نمک صنعتی گرانول چیست

مخزن استیل بهتر است یا مخزن پلی اتیلن: از آن‌جایی که آب در زندگی ما اهمیت حیاتی دارد بنابراین نحوه‌ی ذخیره و نگه‌داری آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. همان طور که می‌دانید آب را داخل مخزن نگه‌داری می‌کنند از این رو جنس مخزن نگه‌داری آب برای ما بسیار مهم است. مخزن ذخیره‌ی آب هم می‌تواند فلزی باشد و هم می‌تواند پلاستیکی باشد. حال باید بدانیم که کدام مخزن برای نگه‌داری سالم آب بهتر است.

از تفاوت‌های مهم میان مخزن فلزی و پلاستیکی مواد تشکیل دهنده‌ی هر کدام از مخازن است. همان‌طور که می‌دانید مخزن فلزی از موادی همچون فولاد، گالوانیزه و یا استیل تشکیل می‌شود اما مخازن پلاستیکی از پلی اتیلن ساخته می‌شوند. 

حال باید بدانیم که برای نگه‌داری آب سالم و آشامیدنی باید چه نکاتی را رعایت کنیم. از جمله نکات مهم و اساسی که باید مورد توجه قرار بگیرد کیفیت، کاربرد، ظرفیت و هزینه می‌باشد.

پلی اتیلن و فلز هر کدام مزایا و معایبی را دارد که در این مقاله به هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم. در حقیقت مخازن آبی که از هر کدام از این مواد ساخته می‌شوند در اشکال اندازه و کیفیت‌های مختلفی تولید خواهند شد بنابراین خریدار باید معیار‌هایی برای محصول مورد نظر خود در نظر داشته باشد تا بتواند بهترین محصول را تهیه کند.

گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک

طول عمر کدام مخزن بیشتر است

معمولا پلی اتیلن و مخازن ساخته شده از آن طول عمری بین ۱۵ تا ۲۵ دارند و در مراحل ساخت در صورت استفاده از تکنیک‌های تثبیت کننده‌ی uv طول عمر مخازن آب ساخته شده از پلی اتیلن افزایش می‌یابد. از طرفی استابلایزر‌های ماورا بنفشی که در ساخت مخازن پلی اتیلنی اضافه می‌شوند از تجزیه شدن و تخریب شدن محصول جلوگیری می‌کنند.

بنابراین با این مواد به کار رفته در تولید مخزن آب پلی اتیلنی می‌توان نتیجه گرفت که محصول تولید شده مقاومت کافی را در برابر ضربه شدید دارد و در فشار جوی مختلف شکل خود را به راحتی حفظ می‌کند.

اما همان‌طور که می‌دانید مخازن فلزی مقاومت بسیار بالایی نسبت به مخازن پلاستیکی دارند و حتی در برابر ضربه‌های اجسام تیز و برنده نیز مقاوم می‌باشند. حداقل طول عمر مخازن فلزی ۲۵ سال است از طرفی باید به این نکته نیز توجه کرد که مخازن فلزی در صورتی می‌توانند مورد استفاده باشند.

که حلال ریخته شده در داخل آن خورنده نباشد. در واقع برای نگه‌داری آب شور یا آب کلر دار نمی‌توان از تانکر‌های فلزی استفاده کرد. زیرا سبب زنگ‌ زدگی تانکر خواهند شد.

از طرفی می‌توان گفت مخزن استیل آب که فلزی می‌باشند در صورتی که درز‌ها پرچ‌ها و پیج‌های آن‌ها دچار خوردگی نشود و با کیفیت بالایی تولید شوند می‌توانند بدون ایجاد مشکل و آلودگی آب آن را به صورت بهداشتی نگه‌داری کنند.

حتی در صورت رنگ‌رزی مناسب لایه‌ی بیرونی آن نور خورشید را منعکس می‌کنند. تا گرما را به بدنه‌ی منبع جذب نکند و از تولید جلبک در داخل آب به راحتی جلوگیری می‌کنند. اما به این نکته نیز باید توجه داشت که قرار دادن آب در داخل مخازن ضد زنگ سبب آلوده شدن آب خواهد شد. زیرا مقادیری سرب وارد ان می‌شود که ترکیبی سرطان‌زا است.

طول عمر کدام مخزن بیشتر است

سهولت نصب مخازن

معمولا نحوه‌ی نصب و جای‌گذاری مخزن‌های پلی اتیلن راحت‌تر و آسان‌تر از مخازن فلزی می‌باشد در واقع یکی از ویژگی‌های مثبت مخزن‌های پلی اتیلن این است که شما می‌توانید بعدها جای آن را به راحتی جابه‌جا کنید. در حالی که مخازن فلزی به دلیل سنگینی به سختی جابه‌جا می‌شوند حتی ممکن است. یک پارچه بودن ساختار مخزن فلزی پس از نصب در اثر جابه‌جایی به هم بخورد و دچار نشتی شود.

بیشتر بخوانید: فروش مخزن استیل در شرق تهران

تانکر‌های پلاستیکی به علت این که با مشکل زنگ زدگی مواجه نیستند نسبت به تانکر‌های فلزی گزینه‌ی مناسبی می‌باشند. اما به علت اینکه مقاومت کافی در برابر ضربه و گرما را ندارند ممکن است به عنوان محصول برگزیده توسط بسیاری از مشتریان قرار نگیرند.

مقایسه ظرفیت مخازن

در تولید مخازنی با ظرفیت بزرگ‌تر از هر دو جنس می‌توان استفاده کرد یعنی بدین صورت که شما می‌توانید مخزن آب پلی اتیلنی را با ظرفیت زیر ۱۰۰ لیتر تا ۳۰۰۰۰ لیتر تهیه و از آن در مکان‌های مورد نظر استفاده کنید.

از طرفی مخازن فلزی و از جنس فولاد را نیز می‌توان در حجم‌هایی همچون ۲۵۰۰۰۰ لیتر تهیه کرد و از آن‌ها در موقعیت‌های گوناگون استفاده کرد. حتی در چنین مواقعی که مخزن آب بزرگ است می‌توان قطعات آن را پس از تولید در محلی که قرار است نصب شود. مونتاژ کرد تا دیگر دچار مشکلاات حمل و نقل نشود.

حمل‌ و‌ نقل مخازن

همان‌طور که می‌دانید مخازن فلزی به علت سنگینی مشکلاتی را در حمل‌و‌نقل ایجاد می‌کنند و حتی به تریلر‌های مخصوصی برای حمل‌و‌نقل نیاز دارند. اما مخازن پلی اتیلنی به راحتی قابل حمل و نقل می‌باشند و با استفاده از تریلر‌های مسطح قابل حمل هستند.

بیشتر بخوانید: فروش میکسر هموژنایزر در غرب تهران

هزینه های تولید مخازن استیل و پلی اتیلن

همچنین حمل و نقل مخازن پلاستیکی نسبت به فلزی ارزان‌تر است. زیرا همانطور که گفتیم مخازن فلزی بسیار سنگین هستند و جهت جابه‌جایی آن‌ها به ماشین‌الات خاصی نیاز است. از این رو بیشتر افراد برای خرید مخزن آب به مخازنی از جنس پلی اتیلن رو می‌اورند

هزینه های تولید مخازن استیل و پلی اتیلن

مخزن استیل بهتر است یا مخزن پلی اتیلن: معمولا قیمت پلی‌اتیلن نسبت به فلز بسیار مناسب‌تر و پایین‌تر می‌باشد. همان‌طور که می‌دانید فلزات به علت ضد زنگ بودن یا همان استیل و مقاوم بودن پنجاه درصد گران‌تر از پلی اتیلن می‌باشند. از این رو بیشتر مشتریان به دنبال جنس ارزان قیمت و مناسبی هستند. که کار آن‌ها را راه بیندازد به همین دلیل در مقایسه‌ی قیمت معمولا مخازن پلی اتیلنی خواهان زیادی دارند.

به مطالعه ادامه دهید: منبع آب استیل

همچنین می‌توان گفت مخازن فلزی به علت سنگینی و جنس خود با قیمت بالایی به فروش می‌روند. اما مخازن پلاستیکی ههمان گونه که از جنس آن‌ها معلوم است ارزان‌تر به نظر می‌رسند و بهتر از مخازن فلزی در برخی عوامل عمل می‌کنند.

هزینه های تولید مخازن استیل و پلی اتیلن

نتیجه‌گیری

در پایان باید بگوییم که مخزن پلی اتیلنی و فلزی هر کدام به نوعی دارای ویژگی‌های مثبت می باشند و مخازن بسیار مناسبی برای ذخیره‌ی آب به صورت بهداشتی هستند.

اما مخزن پلی اتیلنی جهت ذخیره کردن آب ساختمان‌ها و صنایعی که نیاز به آب اسیدی یا قلیایی دارند مناسب‌تر است. از طرفی سهولت زیادی در نحوه‌ی نصب و نگه داری نسبت به مخزن فلزی دارد. همچنین می‌توان آن را در هر ابعادی که مورد نیاز است تهیه و مونتاژ کرد.

بیشتر بخوانید: تعمیرات مخازن استیل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *