مقایسه انواع مخزن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶

در این مقاله از شرکت صنعتی و تولیدی آلفا تانک  مقایسه انواع مخزن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ صحبت می کنیم.

انواع مخزن های استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ از مخزن های استیل موجود در بازار هستند که کاربرد گسترده ای در صنعت دارند اما تفاوت مخزن های استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ این است که مخزن استیل ۳۰۴ شامل ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل است اما انواع مخزن استیل ۳۱۶ شامل ۱۶ درصد کروم، ۱۰ درصد نیکل و ۲ درصد مولیبدن است. کارآیی مولیبدن برای ایجاد مقاومت بالا در برابر خوردگی ها نسبت به آب دریا و نمک ها است. تفاوت گفته شده تنها تفاوت انواع مخزن های ۳۰۴ و ۳۱۶ نیست بلکه این دو مخزن تفاوت های دیگری نیز دارند که به آن ها اشاره خواهیم کرد.

مخزن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶

کاربرد انواع مخزن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶

انواع مخازن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ در صنایع مختلفی کاربرد گسترده ای دارند که از جمله این کاربردها در صنایع مواد غذایی و خوراکی است. انواع مخزن استیل ۳۰۴ به دلیل وجود کم نیکل و کربن در داخل خود می تواند به عنوان فولاد ضد زنگ استفاده گسترده ای داشته باشد. انواع مخزن استیل ۳۰۴ در برابر خوردگی ها و زنگ زدگی ها نیز مقاومت زیادی دارد. مخازن استیل ۳۰۴ کاربردهای گسترده ای از جمله در تزئینات، قالب گیری، روکش چرخ، تجهیزات آشپزخانه، مخازن تحت فشار، مخازن ذخیره سازی، لوله کشی، سخت افزارهای ضد زنگ و… استفاده می شوند.

انواع مخزن استیل ۳۱۶ به دلیل وجود کروم بالا در آن، در برابر حرارت مقاومت بالایی دارد. همچنین در برابر خوردگی و زنگ زدگی توسط آب دریا، آب نمک و… مقاومت بالایی دارند. مخزن استیل ۳۱۶  در مقایسه با مخزن استیل ۳۰۴ مقاومت بیشتری در برابر حملات شیمیایی دارد.

مخزن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ چه تفاوت هایی با هم دارند؟

مخزن استیل ۳۱۶ از آلیاژ محبوبی استفاده شده است که محدوده دمای ذوب آن بسیار بالاست. همچنین این آلیاژ ضد زنگ است و مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد. مقاومت آلیاژ ۳۱۶ به دلیل استفاده از مولیبدن، در برابر اسید ها، قلیا ها و حفره های کلرید مقاومت بالایی دارد.

مخزن استیل ۳۰۴ یکی دیگر از مخازن محبوب و مورد استفاده است که دمای ذوب بالایی دارد اما در مقایسه با دمای ذوب مخزن استیل ۳۱۶ کم‌تر است. همچنین مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی، خوردگی دارد و نیز استحکام کششی بالایی نیز دارد. هر چقدر آلیاژ های مخزن استیل ۳۰۴ به نقطه ذوب خود نزدیک تر شوند استحکام کششی خود را بیشتر از دست می دهند.

مطلب پیشنهادی: تقسیم مخزن استیل بر اساس ظاهر

خواص مغناطیسی مخزن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶

این دو مخزن شباهت های بسیاری با یکدیگر دارند به همین دلیل تشخیص تفاوت این دو مخزن از یکدیگر بدون چشم مسلح امکان پذیر نمی باشد. اما مهم ترین تفاوت این دو انواع مخزن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ با هم در ترکیبات آن هاست. که ترکیبات متفاوت آن ها شامل ۱۶ درصد کروم، ۱۰ درصد نیکل و ۲ درصد مولیبدن است.

خواص مغناطیسی مخزن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶

آلیاژ مخزن استیل ۳۱۶ کمی گران تر از آلیاژ مخزن استیل ۳۰۴ است و این دلیل هم به دلیلی برتری مخزن ۳۱۶ در برابر خوردگی است مخصوصا در برابر کلرید ها و نیز محلول های کلر دار.

مخازن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ به دلیل دارا بودن آهن در آلیاژ خود دارای خواص مغناطیسی هستند البته این خاصیت در اصل میزان کمی دارد و ممکن است مغناطیسی در نظر گرفته نشود. همچنین از دیگر مواردی که در آلیاژ آن ها وجود دارد نیکل است.

قابلیت پردازش بر روی مخزن استیل

فولاد های ضد زنگ به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی هموارد مورد توجه و استفاده قرار گرفته اند. فولاد های ضد زنگ درجه های مقاومت متفاوتی دارند بنابراین شکل پذیری، استحکام، کارآیی و … نیز متفاوت است. مخزن استیل ۳۱۶ به دلیل دارا بودن مولیبدن همواره قابلیت پردازش بالاتری نسبت به مخزن استیل ۳۰۴ دارد زیرا هیچ مولیبدنی به مخزن استیل ۳۰۴ اضافه نمی شود.

کاربرد انواع مخزن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶

مخازن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶کاربردهای گسترده ای در صنایع دارند که کاربرد آن ها در صنایع غذایی را توضیح دادیم. یکی دیگر از کاربردهای انواع مخزن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ در تولید درب های استیل است که این درب ها در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرند.

 • درب استیل برای آسانسور
 • تولید محصولات لبنی
 • تولید محصولات شوینده
 • صنایع داروسازی
 • صنایع نظامی
 • تولیدات امنیتی
 • صنایع تولید مواد ضد عفونی کننده
 • درب استیل در یخچال های صنعتی
 • درب استیل برای تولید مخازن کارخانه های صنایع غذایی
 • درب استیل برای پروژه های منازل مسکونی و تجاری
 • درب استیل ضد سرقت
 • درب استیل ویلا و…

همچنین اشکال هندسی این مخازن نیز طیف گسترده ای دارد زیرا هر کدام برای مصارف خاصی استفاده می شوند. از جمله شکل هایی که می توان اشاره کرد کروی، مکعبی، استوانه ای و یا ترکیبی از اشکال هندسی است.

بیشتر بخوانید: استیل بگیر و نگیر چیست

انواع مخزن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶

قیمت مخزن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶

مخازن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ سه نوع دارند که شامل تک، دو و سه جداره می شوند. هر کدام از این انواع در جای مخصوصی کاربرد دارند بنابراین قیمت آن ها نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود. برای مثال از مخازن دو و سه جداره برای مصارف جلوگیری از آتش سوزی، انتقال حرارت استفاده می شود. بنابراین اگر مخزنی در برابر حرارت قرار می گیرد باید دو جداره و یا سه جداره باشد. مخازن استیل کاربرد بسیار گسترده ای همچنین در صنایع خوراکی، بهداشتی، دارویی، مواد سوخت و مشتقات آن دارند.

طراحی این مخازن کاملا بر اساس نیاز و سلیقه مشتری انجام می شود بنابراین مخازن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ بسیاری بر اساس انواع مختلف موجود هستند. این تولید کاملا به نحوی است که نیاز مشتری برطرف شود. حال هر کدام از آن ها قیمت متفاوتی دارند که این بررسی قیمتی کاری سخت و دشوار است زیرا طیف این مخازن بسیار گسترده است.

جمع بندی

طبق مطالب بالا با انواع مخزن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ آشنا شدیم و از ترکیبات آلیاژ آن ها آگاهی یافتیم. مخازن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ کاربرد گسترده ای در صنعت دارند از جمله در صنایع بهداشتی، نظامی، پزشکی، خوراکی و … که هر کدام با توجه به نیاز مشتری انواع گوناگونی دارند. خوبی این مخازن این است که برای مشتری شخصی سازی شده و تولید می شود بنابراین با توجه به این طیف گسترده، بازه قیمتی این مخازن این متفاوت است. مخازن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ بدون چشم مسلح کاملا به هم مشابه هستند و امکان تمایز آن ها به راحتی وجود ندارد. انواع این مخازن تک، دو و سه جداره است که با توجه به حوزه مصرف باید آن ها را انتخاب کنیم. برای مثال مخازن دو و سه جداره برای مصارفی که میخواهیم غیر قابل آتش سوزی باشند و یا مواردی که قرار است مخازن در برابر حرارت قرار بگیرند مناسب می باشد.

با ما همراه باشید: تقسیم مخزن استیل بر اساس کاربرد فنی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *