قیمت مخزن استیل دو جداره و سه جداره

در این مطلب از شرکت صنعتی و تولیدی آلفا تانک به قیمت مخزن استیل دو جداره و سه جداره می پردازیم.
مخزن استیل یکی از پرکاربردترین محصولات در صنعت است. از ساده‌ترین محصولات و فرآورده‌های صنعتی، مواد غذایی و آشامیدنی، مواد دارویی، قطعات خودرو، مصالح ساختمانی سازنده خانه‌ها و به طور کلی اغلب هر آنچه که در زندگی استفاده می‌کنیم، از مسیر طولانی و حساس تولید گذشته‌اند. (تا به حال به این موضوع توجه کرده‌اید؟)

بی شک یکی از مهمترین مراحل تولید و عرضه محصولات در صنایع مختلف، عملیات نگهداری مواد در شرایط لازم و ترابری آن با در نظر گرفتن استانداردهای خاص است؛ فرآیندی که امروزه با مخازن استیل به بهترین نحو ممکن انجام می‌پذیرد.

خرید مخزن استیل دو جداره و سه جداره

تاریخچه استفاده از مخزن استیل در صنعت

تا پیش از اختراع مخازن استیل، مخازن تهیه شده، از فلزاتی مانند آهن بودند که برای این عملیات حساس نگهداری و ترابری مواد مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اما آیا این محفظه‌ها به اندازه مخزن استیل ضد زنگ، کارایی داشتند؟ قطعا خیر؛ مخازن آهنی و به طور کلی هر جنس مخزنی که تا پیش از ابداع مخازن استیل به کار می‌رفت، به اندازه مخزن استلنس استیل با کیفیت نبود.

 به عنوان مثال مخازن آهنی مقاوم بودند، اما در نگهداری مواد غذایی و لبنی مثل شیر کاملا ناکارآمد بوده و با زنگ زدن و خرابی شیر، صدمات زیادی به صنعت وارد می‌کردند. بگذریم… از سال ۱۹۲۵ میلادی، چند سال پس از ابداع آلیاژ مقاوم استلنس استیل بود که اولین مخازن استیل ساخته شدند.

این مخازن در ابتدا تنها برای نگهداری و حمل اسید نیتریک به کار می‌رفتند و از آنجایی که اولین مخازن فلزی با خاصیت ضد خوردگی بودند، بسیار مورد توجه و شگفتی صنعتگران قرار گرفتند. اما با این حال، تا آن زمان، موارد بسیاری از خواص منحصر به فرد و فوق العاده مخزن استیل از چشم مهندسان و صنعتگران پوشیده بود.

 گذشت زمان بود که سبب شد صنعتگران متوجه ویژگی‌های بی نظیر استیل و مخزن از این جنس شده و دریابند که استیل، ورقی مقاوم در برابر فشار، مقاوم در برابر حرارت، ضد رطوبت، ضد خوردگی، آنتی باکتریال است و قابلیت استفاده در تمامی صنایع غذایی و دارویی، نفت و گاز و پتروشیمی، مصالح ساختمانی و بسیاری صنایع دیگر را دارد.

این شد که به مرور جایگاه ویژه‌ای برای این محصول پرکاربرد در صنعت قائل شده و با بکارگیری فناوری‌ها و علوم صنعتی جدید، انواع مختلف مخزن استیل دو جداره و سه جداره را به منظور بهره‌مندی بیشتر از خواص این محصول تولید کردند.

مخازن استیل دو جداره و سه جداره، محصولات پرفایده‌ای در صنعت هستند که از زمان ابداع تاکنون تحولات بسیاری در صنایع پدید آورده‌اند.

تولید مخازن استیل دو جداره و سه جداره

مخازن استیل دو جداره، با لایه‌های عایق حرارتی از جنس پشم شیشه، پشم سنگ و غیره، قابلیت جلوگیری از برودت دمایی را داشته و برای نگهداری و حمل و نقل مواد غذایی و شیمیایی و نفتی با دمای خاص نگهداری بسیار مناسب هستند.

مخازن استیل سه جداره یا پروسس تانک نیز نوع پیشرفته‌تر از مخازن دو جداره بوده و با سه لایه دیواره، معمولا برای تغییر ماهیت مواد به کار می‌روند. رایج‌ترین صنعت مورد استفاده از مخزن استیل سه جداره، صنایع لبنی، تولید شیر پاستوریزه و تغییر ماهیت آن برای تولید فرآورده‌های لبنی خامه و کره است.

از لحاظ قیمت، مخازن دو جداره با قیمتی بالاتر از مخزن تک جداره و پایین‌تر از هزینه مخزن سه جداره، از رایج‌ترین مخازن استیل هستند. مخزن سه جداره که گرانترین نوع مخزن استیل است، علاوه بر سه لایه دیواره، تجهیزات و لوازم جانبی نیز دارد و به طور تخصصی در صنایع خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای مقایسه و برآورد قیمت مخزن استیل دو جداره و سه جداره ، در نظر گرفتن عوامل تاثیر گذار در قیمت بسیار مهم است. عواملی مثل جنس ورق استیل، لوازم جانبی مخزن، ابعاد و گنجایش، شکل محفظه و غیره از پارامترهایی هستند که در تعیین قیمت مخزن استیل دو جداره و سه جداره تاثیر به سزایی دارند.

در ادامه نوشته با عوامل تاثیر گذار در قیمت مخزن استیل دو جداره و سه جداره آشنا خواهیم شد.

مطلب پیشنهادی: طول عمر مخزن استیل ضد زنگ چقدر است

تولید مخزن استیل دو جداره و سه جداره

پارامترهای موثر در قیمت مخزن استیل دو جداره و سه جداره

پارامترهای موثر در قیمت مخازن استیل بسیار گسترده و شامل موارد گوناگون مثل جنس مخزن و متریال به کار رفته، لوازم جانبی چون گیج‌های فشار و دما و نردبان و…، گنجایش و حجم ظرفیت مخزن، شکل محفظه و غیره هستند. در ادامه به شرح مهمترین این پارامترها می‌پردازیم.

ابعاد، گنجایش و حجم ظرفیت مخزن

کاملا طبیعی ست که هر چه گنجایش و حجم و ظرفیت ماخذ استیل بیشتر باشد، ابعاد آن نیز بیشتر بوده و در نتیجه هزینه بیشتری دارد. چرا که برای ساخت مخزنی بزرگتر اول از همه متریال سازنده (ورق استیل) بیشتر و همچنین وقت و انرژی فزون‌تری صرف می‌شود.

مخازن استیل دو جداره و سه جداره، بنا به نیاز کارفرما و شرایط و مورد بکارگیری ماخذ، در حجم‌های مختلف ساخته می‌شوند. طیف گسترده حجم انواع تانکرهای استیل از گنجایش ۵۰۰ لیتر تا ۱۰ هزار و گاها ۲۰ هزار لیتر را در برمی‌گیرد.

بیشتر بخوانید: دستگاه میکسر هموژنایزر تحت خلاء چگونه کار می‌کند

اشکال مختلف مخزن استیل

مخازن استیل تک، دو و سه جداره علاوه بر حجم‌های مختلف، اشکال متنوعی نیز دارند. اشکال مختلف استوانه‌ای، کروی، مخروطی، مکعبی و.. از جمله اشکال رایج در ساخت مخازن هستند. شایان ذکر است که شکل مخزن، به عوامل گوناگونی اعم از نوع کاربرد مخزن، قوانین و استانداردهای حمل و نقل و نصب و استانداردهای ساخت بستگی دارد.

هر یک از اشکال مخازن استیل دو جداره و سه جداره تاثیر متفاوتی بر قیمت داشته و با توجه به پیچیدگی ساخت، زمان و انرژی صرف شده، متریال به‌کار رفته، هزینه مخزن را کاهش یا افزایش می‌دهند.

مخزن استیل دو جداره و سه جداره

گرید و مرغوبیت استلنس استیل

قطعا یکی از مهمترین پارامترهای تعیین کننده در قیمت مخزن استیل، درجه کیفی و نوع فولاد بکار رفته در مخزن استیل است. انواع مختلف فولاد از جمله  316L، 304L، 307 و… در ساخت مخزن استیل بکار می‌روند.

هر یک از این انواع بر اساس مرغوبیت خود از قیمت‌های متنوعی برخوردار بوده و به همان نسبت روی هزینه کلی مخزن موثر هستند. در حالت کلی اما، به دلیل اینکه مخزن استیل سه جداره، ورق استیل بیشتری از نوع دو جداره به کار می‌برد، از قیمت بالاتری برخوردار است.

لوازم جانبی

مخزن استیل سه جداره دارای لوازم جانبی افزون بر انواع مخازن تک و دو جداره است و به همین تناسب، قیمت بیشتری نیز دارد. این لوازم عبارتند از: گیج فشار، گیج دما، پی‌اچ متر، حجم سنج، سیستم دیجیتال انتقال دما، درب منحول، شیر نمونه برداری محصول، CIP، اگزوز یا هواکش، لودسل، همزن، شیر اطمینان و غیره.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل و کاربردی به مهمترین عوامل موثر در قیمت مخزن استیل دو جداره و سه جداره بپردازیم. با توجه به موارد شرح داده شده در نوشته، قیمت مخازن استیل به عوامل بسیار زیادی وابسته است. برای اطلاع از قیمت دقیق این محصولات می‌توانید به صورت حضوری یا مجازی به کارخانجات عرضه کننده مراجعه کرده و در مورد قیمت مخازن اطلاع کسب نمایید.

با ما همراه باشید: چطور می‌توان مخزن پلی اتیلن ضد جلبک تولید کرد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *