مخزن استیل (مخازن استیل) انواع مختلف یک جداره ، دوجداره و مخازن استیل 304 و 316 نیز دارد. برای اولین ‌بار در انگلستان و توسط هری برلی در سال ۱۹۱۳ ساخته شده و در سال ۱۹۲۵ نیز مخزن استنلس استیل برای نگهداری نیتریک اسید استفاده شد. این موضوع اتفاق بسیار مهمی بود زیرا اولین مخزن فلزی بود که اسید را بدون خوردگی نگه داشت. این‌ موضوع در مخازن فولادی یک پیشرفت بزرگ محسوب می‌شد زیرا در صنایع درزها در معرض خوردگی قرار داشته و از مواد مناسبی برای ساخت آن‌ها استفاده نمی‌شد.
شرکت صنعتی و تولیدی آلفا تانک
یک شرکت حمل‌ و نقل آمریکایی نیز در سال ۱۹۲۷، اولین مخزن از جنس استنلس استیل جوش داده‌ شده را استفاده کرد و موفق شد حمل‌ و نقل محصولات لبنی را به راحتی انجام دهد. پس‌ از آن مخازن استنلس استیل در بین صنایع غذایی و آشامیدنی طرفداران بسیار زیادی پیدا کرد. امروزه مخازن استیل ضد زنگ متنوع‌تر و محبوب‌تر از همیشه بوده و در تمام دنیا شناخته شده‌اند. در ادامه به معرفی انواع و کاربردهای مخازن استیل و نحوه تولید آن ها در گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک میپردازیم. لطفا تا پایان همراه ما باشید.

مخزن استیل چیست

یکی از مهم‌ترین عناصر در خط تولید صنایع شیمیایی، غذایی، بهداشتی و … مخازن استیل هستند. برای نگهداری مواد به‌ صورت مایع در صنایع مختلف، از مخازن مختلفی مانند مخازن استیل استفاده می‌شود. همچنین در این صنایع برای نگهداری محصولات تولیدی و نگهداری مواد اولیه به مخازن استیل نیاز است. مخزن استیل به دلیل اینکه گستره عظیمی از مواد را پوشش داده و توانایی کارکرد در شرایط شرایط گوناگون را دارا است، پرکاربردترین نوع مخزن در صنایع محسوب می‌شود. مخازن استیل به دلیل این‌که در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم هستند کاربرد بسیار زیادی داشته و در ساخت بدنه آن‌ها از ورق استیل استفاده می‌شود.

طراحی مخزن استیل

مخزن استیل به عنوان مخازن ساخته شده از صفحات استیل شناخته می شوند. مخازن استیل یا روی زمین قرار می گیرند یا بر روی برج ها قرار می‌گیرند. هنگامی که مخزن استیل بر روی زمین گذاشته می‌شود، بر روی فونداسیون بتنی سیمانی یا بر روی پایه گریلاژ استیل پشتیبانی می شود. این مخازن استیل با سطح استوانه ای عمودی و کف صاف و تکیه بر روی زمین به مخازن سطحی معروف هستند.

هنگامی که مخزن استیل بر روی برج ها استقرار می گیرد، مخازن استیل به عنوان مخازن استیل مرتفع شناخته می شوند. قرارگیری مخزن استیل به منظور تامین هد فشار لازم بر روی برج ها است. مخازن استیل مرتفع بیشتر در زمینه کارایی ایستگاه های پمپاژ کارآمد بوده است همچنین از مخزن استیل برای ذخیره و تامین آب و سایر مایعات مانند نفت، گازوئیل و نفت سفید استفاده می‌کنند. حداقل ضخامت صفحات استیلی مخزن‌ها به استثنای سقف 6 میلی متر می‌باشد. در صورتی که آب مخزن حاوی نمک هایی به ضخامت فولاد است.

کاربرد مخازن استیل

مخزن استیل در صنایع مختلفی از جمله صنایع لبنی، صنایع غذایی، صنایع شیمیایی، صنایع داروسازی، صنایع عرقیات گیاهی، صنایع پتروشیمی، نفت و گاز استفاده می‌شود.

انواع مخازن استیل

انواع مخازن استیل بسته به نیاز مشتری در سه نوع تک‌ جداره، دوجداره و سه جداره ساخته می‌شوند. این جداره‌ها نیز از لحاظ جنس ورقه به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که پرکاربردترین آن‌ها مخازن استیل 304 و 316 است.

مخازن استیل تک جداره

پرمصرف‌ترین نوع مخازن استیل، مخازن استیل تک ‌جداره هستند. این مخازن از ظرفیت ۵۰۰ لیتر تا ۱۵۰ مترمکعب تولید و استفاده می‌شوند. جنس ورقه آن‌ها تفاوتی نداشته و بسته به نیاز آن‌ها می‌تواند از جنس ورقه ۳۱۶ یا ۳۰۴ باشد. این مخازن برای نگهداری محصولات دارویی، غذایی و شیمیایی که ph خنثی دارند و نور و گرمای محیط و آفتاب بر روی مواد داخل آن‌ها تاثیر نمی‌گذارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تولید مخازن تک‌ جداره پیش ‌از هر چیزی باید به مقدار لیتراژ مناسب برای وزن موردنظر توجه کنید تا به بدنه مخزن تک ‌جداره فشار وارد نشود.

مخزن استیل دوجداره

برای برخی از مواد که نیاز دارند دمای آن‌ها تغییر نکند، مخازنی در نظر گرفته ‌شده که دارای یک جداره جدا برای عایق کردن جدار داخلی هستند که مانع برودت دما به بیرون می‌شود. برخی از مواد هستند که به حالت سرد یا گرم تولید و مصرف می‌شوند؛ درنتیجه دمای آن‌ها نباید تغییر کند در صورت تغییر دما، تغییر بافت مواد و شکل ظاهری آن‌ها اتفاق می‌افتد. از موادی مانند پشم سنگ، پشم ‌شیشه و سایر عایق‌های حرارتی برای عایق کردن مخزن استیل دو جداره استفاده می‌شود.

مخزن استیل 304 و 316 سه جداره

حرفه‌ای‌ترین و پیچیده‌ترین مخازن استیل، مخازن استیل سه جداره یا پروسس تانک هستند که از سه لایه با آلیاژهای 304 و 316 و … تولید می‌شوند. این مخازن از ظرفیت ۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ لیتر قابل‌ تولید و عرضه هستند. به دلیل استفاده از لوازم مصرفی و تجهیزات اضافی برای تولید مخازن استیل سه جداره، قیمت این مخازن نسبت‌ به سایر مخازن تک‌ جداره و دوجداره بالاتر است.
به ‌طورخلاصه مخازن پروسس تانک در مواردی کاربرد دارند که شخص قصد داشته باشد طی فرایندی ماهیت محصول سیال خود را از یک نوع به نوع دیگر تغییر دهد. استفاده از دمای مناسب برای این سیالات، یکی از موارد مورد استفاده برای تغییر ماهیت مخازن پروسس است. بنابراین موارد کاربردی در استفاده از این پروسس به شکل زیر است:

  • ذخیره و نگهداری محصول
  • مخلوط سازی محصول
  • فرآوری محصول
  • تبادل حرارتی و تغییردما

عمده‌ترین کاربرد آن‌ها در صنایع لبنی است که قصد دارد شیر موردنظر را پاستوریزه کرده و فرآورده‌هایی مانند کره و خامه از آن تولید کنند. یکی از پرکاربردترین و معروف‌ترین نوع پروسس تانک‌ها، ریپنین تانک است که از آن برای تولید خامه یا کره از شیر خام استفاده می‌شود. مخزن خامه زنی، مخزن بلورسازی، مخازن فرآوری کشت و مخازن استارتر از مهم‌ترین انواع پروسس تانک‌ها یا مخزن استیل سه جداره هستند. این مخازن لوازم جانبی مهمی مانند گیج فشار، همزن، گیج دما، حجم سنج و … را دارا هستند.

تجهیزات مورد استفاده در مخازن سه جداره

گفتیم که در ساخت تجهیزات سه جداره یا همان پردیس تانک‌ها از تجهیزات مختلفی استفاده می‌شود. این تجهیزات شامل: سیستم دیجیتال انتقال دما، شیر نمونه ‌برداری محصول،ph متر، ژاکت تخم‌ مرغی، گیج فشار، گیج دما، درب منحول، سایدگلاس، حجم ‌سنج، عایق حرارتی، لودسل، CIP، همزن، شیر اطمینان، اگزوز یا هواکش و… است.

قیمت مخزن استیل

همان‌ طور که گفتیم ساخت مخازن استیل در دنیای صنایع مختلف غذایی، شیمیایی، دارویی، پتروشیمی و نفت و گاز و … تغییر و تحولات بسیار بزرگی به وجود آورد.

به ‌مرور زمان و با توجه به نیازهای مختلف، انواع مختلفی از مخازن استیل ساخت و طراحی شدند که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های مختص به خود را دارا هستند. برای تعیین قیمت مخازن استیل باید ابتدا به جنس ورق به ‌کاررفته در آن‌ها، چند جداره بودن محصول، متراژ به‌ کاررفته ورق در مخزن و … دقت کنید. هر کدام از این عوامل، چه مواد به‌ کاررفته در مخزن استیل و چه حجم این مخازن در تعیین قیمت آن‌ها مؤثر بوده و کاربردهای مختلفی برای صنایع مختلف دارند.

خرید مخزن استیل از آلفاتانک آسپیناس

در این مطلب به معرفی مخزن استیل پرداخته و تاریخچه ساخت آن را برای شما شرح دادیم. سپس سعی کردیم با معرفی کاربردها و انواع آن، شما را با مخازن استیل مورد استفاده در صنایع مختلف آشنا کنیم. توصیه می‌کنیم پیش ‌از خرید مخزن استیل از مشاوره‌ رایگان با کارشناسان ما بهره برده و با اطلاع از قیمت‌ها و همچنین در نظر گرفتن نوع نیاز خود، یک انتخاب عالی و یک خرید مطمئن داشته باشید.
مخزن‌های استیل، یکی از مهم‌ترین  و کاربردی‌ترین وسایل در صنایع گوناگون به شمار می‌روند. از این مخزن‌ها برای نگهداری، جابه‌جایی و انتقال مواد به خصوص مواد مایع که بیشتر مواد اولیه تولید هستند، استفاده می‌شود. بیشتر صنایعی که امروزه در حال فعالیت هستند، از مخزن استیل برای نگهداری مواد اولیه و نیز نگهداری و جابه‌جایی محصولات تولید شده به طور گسترده، استفاده می‌کنند. این نوع مخزن‌ها بر مخزن‌هایی با جنس‌های دیگر در بسیاری از موارد برتری دارند زیرا مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی هستند و در شرایط گوناگون می‌توان از آن‌ها استفاده نمود. ماده اولیه برای تولید این گونه از مخازن، ورق‌های استیل هستند.
خرید مخزن استیل از آلفاتانک آسپیناس

کاربرد مخزن استیل چیست

 این مخازن در صنایع و کارخانجات گوناگون و برای حمل و جابه‌جایی موارد به خصوص موادی که حالت مایع دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مخازن امروزه در صنایعی مانند پتروشیمی، صنایع شیمیایی، نفت و گاز، صنایع غذایی و لبنی، صنایع داروسازی، عرقیات گیاهی و دیگر صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع  مخزن استیل

این مخازن بر اساس نیاز مشتری و کاربردی که در صنایع گوناگون دارند، طبقه‌بندی می‌شوند. این مخازن در سه نوع تک‌ جداره، دوجداره و سه جداره عرضه می‌شوند. همچنین با توجه به جنس بدنه نیز انواع گوناگونی دارند که دو مدل استیل 304 و 316، پرکاربردترین انواع آن به شمار می‌روند.
مخازن استیل تک جداره: نگهداری مواد شیمیایی و دارویی با ph خنثی که در مقابل نور و گرما پایدار هستند.
مخزن استیل دوجداره: به صورت عایق و برای موادی که نیاز است دمای خود را حفظ کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مخزن استیل سه جداره 304 و 316: بیشتر در صنایع لبنی به کار برده می‌شود و قیمت آن‌ها از انواع دیگر بیشتر است.
انواع  مخزن استیل

خرید مخزن استیل

برای خرید این محصول باید نیازسنجی دقیق در مورد کاربرد و انتظار از این محصول به صورت کارشناسی انجام شود. برای تهیه و نیز مشاوره درباره انواع مخزن استیل و نیز خرید آن، می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
امروزه از مخزن استیل در صنایع بسیاری از جمله صنایع غذایی، لبنی، شیمیایی، داروسازی، پتروشیمی و… استفاده می‌شود چراکه محل مناسبی برای نگهدای مایعات و محصولات تولیدی هستند. بدنه‌ی این مخزن‌ها از جنس ورق استیل 304، 316 یا 307  است که مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارد، به‌همین‌خاطر یکی از پرکاربردترین مخازن محسوب می‌شود. این مخزن در اشکال مختلفی مانند استوانه‌ای، مکعبی، مخروطی، هرمی و کروی در بازار موجود هستند که می‌توانید براساس نیازتان محصول موردنظر را خریداری نمایید. مخازن استیل به سه سطح تک‌جداره، دوجداره و سه‌جداره تقسیم می‌شوند که در ادامه کاربرد هرکدام را توضیح خواهیم داد.

کاربرد مخزن استیل تک‌جداره، دوجداره و سه‌جداره چیست

مخزن استیل تک‌جداره بسته به انتخاب مشتری از ورق استیل 304 یا 316 ساخته می‌شود و معادل 500 لیتر تا 150 مترمکعب گنجایش دارد. از آنجایی که گرما و نور آفتاب برروی مخازن استیل تک‌جداره تأثیری نمی‌گذارند از این مخزن برای نگهداری محصولات صنایع غذایی و دارویی استفاده می‌شود. مخازن استیل دوجداره برای حفظ محصولاتی با شرایط دمایی خاص کاربرد دارند، یعنی بسیاری از مواد تولیدی در صنایع مانند برخی از موادغذایی که باید در دمای خنک و یکسان نگهداری شوند، چراکه گرما آن‌ها را خراب می‌کند. مخازن استیل سه‌جداره برای نگهداری محصولاتی که تغییر دما برروی آن‌ها اثر می‌گذارد یا محصولاتی که قرار است فرآیند مخلوط‌سازی و سیال برروی آن‌ها انجام گیرد، استفاده می‌شود.
کاربرد مخزن استیل تک جداره دوجداره و سه جداره چیست

استفاده از مخازن استیل چه مزایایی دارد

جلوگیری از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها، مقاومت در برابر حرارت، آسیب‌پذیری بسیار کم، مقاومت در برابر یخ‌زدگی، مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی، فاقد مواد سمی و مضر بودن، نگهداری از آب بدون نیاز به افزودن هیچ‌گونه موادنگهدارنده، عدم جذب بو، قابلیت بازیافت، جابه‌جایی آسان، مقرون به صرفه بودن و طول عمر بالا از مزایای خرید مخزن استیل به‌شمار می‌روند.

آشنایی با مخازن استیل صنایع غذایی

مخازن استیل صنایع غذایی برای نگهداری مواد اولیه و محصولات تولیدی با حداقل میزان آلودگی و بالاترین کیفیت استفاده می‌شوند. بدنه این مخازن از ورق‌های استیل 304 یا 316 با درصد کروم بالا است و دربرابر عواملی چون خوردگی یا دیگر شرایط جوی مقاومت بالایی دارند. مخزن استیل صنایع غذایی در بخش‌های مختلف تولید، ترکیب و نگهداری مواد غذایی قرار می‌گیرند. این مخازن اغلب دارای کف محدب یا مخروطی شکل هستند که امکان تمیز نمودن کامل مخزن را فراهم می‌کند. آب‌نما، همزن، سیستم سرمایشی، سیستم گرمایشی، نردبان، پنجره بازدید و استوانه‌های انتقال مواد غذایی از تجهیزات جانبی مخازن استیل صنایع غذایی است.

مخازن استیل 200 لیتری

مخازن استیل 200 لیتری بسته به انتخاب مشتری با ورق 304 یا ورق 316 ساخته می‌شوند و از نوع تک‌جداره هستند. این مخازن به‌خاطر گنجایش کمی که دارد اغلب برای مصارف شخصی مانند نگهداری آب در باغ یا منزل و یا صنایعی که مواد کمی تولید می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. ورق استیل با گرید 304 دارای 18 درصد کروم، 8 درصد نیکل و 0.08 کربن است و مقاومت بالایی در برابر اکسیده شدن و خوردگی دارد اما نسبت به ورق 316 ضعیف‌تر عمل می‌کند. ورق 316 دارای 18 درصد کروم، 2 درصد منگنز و مقداری فسفر، کربن، گوگرد، نیتروژن و آهن است که در برابر حرارت، خوردگی و اکسیده شدن مقاومت بسیاربالایی دارد و نسبت به ورق 304 در محیط‌های شور یا کنار دریا قابل استفاده خواهد بود.
مخازن استیل 200 لیتری

مخازن استیل تحت فشار

ظرف مخزن تحت فشار برای کارکرد عادی باید به پمپ آب مجهز باشد. ممکن است مخزن فشار در سیستم آب خصوصی خود را مسلم فرض کنید. اما ایده خوبی است که هدف مخزن و نحوه عملکرد آن را درک کنید. مخازن استیل تحت فشار در یک سیستم آب خصوصی سه هدف دارد: وقتی پمپ کار نمی کند آب را ذخیره می کند و آب را تحت فشار تامین می کند.

این منبع ذخیره آب ایجاد می کند بنابراین پمپ کمتر شروع به کار می کند و متوقف می شود و عمر پمپ را طولانی می کند. علاوه بر این، منبع ذخیره آب را برای استفاده در زمان های تقاضای بالا فراهم می کند. عملکرد مخازن استیل تحت فشار بر اساس خواص فیزیکی آنها است. آب را نمی توان در یک منطقه کوچکتر فشرده کرد، در حالی که هوا می تواند. هنگامی که آب به مخزن حاوی هوا پمپ می شود، هوا فشرده می شود و آب را تحت فشار قرار می دهد.

هرچه هوا بیشتر فشرده شود، فشار آب بیشتر می شود. هنگامی که آب به فشار از پیش تعیین شده معمولا 20 تا 40 رسید، پمپ دوباره شروع به کار می کند. حداقل فشار مخزن باید حداقل به اندازه فشار مورد نیاز هر وسیله یا وسیله مصرف کننده آب باشد. بسیاری از آنها حداقل به 10 psi برای عملکرد صحیح نیاز دارند. واحدهای تصفیه آب، نرم‌کننده‌های آب، لباس‌شویی‌ها و ماشین‌های ظرفشویی ممکن است برای عملکرد صحیح به فشار آب بالاتری نیاز داشته باشند. احتمالا تا 30 psi یا بیشتر.

مخازن استیل در تهران

مخازن استیل به دلیل کاربردهای فراوانی که در صنایع مختلف داشتند بسیار مورد توجه تولیدکنندگان قرار گرفته‌اند. یکی از بزرگترین تولیدکنندگان این مخازن استیل در تهران وجود دارد. از آنجایی که تهران یکی از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان روز دنیا در ایران به حساب می‌آید، به همین دلیل بیشترین و بهترین محصولات و دستگاه ها در آنجا ساخته شده و به تولید می‌رسند. شما می‌توانید مخازن استیل در تهران را با بهترین کیفیت و قیمتی مناسب خریداری کنید.

مخزن استیل در تهران

نتیجه گیری

بنابراین آموختید مخازن استیل در کاربردهای مختلفی از ذخیره سازی مایعات فله تا ذخیره آب شهری استفاده می شوند. همچنین مخازن دوبلکس و فولاد ضد زنگ در تجارت مواد غذایی و نوشیدنی، صنعت برق برای ذخیره آب غیر معدنی، صنایع شیمیایی برای حفظ مواد شیمیایی سوزاننده و سایر کاربردهایی که محتویات مخزن نیاز به مقاومت در برابر خوردگی دارد استفاده می شود.
باید بدانید مخازن استیل با روکش پلاستیکی بر خلاف آنچه برخی سازندگان مخازن می گویند، به دمای بیش از 70 درجه حساس هستند. پوشش پلاستیکی داخل مخزن جدا شده و مخزن را بی استفاده می کند.
الزامات مخزن ذخیره سازی برای پروژه های مختلف ممکن است متفاوت باشد، برخی از پروژه ها به مخزن نصب شده در میدان و برخی دیگر به نوع متفاوتی از مخزن نیاز دارند.

در پایان

مخازن استیل از گذشته تا به امروز در صنایع مختلف استفاده می‌شود. قبل از خرید مخزن استیل حتما به مواردی از قبیل جنس و مواد مورد استفاده در آن، طراحی، نحوه ساخت، تست‌های صورت گرفته بر روی مخزن و … توجه نمایید.