مخزن تحت فشار

مخزن تحت فشار را روی پمپ یا اطراف آن نصب می کنند. وظیفه اصلی این قطعه، افزایش جریان آب پیش از شروع کار پمپ است. این مخزن ها موجب کاهش آلودگی صوتی پمپ در طول مصرف خواهند شد. همچنین با استفاده از مخازن تحت فشار، می توان در مصرف انرژی هم صرفه جویی نمود. البته مخزن استیل هم جزو موارد کاربردی و مهم هستند که در ادامه به این مورد نیز خواهیم پرداخت. در ادامه این مطلب شرکت صنعتی و تولیدی آلفا تانک با ما باشید تا شما را بیشتر با این مخزن آشنا کنیم.

نحوه عملکرد مخزن تحت فشار

هنگامی که دستگاه به بالاترین فشار خود دست پیدا می کند، دو کار اصلی را بر عهده خواهد گرفت. مخزن تحت فشار بعد از اینکه به پمپ آب متصل شد، با توجه به ظرفیت خود و به طور مداوم، مقداری از آب را تحت فشار خود قرار خواهد داد. این فرایند موجب می شود که هنگام باز بودن شیر آب تا هنگامی که آب داخل مخزن وحود داشته باشد، پمپ کار کند. در این فرایند آب با فشار منظم، درون تیوپ جمع شده و از طریق هوا پر فشار درون مخزن انبساط، به حالت متراکم تبدیل خواهد شد.

در نهایت هنگامی که شیر آب باز می شود، آب با فشار به داخل لوله کشی ها منتقل می گردد. در کل از وقتی که دستگاه خاموش می شود، تا زمان استارت دوباره دستگاه، مخزن تحت فشار، فرایند تزریق آب به داخل سیستم را بر عهده دارد. بنابراین تا زمانی که دستگاه شروع به کار نکند، از فشار کم یا زیاد دستگاه مطلع نخواهید شد.

نحوه عملکرد مخزن تحت فشار

ویژگی های مهم مخزن تحت فشار

مخزن تحت فشار جزو اصلی ترین قطعات متصل به پمپ آب در فرایند آبرسانی محسوب می شود. این مخازن سرعت و کیفیت آبرسانی را بهبود می بخشد، همچنین از عملکرد غیر ضروری الکتروموتور پمپ پیشگیری خواهد کرد. با استفاده از این محصول سرعت و میزان آب در گردش ساختمان بهبود می یابد. به همین دلیل از مزیت های فراوانی برخوردار است. برخی از ویژگی های این محصول محبوب عبارت است از:
• طول عمر این محصول در برابر سایش، زنگ زدگی و پوسیدگی فوق العاده بالا است؛ چرا که دیواره درونی این مخزن صاف و یکدست است.
• این مخازن به صورت بهداشتی تولید می شوند و ظاهر زیابیی دارند.
• ضربه آب برای خاموش و روشن شدن، عملکرد دستگاه را در طول مصرف تنظیم می کند.
• مخزن تحت فشار باعث می شود که اصطکاک پمپ آب کاهش پیدا کند. در این صورت میزان فشار مورد نیاز برای خروجی آب مصرفی فراهم خواهد شد.
• همانند مخزن استیل از انبساط آب پیشگیری می کند و در این شرایط مایعات تغییر طعم و رنگ نخواهند داد.

مقایسه مخزن تحت فشار و مخزن استیل

مخرن تحت فشار، جزو دستگاه هایی است که فشار مایعات داخل مخزن را افزایش می دهد. در عین حال مخزن استیل هم جزو پرکاربردترین مخازنی است که برای نگهداری و محافظت از مایعات مختلف به کار می رود. این دو محصول در صنایع گوناگون کاربردهای متنوع را به خود اختصاص داده اند‌. با توجه به ساختار و موادی که برای ساخت این مدل مخازن استفاده شده است، طول عمر آن ها بالا است.

مخزن استیل و تحت فشار، در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی هم بسیار مقاوم و بادوام هستند. از این مدل مخازن در هر شرایط اب و هوایی می توان استفاده کرد؛ چون جنس مرغوبی دارند و تحت تاثیر آب و هوا کیفیت خود را از دست نمی دهند. محتویات درون مخزن استیل و تحت فشار دچار مشکل و خرابی نمی شوند.

 

کاربرد مخزن تحت فشار

مخزن تحت فشار، کاربردهای بسیار زیادی در صنایع گوناگون دارد. معمولا در مخازن هوای فشرده صنعتی و مخازن ذخیره‌سازی آب خانگی این قطعه را به کار می برند. یکی از کاربردهای بسیار مهم این مدل مخازن، در منبع ذخیره‌ سازی آب پشت پمپ‌های آب خانه ها است. زمانی که این پمپ مورد استفاده قرار گیرد، هنگام باز شدن شیرآب در هر واحد، فشار بالایی تامین می شود. برخی دیگر از کاربردهای مهم این محصول عبارت است از:
• منبع ذخیره ‌سازی گازهای مایع مثل‌آمونیاک، کلر و غیره.
• سیلندر غواصی
• برج تقطیر
• پالایشگاه های نفت، گاز و پتروشیمی
• منبع راکتور هسته ای
• مخزن هیدرولیک
• مخزن پنوماتیک
• مخزن ترمز وسایل نقلیه
• و غیره

مطلب پیشنهادی: قیمت منبع آب

ویژگی های مهم مخزن تحت فشار

راه های پیشگیری از ایجاد اختلال در مخزن تحت فشار

این مدل مخازن مانند مخزن استیل از حساسیت برخوردار هستند و در زمان مصرف باید از آن ها مراقبت کنید تا با هیچ گونه مشکلاتی مواجه نشوند. برخی از نکات مهم در زمینه نگهداری از مخزن تحت فشار عبارت است از:

• استفاده از فیلر:

راه اندازی فیلتر قبل از پمپ و مخزن، از ورود مواد معلق مثل براده‌های آهن و منگنز جلوگیری خواهد شد.

• کنترل فشار مخزن تحت فشار:

فشار پایبن یا بالا هوا موجب می شود که اختلالاتی در کارکرد سیستم رخ دهد؛ به همین دلیل باید فشار آن را به درستی تنظیم کنید.

• تراز بودن مخزن:

نصب تراز از ساییدگی تیوپ به جداره مخزن جلوگیری خواهد کرد.

• کنترل صحیح حجم مخزن:

در صورتی که حجم مخزن به طور صحیح در نظر گرفته نشده باشد، تعداد خاموشی و روشنی افزایش پیدا خواهد کرد. در این صورت باعث می شود طول عمر دستگاه کمتر شود.

• خشک بودن محل نصب:

دقت داشته باشید مکانی که مخزن را در آن نصب و راه اندازی می کنید، باید کاملا خشک و دارای تهویه باشد. در این صورت دستگاه با مشکل روبرو نشده و طول عمر آن افزایش پیدا می کند.

• به کار بردن لرزه گیر:

نصب این قطعه برای مخزن، باعث می شود که لرزش کاهش یابد و احتمال آسیب رسیدن به دستگاه به طور چشمگیر کاهش می یابد.

کاربرد مخزن تحت فشار

سخن پایانی

با پیشرفت علم و امکانات در زندگی مردم، امروزه انواع تجهیزات مختلف تولید شده اند که زندگی را بسیار راحت تر کرده اند. با استفاده از مخزن تحت فشار، هنگام باز و بسته شدن شیرهای آب، پمپ آب ساختمان هر بار روشن و خاموش نخواهد شد. در این صورت عمر دستگاه و مقاومت آن بیشتر می شود. این محصول و همچنین مخزن استیل مزیت های بسیار زیادی دارند که در صنایع گوناگون کاربردهای زیادی را به خود اختصاص داده اند.

با ما همراه باشید: قیمت مخزن آب 500 لیتری دست دوم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *