نقش میکسر هموژنایزر در تولید نوشیدنی نباید نادیده گرفت. هموژنایزر ماشینی است که بر اساس همان اصل آسیاب کلوئیدی و میکسر خط لوله کار می کند، زیرا از یک روتور استاتور نیز استفاده می کند. یک هموژنایزر بر روی تانک ها استفاده می شود و اصل کار آن سرعت بالا / شفافیت بالا است.
هموژنایزر یک میکسر با برش بالا برای مخلوط کردن جامدات، پودرها و برای مخلوط کردن مایعات با چگالی های مختلف در یک مخلوط همگن است. استاتور روتور محصول را از زیر سر اختلاط مکیده و آن را از طریق استاتور روتور عبور می دهد. هموژنایزرها برای ظرفیت های مخزن مختلف طراحی شده اند.
صنایع می توانند از قابلیت های چشمگیری که یک دستگاه هموژنایزر می تواند انجام دهد استفاده کنند. این صنایع محصولات نهایی مانند لوازم آرایشی، غذا و نوشیدنی، مواد شیمیایی و دارویی را ارائه می دهند. هموژنیزاسیون از جدا شدن لایه خامه جلوگیری و شیر را خوشمزه، معطر و ماندگاری بیشتر می کند.
تولیدکنندگان مواد غذایی و نوشیدنی به یک دستگاه هموژنایزر نیاز دارند زیرا مواد غذایی و نوشیدنی در مقیاس بزرگ تولید می کنند. استفاده از هموژنایزر در تولید غذا و نوشیدنی شما را با یک فرآیند مقرون به صرفه آشنا می کند.
گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک

تولید نوشیدنی با میکسر هموژنایزر تحت خلاء

در حمل و نقل مواد فله، “اختلاط” و “همگن سازی” اساسا مترادف هستند. با این حال، در میان کارشناسان فرآوری، همگن سازی به نوع خاصی از اختلاط اشاره دارد. در حالی که فرآیندهای اختلاط همیشه شامل ترکیب اجزای مختلف است، تعریف همگن دستیابی به توزیع یکنواخت اجزای متنوع در یک مخلوط یا توده است. مخلوط همگن مخلوطی است که از نظر اندازه ذرات، رطوبت، رنگ و دما یکنواخت باشد.
در مقایسه با فرآیندهای اختلاط بسیار فشرده، میکسر هموژنایزر تحت خلاء به آرامی کار می کنند و به انرژی بسیار کمی نیاز دارند. به این ترتیب، ذرات اندازه و شکل خود را در طول همگن شدن حفظ می کنند. هنگامی که مواد خام برای اهداف تولید صنعتی فرآوری می شوند، مخلوط حاصل باید تا حد امکان همگن باشد.
برای این منظور، بسیاری از سیلوها دارای عملکرد همگن سازی داخلی هستند تا از جدا شدن مخلوط در طول ذخیره سازی یا تغذیه جلوگیری کنند. ماشین‌های اختلاط صنعتی آمیکسون را می‌توان در ابعاد مختلف با حجم مخازن هموژنایزر از 10 تا 10000 لیتر ساخت.
میکسرهای همگن با کارایی بالا، حتی شکننده ترین مواد را بدون ایجاد گرد و غبار یا ذرات پودری، به آرامی و ماهرانه با هم ترکیب می کنند. علاوه بر این، این میکسرهای چند منظوره می توانند عملکردهای مختلفی از جمله جداسازی و پراکندگی شدید را انجام دهند.
گروه صنعتی و تولیدی آلفاتانک

کاربرد و نقش میکسر هموژنایزر در تولید نوشیدنی در صنعت

نیروهای متعددی که مخلوط از آن عبور می کند عبارتند از تلاطم، کاویتاسیون و فشار بالا. این فرآیند یک محصول نهایی با کیفیت بالا برای صنایع ایجاد می کند. این دستگا هها کاربردهای متنوعی دارند که در ادامه آنها را ذکر خواهیم کرد.

لوازم آرایشی

دستگاه های هموژنایزر بافت و پایداری مورد نیاز محصولات آرایشی و بهداشتی را تولید می کنند. فشار بالای آن برای تثبیت و حفظ روغن مواد ضروری است. بنابراین، کرم‌های زیبایی، لاک‌های ناخن، لوسیون‌ها، شامپوها و سایر محصولات آرایشی پایداری بالاتر و ماندگاری طولانی‌تری دارند.

توسعه داروهای درمانی

امروزه بیماری ها و مشکلات بهداشتی از هر نوعی که باشند از هیچ جا ظاهر می شوند. بنابراین، محققان در سراسر جهان به طور مداوم بر روی پیشگیری و توسعه درمان‌های واکنشی برای این بیماری‌ها و اختلالات شناخته شده کار می‌کنند. هموژنایزرها کمک بزرگی در تولید داروها به ویژه در همگن سازی واکسن ها هستند.
توسعه داروهای دارویی یک کار باورنکردنی و در عین حال چالش برانگیز است. تولید داروها به ماشین های هموژنایزر در مقیاس بزرگ برای تولید مقادیر زیادی از محصولات نیاز دارد. علاوه بر این، به اختلاط قدرتمند و کاهش اندازه ذرات نیاز دارد.
بنابراین، محققان و تولیدکنندگان دارو برای شروع یک کارآزمایی بالینی موفق نیاز به دسترسی به دستگاه های هموژنایزر در مقیاس صنعتی دارند. استفاده و مزایای فوق دستگاه های هموژنایزر مخصوصاً در صنایع دارویی و غذایی و آشامیدنی مستلزم رعایت یک سیستم بهداشتی می باشد. اکثر صنایعی که از هموژنایزر صنعتی استفاده می کنند باید استانداردهای 3-A و CGMP را رعایت کنند. این الزامات سیستم بهداشتی برای پشتیبانی از توسعه محصول و جلوگیری از آلودگی متقابل مورد نیاز است.
کاربرد میکسرهای همگن در صنعت

تولید نوشیدنی های متنوع با میکسر

همانطور که می دانید، تولید نوشیدنی با افزودن پودرهای غلظت دهنده و تثبیت کننده انجام می گیرد. برای اینکه محصول به سطح بالای کیفیت برسد، باید ذرات پودر به وسیله میکسر هموژنایزر کاملا از یکدیگر باز شوند تا به سرعت حل شود.
مواد اولیه پودری ضروری همچون صمغ، نشاسته و آلژینات در تولید نوشیدنی هایی از جمله آبمیوه ها، شربت ها، شیر طعم دار و نوشابه های گازدار به کار می روند. این مواد اولیه گرچه درصد مصرف کمی در کل فرمولاسیون را برخوردار هستند، اما خواص بسیار مهمی دارند.

  • غلظت دهندگی: این نوع مواد به تولید کنندگان این امکان را می دهند که ویسکوزیته و بافت مطلوب را به دست آورند که به آن احساس دهانی نیز می گویند. مخصوصا برای نوشیدنی های رژیمی و بدون شکر برای جایگزینی اثر غلظت دهندگی شکر کاربرد دارد.
  • پایدارسازی: برای معلق نگه داشتن ذراتی مانند پالپ میوه در داخل نوشیدنی کاربرد دارد. برای ایجاد این خاصیت مواد اولیه متفاوتی استفاده می شود مثل : CMC نشاسته ، پلی گلایکول آلژینات (PGA)

مطلب پیشنهادی: کاربرد مخازن استیل 304 و 316 در صنایع مختلف

فرایند تولید نوشیدنی با میکسر هموژنایزر

مواد غلظت دهنده و پایدار ساز، ممکن است به دو صورت در تولید نوشیدنی به کار روند. به صورت مستقیم و بدون آماده سازی قبلی به مخزن فرایند آنها را می افزایند. قبل از فرایند پودرها به صورت خشک با یکدیگر مخلوط و سپس به سازنده مخزن استیل فرایند اضافه می شوند.
انتخاب روش افزودن پودر بستگی به حجم و تیراژ تولید دارد. اما در هر دو حالت برای دستیابی به بالاترین سطح کارایی این افزودنی ها، باید کاملا آنها را حل کرد. برای دستیابی به این اهداف الزامات فرایندی زیر را باید رعایت کنید. نقش میکسر هموژنایزر در تولید نوشیدنی
فرایند تولید نوشیدنی با میکسر هموژنایزر

  • تجهیزات اختلاط پودر و مایع باید بتواند ذرات پودر در داخل مایع را ترکیب و پراکنده کند.
  • ذرات پودر باید به طور کامل آب را جذب کند که کارایی آنها بیشتر شود.
  • بعضی از پودرها غیر فعال هستند، مگر آنکه تمام ذرات آنها کاملا از یکدیگر باز شده باشند.
  • برای برخی از پودرها نیاز به نیروی برشی زیادی است تا به طور کامل حل و فعال شوند.

صنایع لبنی یکی از بخش هایی است که از دستگاه های هموژنایزر استفاده می کند. علاوه بر این، سایر محصولات غذایی و آشامیدنی به جای استفاده از گرما، از همگن سازی برای ایجاد فشار روی محصولات استفاده می کنند. فشار باعث حفظ طعم، محتوای مواد مغذی و ساختار شیمیایی غذا و نوشیدنی می شود.

بیشتر مطالعه کنید: دسته بندی مخزن استیل بر اساس جنس ورق

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *