شکل ظاهری مخزن استیل بسیار متنوع و متفاوت است. مهندسان اغلب نیاز دارند حجم موادی که برای ساخت یک مخزن استفاده می شود، وزن مواد مخزن، ظرفیت مخزن، حجم سیال در یک مخزن پر از قسمت با شکل خاص و وزن سیال در یک مخزن را محاسبه کنند.
هنگامی که به خرید یک مخزن جدید فکر می کنید.

چندین نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید. ملاحظات مهم برای اکثر مردم در خرید مخزن ذخیره سازی هزینه، مکان و اندازه است. با این حال، یکی دیگر از موارد مهمی که اکثر افراد هنگام خرید مخزن آب به آن توجه نمی کنند، متریال به کار رفته در ساخت آن است.
مخازن استیل در مواد مختلفی از جمله پلی اتیلن، فولاد و بتن در دسترس هستند. هر کدام مزایای خاص خود را دارند. با این حال، مخازن آب فولادی ضد زنگ بهتر از سایر مخازن ذخیره آب در نظر گرفته می شوند.
گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک
شکل ظاهری مخزن استیل بسته به نیاز مشتری توسط طراحان و مهندسان متخصص در این زمینه طراحی و در بازار عرضه می شوند. مخازن استیل به صورت استوانه ایستاده تولید و کاربردهای متنوعی دارند. انواع شکل ظاهری مخزن استیل را در ادامه با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

  • مکعبی
  • هرمی
  • استوانه ای
  • مخروطی
  • کروی

مزایای مخازن استیل

شکل ظاهری مخزن استیل با متریال های مختلفی تولید می گردد. هرکدام از این مخازن کاربردها و مزایای متنوعی دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

حفاظت در برابر خوردگی

فولاد ضد زنگ دوام بیشتری نسبت به بتن، پلاستیک یا فولاد کربن دارد. این ماده قوی در برابر اکسیداسیون توسط بیوسیدها و آب مقاومت می کند، که یک ویژگی بسیار مفید برای مشاغلی است که نیاز به ذخیره آب در مخزن یا هر ماده خورنده دیگری دارند. علاوه بر این، پوشش خارجی یا داخلی برای این مخازن مورد نیاز نیست.

طول عمر و دوام

مخازن آب از جنس استنلس استیل مقاومت بیشتری در برابر خوردگی شکاف، کاویتاسیون و سایش و پارگی در آب های خالص و آلوده دارند. این ماده همچنین در برابر حرارت مقاومت خوبی از خود نشان می دهد و در معرض تشعشعات مضر قرار نمی گیرد. علاوه بر این، مخازن فولاد ضد زنگ کمتر دچار ترک خوردگی، زنگ زدگی یا یخ زدگی می شوند.

بهداشتی

برخی از افراد از مخازن ذخیره آب بتنی استفاده می کنند زیرا هزینه کمتری نسبت به مخازن ذخیره سازی فولاد ضد زنگ دارند. با این حال، چیزی که بسیاری از کاربران متوجه نمی شوند این است که مخازن ذخیره آب بتنی غیربهداشتی هستند.
آنها نسبت به رشد قارچ ها و باکتری ها و همچنین نشت مواد شیمیایی بسیار حساس هستند. از آنجایی که مخازن بتنی متخلخل هستند، کلسیمی را که آب را آلوده می کند، شستشو می دهند. از طرفی مخازن ذخیره آب استیل ضد زنگ بهداشتی هستند. به دلیل پایداری بالای فولاد ضد زنگ، این ماده در آب بی اثر است.
مطلب پیشنهادی: مزایای استفاده از میکسر هموژنایزر تحت خلاء
مزایای مخازن استیل

قابل بازیافت

مخازن تولید شده با استفاده از فولاد ضد زنگ سازگار با محیط زیست هستند. پیشرفت در تولید فولاد ضد زنگ در سال های گذشته بر استفاده از منابع طبیعی و انرژی متمرکز شده است. اکثر مخازن ذخیره سازی فولاد ضد زنگ موجود در حال حاضر حاوی 60 تا 70 درصد مواد بازیافتی هستند که آنها را قابل بازیافت می کند.

تحرک

بسیاری از مخازن استیل بتنی ذخیره آب در یک مکان نصب می ‌شوند و تا زمان تعویض در محل ثابت خود باقی می‌ مانند. با این حال، این نوع مخزن برای همه افراد مناسب نیست. ممکن است یک فرد نیاز به تغییر مکان مخزن آب پیدا کند. جابجایی مخازن بتنی ثابت تقریبا کاری غیرممکن است.
شرکت هایی که از مخازن ذخیره آب از جنس استنلس استیل استفاده می کنند می توانند به راحتی مخزن خود را با لیفتراک به مکان دیگری منتقل کنند. این کار تلاش و استرس مربوط به حرکت یک مخزن را از بین می برد.

ارزش زیبایی شناختی

مخازن ذخیره سازی ساخته شده با پلاستیک یا بتن برای چشم جذاب نیستند. آنها تنها پس از چند سال استفاده کسل کننده به نظر می رسند. در بیشتر موارد مخازن ذخیره آب از جنس استنلس استیل حتی پس از سالها سرویس، شبیه نو هستند. علاوه بر این، آنها را می توان برای مطابقت با محیط اطراف رنگ کرد.
همانطور که می بینید چندین مزیت مخازن ذخیره آب از جنس استنلس استیل وجود دارد که آنها را نسبت به سایر مخازن ذخیره سازی بهتر می کند.

اندازه و شکل مخزن آب

با توجه به مشاهداتی که در طول سال‌ها تحقیق انجام سده است ، تعداد بسیار زیادی از انواع مختلف مخزن در دسترس است که از بسیاری از مواد مختلف ساخته شده اند.
مطلب پیشنهادی: امکانات میکسر هموژنایزر
اندازه و شکل مخزن آب
با توجه به فرآیند تولید، مخازن ذخیره آب پلاستیکی (پلی اتیلن) می توانند تقریباً به هر شکل یا شکلی که بتوانید تصور کنید ظاهر شوند. به عنوان مثال گرد و مستطیلی. تحقیقات نشان می دهد که اندازه این مخازن می تواند بین 700 تا 5000 لیتر متغیر باشد.

انواع مخازن نگهداری مواد شیمیایی صنعتی

سه نوع اصلی از مخازن نگهداری مواد شیمیایی صنعتی موجود است که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.
مخازن ذخیره سازی فولاد ضد زنگ موثر و دوام بالایی دارند. با این وجود، این نوع مخازن نگهداری برای بسیاری از اسیدها گزینه مناسبی نیستند و همچنین گران ترین مخزن نیز به حساب می آیند. مخازن فایبرگلاس برای برخی کاربردها مناسب هستند. این وع مخازن درزهایی دارند که ممکن است نشت کرده و نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری داشته باشند.
این مخازن بیشتر در معرض خطاهای انسانی هستند. زیرا مستعد ابتلا به برخی مواد شیمیایی از جمله اسید هیدروفلوروسیلیک هستند. مخزن ذخیره سازی پلی اتیلن به صورت کراس لینک و همچنین پلی اتیلن خطی عرضه می شوند و همه کاره ترین مخازن ذخیره سازی صنعتی را در بازار می سازند.

مخازن نگهداری نفت صنعتی

مخازن ذخیره نفت مخازنی هستند که نفت را به طور موقت در طی مراحل مشخص فرآوری به انواع مختلف فرآورده های نفتی نگه می دارند. شکل ظاهری مخزن استیل مواد و ساختار مخازن ذخیره نفت طبق کاربرد آنها و همچنین الزامات ایمنی، زیست محیطی و قانونی انواع دیگر در منطقه ذخیره سازی است.
مخازن ذخیره نفت در اندازه ها، اشکال، مواد تا توزیع و پالایش فرآورده های نفتی مختلف استفاده می شود. مخازن مدرن ذخیره سازی نفت موادی از جمله فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ، بتن مسلح و پلاستیک دارند.
بیشتر بخوانید: مخزن استیل دسته دوم و نکاتی درباره آن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *