مخازن استیل در صنعت ظروفی هستند که مایعات، گازهای فشرده یا محیط‌ هایی را که برای ذخیره ‌سازی کوتاه ‌مدت یا بلند مدت گرما یا سرما استفاده می‌ شوند، در خود جای می ‌دهند. این اصطلاح را برای مخازن و برای ظروف تولیدی نیز استفاده می کنند. با ما همراه باشید با معرفی پرکاربرد ترین مخازن استیل در صنعت
مخازن بزرگ معمولاً استوانه‌ای عمودی هستند یا گوشه ‌های گردی دارند که از دیواره جانبی عمودی به قسمت پایینی منتقل می ‌شوند تا بتوانند فشار هیدرو استاتیکی هیدرولیک مایع موجود را راحت ‌تر تحمل کنند. مخزن ذخیره سوخت صنعتی (معروف به مخازن نفت) می توانند مایعات مختلفی را ذخیره کنند.
مخازن اندازه های مختلفی دارند که از 2 تا 60 متر قطر یا بیشتر متغیر هستند. آنها عموماً در داخل حوضچه های نگهدارنده نصب می شوند تا در صورت پارگی مخزن نشت نریزند. صنایعی که مخازن در آنها یافت می شود عبارتند از: تولید و پالایش نفت، تولید پتروشیمی و شیمیایی. شرکت صنعتی و تولیدی آلفا تانک تولید کننده انواع مخازن استیل
شرکت صنعتی و تولیدی آلفا تانک

 معرفی پرکاربرد ترین مخازن استیل در صنعت

مخازن سقف ثابت برای مایعات با نقطه اشتعال بسیار بالا (به عنوان مثال نفت کوره، آب، قیر و غیره) گزینه منحصر به فردی هستند. سقف مخروطی، سقف های گنبدی و سقف های چتری معمولی ترین انواع مخازن هستند. اینها برای جلوگیری از گرفتگی برخی مواد این مخازن عایق بندی شده اند که در آن گرما توسط کویل های بخار درون مخازن تامین خواهد شد. مخزن سقف گنبدی برای مخازنی در نظر گرفته شده است که فشار ذخیره سازی کمی بالاتر از اتمسفر دارند (به عنوان مثال روغن شیب دار).
مخازن IFR برای مایعات با نقطه اشتعال پایین (مانند ATF، بنزین MS، اتانول) کاربرد دارد. مخازن سقف مخروطی با سقف شناور در داخل آن همراه با سطح مایع بالا و پایین می روند. مخزن سقف شناور بخار ناشی از سوخت هایی با نقطه اشتعال پایین را به دام می اندازد.
این سقف ‌های شناور با پایه ‌ها یا کابل ‌هایی که روی آن‌ ها قرار دارند پشتیبانی و هدایت می‌ شوند. مخازن FR از سقف ثابت برخوردار نیستند و تنها سقف شناور دارند. مایعات با نقطه اشتعال متوسط مانند نفتا، نفت سفید، گازوئیل و نفت خام در این مخازن ذخیره می شوند.

انواع مخازن ذخیره سازی استیل در صنعت

از بهترین مدل هایی که در مناطق معدنی یافت می شود مخزن سقف باز است که برای ذخیره دوغاب سنگ معدن استفاده می شود. این نوع مخزن ساده ترین مخازن استیل ذخیره سازی برای ساخت هستند. در ادامه با انواع مختلف مخازن شما را اشنا خواهیم کرد.
انواع مخازن ذخیره سازی استیل در صنعت

مخازن نگهداری مواد شیمیایی صنعتی

مخزن مخصوص مواد شیمیایی برای ذخیره کود، پروپان، گاز طبیعی مایع، فرآورده های نفتی (بنزین، گازوئیل)، نفت خام و سایر مواد شیمیایی کاربرد فراوانی دارند. مخازن نگهداری مواد شیمیایی در اشکال و اندازه های مختلفی در بازار موجود است. این مخازن برای اختلاط، پردازش، ذخیره استاتیک و حمل و نقل محصولات شیمیایی نهایی و همچنین مواد خام به کار می روند. برای آشنایی با انواع مخزن استیل این مطلب را مطالعه کنید.

مخازن نگهداری نفت صنعتی

مخزن ذخیره نفت ظروفی هستند که نفت را به طور موقت در طی مراحل مختلف فرآوری به انواع مختلف فرآورده های نفتی یا قبل از مصرف نگه می دارد. مواد و ساختار مخازن نفت صنعتی طبق کاربرد آنها و همچنین الزامات ایمنی، زیست محیطی و قانونی در منطقه ذخیره سازی است.
مخازن نگهداری نفت در سایزها، اشکال، مواد و انواع مختلف از تولید اولیه نفت خام تا توزیع فرآورده های نفتی به کار گرفته خواهد شد. مخزن استیل مدرن ذخیره سازی نفت صنعتی موادی از جمله فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ، بتن مسلح و پلاستیک هستند.
آنها همچنین بر روی رسوبات سنگ نمک که عمدتاً غیرقابل نفوذ هستند، برای ذخیره سازی زیرزمینی نفت حک می شوند. انواع مخازن ذخیره روغن در طول زمان ساخته شده اند.

مخازن نگهداری آب و مایعات صنعتی

ذخیره آب و مایعات برای ذخیره انواع مایعات مانند نفت سفید، گازوئیل، بنزین، روغن و برای دفن زیرزمینی و کاربردهای تحت فشار به کار می رود. مخازن ذخیره سازی مایعات از انواع مختلفی برخوردار هستند که هر نوع کاربردهای خاص خود را دارند.

انواع مخازن ذخیره سازی

به طور کلی هشت نوع مخزن برای ذخیره مایعات وجود دارد.

  • مخزن با سقف ثابت
  • مخازن سقف شناور خارجی
  • مخزن سقف شناور داخلی
  • مخازن سقف شناور خارجی گنبدی
  • تانک های افقی
  • مخازن تحت فشار
  • مخازن فضای بخار متغیر
  • مخزن LNG (گاز طبیعی مایع)

انواع مخازن ذخیره سازی
چهار نوع مخزن اولیه به شکل استوانه ای با محور عمود بر درجه فرعی هستند. این مخازن به طور کلی روی زمین قرار دارند. مخازن افقی را می توان در بالا و زیر زمین استفاده کرد. مخازن نگهداری تحت فشار اغلب به صورت افقی و کروی شکل در بازار موجود هستند تا یکپارچگی ساختاری را در فشارهای بالا محفوظ نگه دارند. آنها در بالای زمین قرار می گیرند. مخازن فضای بخار متغیر ممکن است به شکل استوانه ای یا کروی باشند.
مطلب پیشنهادی: کاربرد مخازن استیل 304 و 316 در صنایع مختلف

مخزن سقفی شناور خارجی چیست

مخزن سقفی شناور معمولی دارای پوسته فولادی استوانه ای با روکش باز است که سقفی دارد که روی سطح مایع نگهداری شناور است و با سطح مایع بالا و پایین می رود. سقف شناور از عرشه، اتصالات و سیستم مهر و موم لبه به وجود می آید.
عرشه های این مخزن از صفحات فولادی جوش داده شده ساخته و تولید شده اند و در سه نوع کلی هستند. اگرچه تعداد زیادی عرشه پانسی در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد، اما روند فعلی به سمت سقف های شناور از نوع پانتونی و دو طبقه است.
سازندگان نسخه‌های مختلفی از این نوع پایه عرشه‌های شناور را عرضه می‌کنند، که برای تأکید بر ویژگی‌های خاص، مانند تماس کامل مایع، ظرفیت حمل بار، پایداری سقف، یا چیدمان پانتون طراحی شده‌اند. سطح مایع توسط عرشه شناور پوشیده شده است، به جز در فضای حلقوی کوچک بین عرشه و پوسته. عرشه ممکن است با مایع تماس پیدا کند یا مستقیماً بالای سطح روی پانتون ها شناور شود.

مخزن سقف ثابت چیست

در میان انواع طرح‌ های مخازن کاربردی در حال حاضر، مخزن سقف ثابت کمترین هزینه را برای ساخت برخوردار است و به طور کلی حداقل تجهیزات قابل قبول برای نگهداری مایعات به حساب می اید. مخزن سقف ثابت معمولی از یک پوسته فولادی استوانه ای با سقف مخروطی یا گنبدی شکل به وجود می آید که به طور دائم به پوسته مخزن چسبانده می شود. مهمترین ویژگی خرید مخازن استیل در صنعت
مخزن سقف ثابت چیست
مخازن ذخیره سازی مایعات را به طور کامل جوش می دهند و برای هر دو نوع مایع و بخار طراحی و تولید شده اند. در حالی که مخازن قدیمی اغلب ساختاری پرچ یا پیچ دارند و بخار بند نیستند. دریچه تنفس (شیر خلاء فشار) که روی اکثر مخازن با سقف ثابت نصب می شود، به مخزن این اجازه را می دهد که با فشار داخلی یا خلاء کمی کار کند.
 درباره تفاوت مخازن تک جداره و دوجداره استیل بخوانید

سخن آخر

به طور کلی برای نگهداری مایعات غیر آلی و آلی از مخازن استفاده می کنند. مخازن ذخیره سازی در اشکال مختلف در بازار موجود هستند: استوانه ای عمودی و افقی. بالا باز و بالا بسته، پایین مخروطی، پایین شیب دار و کف ظرف. به طور کلی در پالایشگاه ها و به ویژه برای سوخت های مایع، مخازن سقف ثابت و مخازن سقف شناور وجود دارد.
اکثر مخازن برای جابجایی مایعات در حین حمل و نقل برای تحمل درجات مختلف فشار طراحی و تولید شده اند. این مخازن برای یک سیال خاص با توجه به نقطه اشتعال آن ماده گزینه ایده آلی هستند. مخازن استیل در صنعت حاوی مایعات آلی، مایعات غیر آلی، بخارات و در بسیاری از صنایع یافت می شود. پرکاربرد ترین مخازن استیل در صنعت
بیشتر بخوانید: کاربرد انواع میکسر هموژنایزر تحت خلاء

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *