مخزن استیل: یکی از مهمترین مراحل تولید و عرضه محصولات در صنایع مختلف غذایی، فرآورده‌های لبنی، صنعت نفت و پتروشیمی، مواد دارویی، مواد شیمیایی و مصالح ساختمانی سیمان، گچ‌، بتن و.. مرحله نگهداری و ترابری مواد است. ذخیره و حمل و نقل مواد مختلف نیازمند شرایط نگهداری خاصی هستند.
در مورد مواد خورنده مثل انواع اسیدها، مواد غذایی و لبنی مثل آرد و شیر و غیره شرایط نگهداری و ترابری محدودیت‌ها و چارچوب‌های مهمتری نیز دارد. که عدم رعایت آن می‌تواند موجب خرابی کامل مواد مورد نظر و هدر رفت تمامی هزینه‌ها و زمان صرف شده جهت تولید مواد شود. به عنوان مثال در مورد مواد غذایی مثل آرد، ترابری و نگهداری آن باید در مخازن استیل ضد رطوبت، مقاوم و کاملا بهداشتی و آنتی باکتریال صورت گیرد.

در این متن از شرکت صنعتی و تولیدی آلفا تانک به شرح مخزن استیل میپردازیم.

خرید مخزن استیل

مخزن استیل ضد زنگ

مخازن نگهداری شیر باید مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی، رشد باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های مضر مثل قارچ، مقاومت خوبی در برابر تغییرات دمایی و حرارت داشته و در برابر فشار نیز مقاومت بالایی از خود نشان دهند.
اگر هر یک از این ویژگی‌ها در مخزن مورد استفاده نباشند.

ممکن است کل حجم شیر فرآوری شده خراب و غیر قابل استفاده شود و ضربه اقتصادی و صنعتی بالایی را به کارخانه وارد آورد. این موضوع در مورد مواد نفتی و پتروشیمی، دارویی و شیمیایی نیز صدق می‌کند.تا پیش از اینکه استلنس استیل یا آلیاژ ضد زنگ استیل کشف نشده و مخزن استیل تولید نشده بود.

پیدا کردن مخزنی با کیفیت و سازگار با شرایط فوق، کار چندان ساده‌ای نبود. مخازن آهنی و فلزی دیگر اگر چه مقاومت خوبی داشتند. اما از خواص ضد رطوبتی بی بهره بودند. بلعکس، مخازن پلیمری ضد زنگ و بهداشتی بودند. اما مقاومت کافی را نداشتند. ورود مخزن استیل به صنعت، تحولی عظیمی در ترابری مواد صنعتی مختلف پدید آورد و موجب بهبود شرایط نگهداری و حمل و نقل مواد شد. از آنجایی که این مخازنکاربردهای بسیاری در صنعت دارند و امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. شناخت انواع مختلف مخازن استیل، کاربردهای آن و قیمت مخزن استلنس استیل می‌تواند مفید و کارآمد باشد.
شرکت صنعتی و تولیدی آلفا تانک تولید کننده بهترین مخازن شوینده میباشد.

مخزن استیل چیست؟

مخزن استیل تانکر یا ماخذ استیل، محفظه‌ای جهت نگهداری و حمل و نقل مواد در صنایع مختلف مواد غذایی و لبنیات، مواد دارویی، الکل، فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی، مصالح ساختمانی و.. است. مخازن استیل با کیفیت‌ترین مخازن مورد استفاده در عصر حاضر هستند.

این مخازن، نفوذ ناپذیری کامل در برابر رطوبت، گازها و مایعات دارند؛ کاملا مقاوم و نشکن هستند. ضد آب و آنتی باکتریال بوده. در برابر خوردگی و واکنش با اسید و پوسیدگی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند و به طور کلی با دارا بودن خواص لازم جهت نگهداری انواع مواد، در صنایع متنوعی به کار می‌روند.

کاربرد مخزن استیل

مخازن استیل با توجه به شرایط و موارد بکارگیری انواع مختلفی دارند. این مخازن از نظر حفاظت دمای ماده و مقاومت به انواع تک جداره، دو جداره و سه جداره تقسیم بندی شده. و از لحاظ شکل و ابعاد نیز تنوع قابل توجهی از اشکال کروی، مکعبی، مخروطی، استوانه‌ای و گنجایش‌های مختلف دارند. انواع ورق استیل با گریدهای متفاوت ۳۰۰، ۳۰۴، ۳۱۶ نیز در ساخت تانکرهای استیل متنوع به کار می‌روند.

کاربرد مخزن استیل

همان طور که پیش تر اشاره کردیم کاربرد انواع مخزن استیل در حوزه جابجایی و ذخیره مواد است. برای اولین بار مخازن ساخته شده از استلنس استیل در سال ۱۹۲۵ برای نگهداری و حمل و نقل اسید نیتریک که ماده‌ای خورنده بود به کار رفتند. پس از آن با کشف خواص منحصر به فرد دیگری که این مخازن داشتند. مثل ضد آب بودن، مقاومت در برابر فشار، حفظ دما و بهداشت محفظه و..، در صنایع گسترده‌ دیگری نیز مورد استفاده قرار گرفتند.

مواد مختلف شیمیایی، پودری و مصالح ساختمانی چون سیمان و گچ، فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی، نفت و گاز، محصولات صنعت داروسازی، مواد غذایی و محصولات لبنی چون شیر، آرد، شکر و غیره، عرقیجات گیاهی از موادی هستند که در مخازن استیل نگهداری و ترابری می‌شوند.

مخزن استیل تک جداره و دو جداره

مخازن استیل از لحاظ تعداد جداره به انواع تک جداره، دو جداره و سه جداره تولید و عرضه می‌شوند. برخی مواد از نظر دمایی دارای شرایط خاصی هستند. با دمای بالاتر یا پایین تر از دمای محیط نگهداری و جابجا می‌شوند و به منظور جلوگیری از برودت دمایی باید در محفظه‌ای دارای عایق حرارتی نگهداری شوند.

مخازن استیل دو جداره با موادی از جنس پشم شیشه، پشم سنگ و یا عایق‌های دیگر عایق کاری می‌شوند و قابلیت حفظ دمای مواد را دارا هستند. شایان ذکر است که برای ذخیره و ترابری مواد شیمیایی، محصولات غذایی و دارویی که پی اچ خنثی دارند و تحت تاثیر تغییرات دمایی آسیبی نمی‌بینند. نیازی به مخازن دو جداره نیست و مخازن تک جداره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مخزن استیل دو جداره

مخزن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ سه جداره

مخزن استیل سه جداره یا پروسس تانک پیچیده‌ترین نوع مخازن استیل است که به همراه لوازم جانبی گیج فشار، گیج دما، حجم سنج، شیر نمونه برداری محصول، شیر اطمینان، اگزوز یا هواکش، لودسل، همزن، Ph متر،سیستم دیجیتال انتقال دما، CIP، حجم سنج، درب منحول و غیره در صنایع خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع مخزن استیل ساخته شده از سه لایه ورق استیل در انواع ۳۰۴ و ۳۱۶ و.. ، برای تغییر در ماهیت مواد و تبادل حرارتی محصولات به کار می‌رود.

یکی از صنایع پرکاربرد مخزن استیل سه جداره، فرآوری محصولات لبنی، به عنوان مثال تهیه شیر پاستوریزه، کره و خامه است. لازم به ذکر است که مخزن استیل سه جداره به دلیل تجهیزات و لوازم جانبی، نسبت به انواع تک جداره و دو جداره قیمت بالاتری دارد.

قیمت مخازن استیل


براورد هزینه ساخت و خرید مخزن استیل اهمیت زیادی برای کارخانجات و کارگاه‌های صنایع مختلف غذایی، دارویی، شیمیایی، نفت و پتروشیمی و.. دارد. در مورد تعیین قیمت مخزن استیل خوب است بدانید که این قیمت به عوامل متعددی بستگی دارد و مخازن استیل بر اساس پارامترهای گوناگون به انواعی دسته بندی می‌شوند. مخازن استیل نسبت به تعداد جداره به انواع تک جداره، دو جداره و سه جداره تقسیم بندی شده و مخازن با تعداد جداره بیشتر قیمت بیشتری نیز دارند.

گنجایش و حجم و ظرفیت مخازن نیز ارتباط مستقیمی با قیمت مخازن دارد و مخازن استیل که در حجم‌های مختلف و اشکال کروی، مکعبی، مخروطی، استوانه‌ای و هرمی طراحی و عرضه می‌شوند نیز طیف وسیعی از قیمت‌ها را دارا هستند.

هرچه ابعاد و ضخامت یک مخزن استیل بیشتر باشد، طبیعتا وزن و متریال به کار رفته در آن افزایش یافته و در قیمت نهایی ماخذ تاثیر به سزایی می‌گذارد. اگر قصد خرید مخزن استیل را دارید، لازم است بدانید که عمده تفاوت‌های هزینه مخزن به دلیل نوع ورق استلنس استیل استفاده شده در ساخت آن است. به طور معمول دو نوع ورق استیل گرید ۳۰۴ و ۳۱۶ در ساخت مخازن استیل به کار می‌روند که گرید ۳۱۶ حدود نیم برابر گران قیمت‌تر از استیل ۳۰۴ است.

افزون بر این قیمت مخازن استیل داخلی و صادراتی نیز تفاوت‌های قابل توجهی دارد که در هنگام خرید مخزن باید به آن توجه داشته باشید. بنابراین، از جمله مواردی که در تعیین قیمت و خرید مخازن استیل باید به آن دقت کنید، ضخامت و نوع و مرغوبیت ورق استیل مخزن و کشور سازنده آن است.

شایان ذکر است که عوامل نامبرده، مهمترین فاکتورهای موثر در قیمت مخزن استیل هستند. اما در کنار این‌ها، مهارت و تخصص تکنسین جوشکار که نقش بسیار مهمی در آماده سازی مخزن با کیفیت دارد، مهارت تیم کنترل کیفیت، کیفیت الکترود، وجود یا عدم وجود لوازم جانبی نیز تاثیر به سزایی روی قیمت مخزن می‌گذارد.

آلفا تانک بهترین تولید کننده مخزن استیل

لوازم جانبی مد نظر وسایلی اعم از گیج فشار، گیج دما، حجم سنج، شیر نمونه برداری محصول، شیر اطمینان، اگزوز یا هواکش، لودسل، همزن، Ph متر،سیستم دیجیتال انتقال دما، CIP، حجم سنج، درب منحول و.. هستند که معمولا در پروسس تانک یا مخزن استیل سه جداره تعبیه می‌شوند. طبیعتا وجود هر یک از این تجهیزات در مخزن، به بهبود کیفیت و کارایی آن کمک کرده و به تناسب قیمت را افزایش می‌دهد.

پیشنهاد می‌شود در هنگام خرید تمامی مخازن موارد لازم و ویژگی‌های مورد نیاز مخزن را در نظر داشته و به گارانتی و خدمات پس از فروش توجه کنید. هر چند که بسیاری از ویژگی‌های مثبت نامبرده قیمت مخزن استیل را افزایش می‌دهند، اما یک به یک آن‌ها تاثیر قابل توجهی در کارکرد مخازن داشته و با توجه به بهبود کیفیت کار، ارزش صرف هزینه بیشتر را دارند.

در این نوشته سعی کردیم به طور کامل و کاربردی به معرفی انواع مخزن استیل بپردازیم. بر اساس شرایط و کاربرد مورد نظر می‌توانید از میان طیف گسترده‌ای از انواع و اقسام مخزن استیل، مخزن مناسب کار خود را انتخاب و خریداری نمایید.

توصیه ما این است با توجه به تنوع زیاد مخازن و ویژگی‌های منحصر به فرد هر کدام، پیش از خرید با متخصصان و کارشناسان این حوزه مشورت کرده و از لحاظ ویژگی‌های ظاهری چون شکل و ابعاد مخزن گرفته تا گارانتی و خدمات پس از فروش مخزن، همه را مورد بررسی قرار دهید.