخازن استیل را به گونه‌ای طراحی کرد که از جلبک زدن جلوگیری کند تا آب و موادی که در داخل آن وجود دارند طعم و بهداشت خود را حفظ کنند. در نتیجه برای آن که بتوان مخزن پلی اتیلن ضد جلبک را تولید کرد در ابتدا باید شرایط بروز جلبک را شناسایی کرد و آن‌ها را حذف کرد. در هنگام تولید مخزن استیل پلی اتیلن و یا همان تانک‌های پلاستیکی در کارخانه‌ها مراحل مختلفی طی می‌شود که در نهایت مخزن ایجاد شده به دست مشتری داده خواهد شد در ادامه شما را با این روند بیشتر آشنا خواهیم کرد.

مخزن پلی اتیلن ضد جلبک

مواد اولیه برای تولید مخزن پلی اتیلن ضد جلبک

امروزه برای آن که بتوان فرایند قالب گیری دورانی را برای تولید انواع مخزن به کار برد از خانواده پلی اتیلن استفاده می‌کنند. قالب‌هایی که در این راه وجود دارند معمولاً دارای دیوارهای نازکی هستند که دارای طراحی می‌باشند که می‌توان با استفاده از آن قطعات مختلف و پیچیده‌ای اعم از جعبه‌های دو جداره، چند وجهی و.. را تولید کرد که در صورتی که از روش‌های دیگر برای تولید آن‌ها استفاده کرد دشوارتر خواهد بود. امروزه دستگاه‌های مختلفی در این حوزه به وجود آمده است که دارای چندین بازو می‌باشند، این بازوها قابلیت این را دارند که قالب‌های مختلف را تولید کنند.

در روش قالب گیری چرخشی نسب به قالب گیری‌های دمشی، گرما شکل دهی دو صفحه بسیار یکنواخت‌تر از خواهد بود زیرا در این روش کنترل فرایند و طراحی قالب کنترل شده است و ضخامت دیوارهای قطعات نیز باید با دقت بالاتری انتخاب شوند. علاوه بر این موضوع محصولاتی که در این روش تولید می‌شوند بدون بروز هیچ گونه نقطه، خط و جوش خواهند بود و نیازی به عملیات تکمیلی نخواهند داشت.

مراحل تولید مخزن پلی اتیلن یا تانکر پلاستیکی به روش چرخشی یا دورانی

برای آن که بتوان مخزن ضد جلبک را تولید و طراحی کرد بهتر است با استفاده از روش چرخشی این عمل را انجام داد. این روش دارای مراحل زیر می‌باشد:
آسیاب نمودن گرانول PE3840
 

ماده اولیه برای تولید این محصولات گرانول پلی اتیلن Foodgrade می‌باشد که از کارخانه‌های پتروشیمی خریداری می‌شود. این گرانول با استفاده از آسیاب باید به صورت کامل پودر شود. در صورتی که کارفرما مخزن‌ استیل رنگی را سفارش داده باشید یا درخواست یک و یا چند لایه کرده باشد پلی اتیلن باید با استفاده از رنگ‌های مجاز خوراکی اعم از TIO2 مخلوط شود. تیتانیوم دی اکساید در حقیقت یک رنگ خوراکی به شمار می‌رود که خواص آنتی باکتریالی دارد. این ماده به عنوان رنگ دانه‌های سفید در این صنعت استفاده می‌شوند. برای آن که بتوان رنگ و پلی اتیلن را به صورت همگن در آورد باید از دستگاه اکسترودر عبور کند.

ریختن پودر پلی اتیلن داخل قالب

افرادی که دست به تولید مخازن استیل ضد جلبک زده‌اند معمولاً در خط تولید خود از قالب‌های دو تکه و یا بیشتر استفاده می‌کنند. محل اتصال این دوتکه به یکدیگر به صورت یک درز در سطح بیرونی مخازن پلی اتیلن به وجود می‌آید. بعد از آن که فرایند حرارت دادن قالب دو تکه از یکدیگر باز شدند محصول از آن‌ها خارج می‌شوند. در صورتی که کارفرما سفارش یک مخزن بدون رنگ را داد باشد در یک مرحله اضافه‌تر پودر پلی اتیلن رنگ نشده در داخل قالب ریخته خواهد شد و قالب به درون کوره‌ها انتقال پیدا می‌کنند.

در صورتی که تولید کننده قصد داشته باشید که مخزن 3 لایه را تولید کند این مراحل را در 3 مرحله انجام خواهد شد. تا بتوان به نوبت لایه‌های رنگی را به صورت یکنواخت تولید کرد و بر روی قالب شکل گیری کرد. به زبان ساده‌تر قالب به دفعات مکرر از داخل کوره خارج می‌شود و پودر با رنگ و وزن مناسب در داخل آن ریخته خواهد شد و مجدد به داخل کوره می‌رود و به چرخش خود ادامه می‌دهد.

مطلب پیشنهادی: مقایسه انواع مخزن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶

 

مراحل تولید مخزن پلی اتیلن یا تانکر پلاستیکی به روش چرخشی یا دورانی

چرخش قالب داخل کوره

قالب که در کوره قرار دادن حول دو محور عمود بر هم به اندازه 360 درجه به چرخش در می‌آید. پودری که در داخل قالب ریخته شده است در حین چرخیدن با تمامی وجه‌های آن تماس خواهد داشت و در صورت رسیدن به بدنه قالب به دمای مناسب بخشی از آن که به صورت مستقیم تماس دارد ذوب خواهد شد و به صورت یک لایه سطح داخلی قالب را پوشش می‌دهد. این روند آن قدر ادامه خواهد داشت که تمامی پودر و رنگ‌هایی که در داخل قالب ریخته شده است ذوب شوند و به سطح داخلی قالب بچسبند.

چرخش قالب حین سرد نمودن

بعد از آن که قالب را از داخل کوره خارج کرده‌ایم نوبت به سرد کردن قالب خواهد رسید. در حین سرد کردن قالب عمل چرخش همچنان ادامه داد. این امر نقش حیاتی در حفظ شکل مخزن خواهد داشت. چرخش تا زمانی که مخزن سرد و سخت شود ادامه پیدا می‌کند. مخزن زمانی که سرد شود به اندازه بسیار کمی و ناچیزی به عنوان مثال 1 الی 2 درصد کوچک‌تر خواهد شد. به این پدیده شیرینکیج به تخلیه از قالب کمک خواهد کرد.

پرداخت و حذف زائده‌ها

بعد از آن که مخزن استیل را از داخل قالب خارج کنند زائده‌های اضافه باید برش داده شوند؛ مخزن به مرحله QC و یا همان کنترل کیفیت می‌رود.

کنترل کیفیت

در بخش کنترل کیفیت مخازن استیل باید علاوه بر آن که ظاهرشان کنترل می‌شود، نمونه‌هایی از آن‌ها نیز برای آزمایش انتخاب شوند. در این آزمایش‌ها تست‌های مختلفی اعم از ضربات مکانیکی، تحمل کشش و.. به صورت دوره‌ای بر روی آن‌ها انجام خواهد شد تا از کیفیت مخزن تولیدی اطمینان پیدا کنند.

انتقال مخازن به انبار فروش کارخانه

بعد از طی کردن و قبولی در تست‌های انجام شده مخزن استیل به انبار فروش کارخانه منتقل خواهد شد. نقل و انتقال این مخزن‌ها در داخل کارخانه با استفاده از لیفتراک انجام می‌شود.

چطور می‌توان مخزن پلی اتیلن ضد جلبک تولید کرد؟

جلبک‌ها همان طور که می‌دانیم یک گیاه تک سلولی می‌باشد که در یک شرایط خاص حیات و تولید مثل می‌کنند. در مخزن‌هایی که 3 لایه پلاستونیک وجود دارد که نور کافی در مخزن به واسطه لایه مشکی میانی و تاریک شدن داخل مخزن وجود دارد این امکان را به جلبک‌ها می‌دهد تا رشد و تکثیر داشته باشند.

 

تولید مخزن پلی اتیلن ضد جلبک

چگونه خاصیت ضد جلبک در مخازن پلی اتیلن فراهم می‌شود؟

همان طور که در بالاتر به این موضوع اشاره شد جلوگیری از ورود نور به داخل مخزن‌ها باعث می‌شود که رشد جلبک‌ها متوقف شود. در نتیجه در مخزن‌های پلی اتیلن ضد جلبک یک لایه مشکل رنگ در بین بدنه مخزن کار می‌شود، وظیفه این لایه این است که از ورود نور به داخل مخزن جلوگیری کند. به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی که یک لایه دیگر به مخزن خود اضافه کنید مخزن 4 لایه و 5 لایه تأثیری بر روی جلوگیری از رشد جلبک نخواهد داشت.

با ما همراه باشید: تقسیم مخزن استیل بر اساس ظاهر

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *