همه چیز درباره مخازن استیل تحت فشار

همه چیز درباره مخازن استیل تحت فشار: قسمت وزن دار مخازن استیل تحت فشار تولید شده با مواد فلزی ساخته می شود. فولاد پرمصرف ترین ماده در بین فلزات در تولید دیگ های تحت فشار است. انتظار می رود در سال های آینده، مواد کامپوزیتی جایگزین جدیدی باشند.

مخازن تحت فشار ظروفی هستند که گازها یا مایعات پرفشار را در خود جای می دهند و کاربردهای گسترده ای در صنایع از جمله نفت و گاز، مواد شیمیایی، پتروشیمی، برج های تقطیر، مخازن راکتور هسته ای، سیستم های ذخیره سازی گاز طبیعی و مخازن ذخیره آب گرم دارند.

مخازن استیل تحت فشار ظروف بسته ای هستند که مایعات یا گازها را با فشاری متفاوت با فشار محیط در خود جای می دهند. ایمنی و قابلیت اطمینان برای مخازن تحت فشار اهمیت حیاتی دارد و به همین دلیل، تولید آنها کنترل شده و به طور منظم از نظر کیفیت آزمایش می شود.

گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک

معرفی مخازن استیل تحت فشار

مخازن استیل تحت فشار ظروف ضد نشتی هستند که مایع یا گاز را در خود ذخیره می کنند. مخازن تحت فشار در اندازه ها و اشکال های مختلف برای اهداف مختلف تولید شده اند. به طور کلی، هندسه های ترجیحی کروی، مخروطی و استوانه ای هستند. مدل معمولی ترکیبی از سیلندر بلند با دو سر است.

مخازن استیل تحت فشار در فشارهای داخلی بالاتر یا کمتر از فشار هوا کار می کنند. علاوه بر این، دمای عملیاتی این سیستم ها با سایر مخازن تفاوت دارد.

چگونه کار می کند؟

مخازن تحت فشار طوری طراحی شده اند که با رسیدن به سطح فشار مورد نیاز برای انجام یک عملکرد کاربردی مانند نگهداری هوا در مخزن غواصی کار کنند. این نوع مخازن می توانند فشار را مستقیماً از طریق دریچه ها و گیج های رهاسازی یا به طور غیرمستقیم از طریق انتقال حرارت وارد کنند.

سطوح فشار بالقوه از 15 psi تا حدود 150000 psi متغیر است، در حالی که دمای مخزن اغلب بالای 400 درجه سانتیگراد (750 درجه فارنهایت) است. مخزن استیل تحت فشار می تواند از 75 لیترتا چندین هزار لیتر را در خود جای دهد.

مخزن تحت فشار برای چه مواردی استفاده می شود

همه چیز درباره مخازن استیل تحت فشار: مخازن تحت فشار برای قرار دادن طیف وسیعی از مواد در دماها و حجم های مختلف استفاده می شود. اغلب در کاربردهای مختلف در صنعت نفت (از جمله در دریا و خشکی)، صنعت پتروشیمی و صنعت تولید گاز استفاده می شود. این شرکت ها خواستار استانداردهای فوق العاده بالایی از نظر تست، کیفیت و شرایط عرضه هستند.

مخازن تحت فشار برای مخازن ذخیره سازی بالای زمین که برای ذخیره سوخت، مواد شیمیایی و پتروشیمی استفاده می شود استفاده می شود. آنها همچنین برای مخازن ذخیره سازی زیرزمینی استفاده می شوند. برای ذخیره مواد شیمیایی و سوخت هایی که تا حدی در زیر زمین ذخیره می شوند به کار می روند.

مخزن تحت فشار برای چه مواردی استفاده می شود

کاربرد مخازن استیل تحت فشار در صنعت

مخازن تحت فشار در بسیاری از صنایع مختلف استفاده می شود. اما 3 صنعت بیشتر بازار را پوشش می دهند. این صنایع همانطور که گفته شد. عبارتند از صنعت نفت و گاز، صنایع شیمیایی و صنعت انرژی.

صنعت نفت و گاز

در صنعت نفت و گاز، یک مخزن تحت فشار اغلب به عنوان گیرنده استفاده می شود. که در آن فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی در دما و فشار بالا انجام می شود. اگرچه ستون ها برای اهداف مختلفی استفاده می شوند، اما در ساخت و ساز مشابه هستند.

ستون ‌های تقطیر برای تقسیم جریان ‌های خوراک به منابع متعدد، بر اساس نقاط جوش قسمت خوراک استفاده می‌ شوند. به طور کلی، مخازن تحت فشار و ستون ها به دلیل فرآیند ساخت مشابه از همان سازندگان خریداری می شوند.

فولاد کربن و ضد زنگ دو ماده متداول برای ساخت و ساز در صنعت نفت و گاز به حساب می ایند. یک مخزن تحت فشار علاوه بر بدنه خارجی برای قابل استفاده شدن به اجزای دیگری مانند قسمت داخلی مخزن، سینی های تقطیر نیز نیاز دارد.

صنایع شیمیایی

این مخازن استیل تحت فشار است که در آن یک فرآیند (واکنش شیمیایی) انجام می شود که منجر به تغییر اساسی در محتوای ظرف می شود. اینها می توانند فرآیندهایی مانند ترکیب یک یا چند محصول برای ایجاد یک محصول جدید، تقسیم یک محصول به یک یا چند محصول مختلف، حذف مسیرهای یک محصول موجود برای ایجاد چیز دیگری باشند. همچنین انواع مختلفی از مخازن تحت فشار را می توان به طور همزمان در صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار داد.

صنعت انرژی

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا بخش انرژی به طور کلی به مخازن استیل تحت فشار نیاز دارد. یکی از دلایل اصلی مورد نیاز آنها در بخش انرژی، وجود گازهای مضر است. اغلب در مکان هایی مانند پالایشگاه های نفت و همچنین گاز اضافی فلزکاری باید ذخیره شود.

کاربرد مخازن استیل تحت فشار در صنعت

همچنین نیروگاه های هسته ای از مخازن تحت فشار ویژه ای به نام مخازن تحت فشار راکتور (RPVs) استفاده می کنند. RPV مخازن فولادی استوانه‌ای بزرگی هستند که حاوی هسته، آب خنک‌کننده و بخار تولید شده هستند. که برای تحمل دما و فشار بالا و تابش نوترون به قابلیت اطمینان بالایی نیاز دارد که RPV را به بحرانی‌ترین مرز فشار در نیروگاه هسته‌ای تبدیل می‌کند. اما به خاطر داشته باشید که همه راکتورهای قدرت دارای مخزن تحت فشار راکتور نیستند.

مطلب پیشنهادی: سایز مخازن استیل و تأثیر آن بر قیمت

انواع مخازن تحت فشار

همه چیز درباره مخازن استیل تحت فشار، این مخازن انواع مختلفی دارند که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

مخازن فرآیند

مخازن فرآیندی برای نگهداری و ذخیره سازی مایعات طراحی شده اند و برای عملیات یکپارچه در تاسیسات پتروشیمی، پالایشگاه ها، کارخانه های گاز، تاسیسات تولید نفت و گاز و سایر تاسیسات استفاده می شوند.

اتوکلاوها

اتوکلاوها ظروف بزرگی هستند که تحت فشار قرار می گیرند و به دمای بالا می رسند. آنها معمولاً استوانه ای هستند زیرا شکل گرد بهتر می تواند فشارهای بالا را ایمن تحمل کند. اتوکلاوها برای نگهداری وسایلی طراحی و تولید شده اند که داخل آن قرار می گیرند و سپس درب آن مهر و موم می شود.

بیشتر بخوانید: چه محصولاتی از ورق استیل ساخته می شوند

مخازن پرفشار

بادوام ترین کشتی های موجود در بازار هستند که قادر به کار در زیر سنگین ترین بارها هستند و بهترین مقاومت را در برابر خوردگی، دما و فشار دارند. مخازن فشار قوی معمولا از فولاد ضد زنگ ساخته و تولید می شوند. عملکردهای معمولی برای مخزن فشار بالا، میکسرهای پرسرعت، راکتورهای شیمیایی و سیستم های استخراج فوق بحرانی.

انواع مخازن تحت فشار

مراحل مربوط به ساخت مخازن تحت فشار

قبل از شروع ساخت و ساز، اغلب از سازنده خواسته می شود که نقشه های کاملاً ابعادی پوسته و اجزای مخازن استیل تحت فشار اصلی را برای تأیید خریدار و مرجع بازرسی ارائه کند. این نقشه ها علاوه بر نشان دادن ابعاد و ضخامت ها، شامل اطلاعات زیر نیز است.

  • شرایط طراحی
  • رویه های جوشکاری که باید اعمال شوند
  • جزئیات کلید جوش
  • روش های عملیات حرارتی که باید اعمال شود
  • الزامات تست غیر مخرب

به مطالعه ادامه دهید: طول عمر میکسر هموژنایزر تحت خلاء

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *