مخزن استیل شیمیایی چه ویژگی‌هایی دارد

انواع مخزن استیل در انواع مختلف به منظور کاربردهای متفاوت در مجموعه ما طراحی و تولید می‌شود.برخی از این مخازن استیل جهت حمل مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و دارای شرایط ذخیره وحمل‌ونقل مواد در بین شهرها هستند. برای حمل مواد شیمیایی معمولاً از مخازن استیل معروف به مخازن استیل ضداسید استفاده می‌شود. بدنه این مخازن از جنس ورق استیل ۳۱۶ است و خاصیت فوق‌العاده ضداسیدی در دماهای بسیار بالا را دارند. در ادامه درباره مخزن استیل شیمیایی چه ویژگی‌هایی دارد نیز توضیحات تکمیلی آورده شده است. برای برداشت اطلاعات کافی در این موضوع تا ادامه متن شرکت صنعتی و تولیدی آلفا تانک با ما باشید.

مخزن استنلس استیل چیست و دارای چه کاربردهایی است؟

مجموعه ما انواع مخزن استنلس استیل را در انواع مختلف به منظور کاربردهای متفاوت در همه صنایع قابل تصور طراحی و تولید می‌کند. این محصول شامل مخازن استیل ۵۰۰ لیتری تا ۵۰۰۰۰ مخزن مترمکعب به منظور محصولات شیمیایی، دارویی، غذایی و… در صنایع شیمیایی هستند.

صنایع مختلف برای نگهداری محصولات تولیدی و همچنین مواد اولیه ساخت آنها نیازمند مخازن استنلس استیل و… هستند. مخزن استیل یکی از پرکاربردترین نوع مخازن است. این مخازن استیل دارای توانایی کارکرد در شرایط مختلف است و همچنین می‌تواند گسترده عظیمی از مواد را پوشش دهد. یکی از مخازن فلزی مقاوم در برابر خوردگی و زنگ‌‌زدگی، مخازن استیل هستند که ورق استیل در ساخت بدنه آنها استفاده شده است.

مخزن استنلس استیل

کاربردهای مختلف مخزن استیل

مخازن استیل کاربردهای گوناگونی در صنایع مختلف دارند. تعدادی از این کاربردها شامل:

  • استفاده از مخازن استیل در صنایع شیمیایی
  • استفاده از مخازن استیل در صنایع داروسازی
  • استفاده از مخازن استیل در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز
  • استفاده از مخازن استیل در تولید عرقیات گیاهی
  • استفاده از مخازن استیل در تولید محصولات لبنی و تولید صنایع غذایی

انواع مخازن استیل حمل مواد شیمیایی

پس از تولید برخی از مواد شیمیایی لازم است برای مصرف در موارد خاص آنها را به مکان‌های گوناگون ارسال کرد بنابراین، لازم است که این مواد را توسط مخزن‌های مناسبی تا صدمه‌ای به آنها وارد نشود ارسال نمود. به همین دلیل مخازن استیل حمل مواد شیمیایی که دارای شرایط ذخیره و حمل‌ونقل مواد در بین شهرها هستند، استفاده می‌شوند. این مخازن باید استانداردهای خاصی را داشته باشند. جنس این مخازن از ورق استیل است.

این مخازن از ماده اصلی ورق استیل ساخته می‌شوند و استیل خود شامل مواد شیمیایی متفاوتی مانند کروم، کربن، منگنز و… است. کاهش یا افزایش درصد هر کدام از فلزهای تشکیل دهنده، باعث می‌شود که ویژگی‌های آن مخزن تغییر کند. ورق‌های استیلی که در ساخت مخازن استیل حمل مواد شیمیایی به کار می‌روند شامل دو نوع ورق استیل ۳۱۶ و ورق استیل ۳۰۴ هستند. دسته‌بندی مخازن استیل جهت ساخت به نوع تک جداره، دو جداره و سه جداره است. انتخاب نوع آنها باید متناسب با مواد شیمیایی که قرار است درون آنها ریخته شود، باشد.

برای حمل مواد شیمیایی معمولاً از مخازن استیل معروف به مخازن استیل ضداسید استفاده می‌شود. بدنه این مخازن از جنس ورق استیل ۳۱۶ است و خاصیت فوق‌العاده ضداسیدی در دماهای بسیار بالا را دارند. سازندگان اکثراً مخازن استیل مخصوص حمل مواد شیمیایی را به صورت پایه‌دار درست می‌کنند. دلیل پایه‌دار بودن آنها نداشتن ارتباط کف مخزن با زمین است و همچنین وارد یا خارج کردن مواد شیمیایی به درون این مخازن راحت‌تر انجام می‌شود. ورق استیل مورد استفاده در ساخت این مخازن از جنس ضدزنگ است تا نکات بهداشتی و ایمنی کاملاً رعایت شود.

بیشتر بخوانید: مخزن گریس تحت فشار چیست

مخزن استیل شیمیایی

ویژگی‌های مخازن استیل حمل مواد شیمیایی

مخازن استیل حمل مواد شیمیایی دارای تفاوت‌هایی از جهات مختلف با یکدیگر هستند. فاکتوری که موجب انتخاب نوع مخزن می‌شود، نوع ورق متناسب با ماده شیمیایی است. یکی از ویژگی‌های مهم مخازن استیل حمل مواد شیمیایی خاصیت ضد خورندگی و ضدزنگ بودن آنها است به طوری که نباید هیچگونه واکنشی در برابر مواد قلیایی یا اسیدی اتفاق بیافتند. عموماً مقدار ماده شیمیایی که درون مخزن حمل مواد شیمیایی ریخته می‌شود باید کمتر از حجم واقعی مخزن باشد. در این صورت مواد در اثر تغییرات جوی دما دچار تغییر نمی‌شوند و سرریزی اتفاق نمی‌افتد.

مخازن حمل مواد شیمیایی دارای ورق استیل بیشتری هستند. می‌توان موادی مانند اسید نیتریک، اسید سولفوریک، اسید فسفریک و دیگر مواد شیمیایی قابل استفاده در کارخانجات تولید کننده مواد شوینده و صنایع دیگر را در این مخازن به راحتی حمل کرد. در زمان ساخت مخازن استیل حمل مواد شیمیایی باید سازندگی و تولیدکنندگان به نوع ورق مورد استفاده توجه کنند و همچنین به نوع جوش‌ها، نوع اتصالات و کانال‌های ورودی و خروجی مواد شیمیایی نیز توجه کافی داشته باشند. در این شرایط همه این مخازن دارای خاصیت ضدزنگی و ضداسیدی هستند و هیچگونه واکنشی با مواد شیمیایی ندارند.

مخزن استیل مواد شوینده

مخزن استیل مواد شوینده با نام دیگر میکسراستیل شناخته می‌شود و یکی از مهمترین قسمت‌ها در تولید مواد شوینده هستند. این مخازن مانند ظرفی هستند که همه مواد اولیه مورد نیاز برای تولید یک ماده شوینده را در خود حل می‌کنند و این عمل حل شدن توسط دستگاه میکسر انجام می‌شود.

برخی می‌خواهند که مخازن استیل را از میکسرهای استیل جدا معرفی کنند، اما این کار امکان ندارد. دلیل آن این است که هر میکسر استیل دارای تنها یک مخزن است که در زمان تولید استفاده می‌شود. گاهی نیز به دلیل تولید زیاد و کند شدن این فرایند پرکردن مواد در ظرف بازاری، مخازن استیل برای نگهداری، بسیار مورد استفاده هستند. اما وقتی درباره مخزن استیل مواد شوینده صحبت می‌شود در واقع منظور همان مخزنی است که دارای میکسر در جهت تولید محصول است.

مخازن استیل دارای اشکال و تنوع‌های متفاوتی در صنعت‌های مختلف هستند. به همین جهت بسته به کارهای خود دارای یک تا سه جداره هستند. جداره بالا برای گرم کردن، پاستوریزه کردن و سرد کردن برخی از سیالات کاربرد دارد. در صنایع تولید مواد شوینده بهترین مخازن اکثراً دارای دوجداره هستند و با نام‌های مخزن دوجداره مواد شوینده شناخته می‌شوند. استفاده از مخازن تک جداره طبق برخی موارد وابسته به نوع مواد هستند و برای مواد شوینده مناسب‌اند.

به مطالعه ادامه دهید: فروش میکسر هموژنایزر در غرب

مخازن شوینده

ویژگی‌های فنی مخازن استیل مواد شوینده

یک مخزن استیل مواد شوینده باید شامل ویژگی‌هایی باشد که بتواند بهتر کارایی را نشان دهد. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • موتور گیربکسی در مخازن بهتر است ضدجرقه باشد.
  • جنس بدنه باید از ورق استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶ باشد.
  • وجود سیستم CIP نردبانی به راحتی به فرایند تولید و نگهداری در این مخازن، کمک ویژه‌ای می‌کند.
  • جداره میانی جهت انتقال حرارت، بهتر است با شکلی شبیه شانه تخم‌مرغ طراحی شود.

این مخازن استیل مواد شوینده قابل طراحی و ساخت در ظرفیت‌های ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیتر هستند. بنابراین، اگر می‌خواهید در صنعت خود موفق باشید به شما توصیه می‌کنیم که مخزن مورد نظر خود را براساس میزان ظرفیت تولید خود انتخاب کنید.
در این مقاله مخزن استیل شیمیایی چه ویژگی‌هایی دارد را به تفضیل شرح دادیم و سوالات معمول در این زمسنه را پاسخ دادیم.

با ما همراه باشید: مخزن استیل تحت فشار چیست

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *