سیم جوش استیل 316

در هنگام طراحی و ساخت انواع مخازن استیل 304 و 316 از فرایندهای جوشکاری با استفاده از سیم جوش صورت خواهد گرفت. سیم جوش استیل 316 برای جوشکاری‌هایی اعم از فولادهای آستنیتی، استنیتی مقاوم به حرارت، فولادهای فریتی و… کاربرد دارد.

برای آن که بتوان انواع جوشکاری‌های ذوبی را انجام داد نیازمند به یک ماده کمکی هستیم تا بتوان با استفاده از آن اتصال را ایجاد کرد. این عمل عمدتاً برای اتصال دادن دو فلز به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای این دسته از عملیات از سیم جوش 316 استفاده خواهند کرد. همان طور که تا به اینجا متوجه شده‌اید سیم جوش یک واسطه برای اتصال دادن دو ماده با استفاده از فرایند جوشکاری می‌باشد. در ادامه مقاله شرکت صنعتی و تولیدی آلفا تانک همراه ما باشید.

سیم جوش چیست؟

سیم جوش استیل را می‌توان به این صورت برای شما معرفی کرد، قطعه‌ای ساده اما کاربرد بالا برای اتصال دادن بهتر و پر کردن فضاهای خالی در بین دو ماده. به این نکته توجه داشته باشید که سیم جوش با توجه به نوع فلز شما، پوشش محصولات، کاربردهایی که دارند به دسته بندی‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه برای شما آن‌ها را شرح خواهیم داد. لازم به ذکر است یکی از اصلی ترین ملزومات برای تولید انواع مخازن استیل 304 و 316 سیم جوش میباشد تا مقاومت آن ها را افزایش داد.

سیم جوش چیست؟

کاربرد سیم جوش

همان طور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره شد، سیم جوش استیل 316 برای اتصال دادن دو ماده که عمدتاً از جنس فلز هستند استفاده می‌شود. برخی از کاربردهای این سیم جوش به شرح زیر هستند:

 • جوش دادن انواع مخازن استیل 304 و 316
 • صنایع حمل و نقل
 • صنایع خودروسازی
 • ساختمان سازی
 • مجسمه ‌سازی
 • و….

نکات ایمنی در حین جوشکاری با استفاده از سیم جوش

شما برای هر نوع جوشکاری باید نکاتی را در نظر داشته باشید، همیشه باید از عینک و ماسک جوشکاری استفاده کنید. در نظر داشتن این نکات ایمنی باعث می‌شود که شما از آسیب‌های ناشی از اشعه قوس الکترونیک دور بمانید. نکات ایمنی در حین کار کردن با سیم جوش 316 عبارت‌اند از:

 • از لباس و پیش بندهای مخصوص برای حفاظت از بدن خود استفاده کنید
 • برای انجام دادن عملیات جوشکاری بهتر است از دستکش استفاده کنید تا پرش‌های ناشی از جوش باعث ایجاد سوختگی بر روی دست نشوند
 • انبرهای عایق از دیگر نکاتی است که باید رعایت کنید. از انبرهای عایق استفاده کنید که خطرات ناشی از برق گرفتگی کاهش پیدا کند
 • برای حفاظت از چشمانتان باید از نقاب‌های دستی در بازه‌های زمانی کوتاه مدت استفاده کنید و یا از نقاب‌های ثابت برای جوشکاری‌های طولانی مدت استفاده کنید.

ساختار سیم جوش استیل 316

تمامی سیم جوش‌های استیل بدون شک دارای آلیاژهایی هستند که به یکپارچه شدن جوشکاری به شما کمک می‌کنند. به عنوان مثال مولیبدن، کروم آلیاژهایی هستند که در صورتی که در سیم جوش وجود داشته باشند مقاومت بالایی در برابر خوردگی از خود نشان می‌دهند. آلیاژ مولیبدن عملکرد دمایی بسیار خوبی نیز دارد. آلیاژهای دیگر اعم از نیکل به افزایش مقاومت جوشکاری کمک خواهند کرد. سیلیکون از دیگر آلیاژهایی است که به حفظ سیالیت استخر جوش و تثبیت مقدار آستنیت در جوشکاری کمک خواهد کرد. ساختار انواع سیم جوش بر روی تولید انواع مخازن استیل 304 و 316 تاثیر گذار خواهد بود و کیفیت و کاربرد مخازن را مشخص خواهد کرد.

ساختار سیم جوش استیل 316

انواع سیم جوش استیل

برخی از محصولات بسیار پرکاربرد سیم جوش استیل می‌تواند در دسته خانواده سیم جوش 316 و 308 باشد. با استفاده از این دسته سیم جوش‌ها امروزه انواع مخازن استیل 304 و 316 مرغوب تولید می‌شود که کاربردهای بسیاری نیز دارد.

 • 308

در این سیم جوش ترکیبات شیمایی 16 درصد کروم، 10 درصد نیکل وجود دارد. این سیم جوش برای جوش دادن فولادهای 305، 304، 302 و AISI 301 کاربرد دارد.

 • 308H

در این محصول کربن بیشتری نسبت به سیم جوش 308 وجود دارد. وجود کربن در این محصول باعث شده است که استحکام بالا، مقاومت بیشتر در برابر خیزش، مقاومت بالاتر در برابر حرارت و… در این سیم جوش بالاتر باشد.

مطلب پیشنهادی: محاسبه وزن ورق استیل

 • 308L

این محصول کربن کمتری دارد. با کم بودن کربن در این محصولات خطر ایجاد کاربیدها و رسوب‌ها در مرز دانه‌های آن افزایش پیدا می‌کند. این امر باعث می‌شود که احتمال بروز خوردگی در بین دانه‌ای و ترک‌های ناشی از آن به حداقل برسد.

 • 316

این سیم جوش دارای ترکیبات شیمیایی به صورت 1805 درصد کروم، 12.5 درصد نیکل و 2.5 درصد مولیبدن در خود می‌باشد. این دسته از محصولات برای جوش دادن فولادهای زنگ نزن سری AISI 316 و دیگر فولادهای مشابه کاربرد دارند. علاوه بر این موضوع این سیم جوش برای جوشکاری‌های فولادهایی که در درجه حرارت بالایی قرار دارند نیز استفاده می‌شوند. با توجه به 2.5 درصد مولیبدن که در این محصول وجود دارد مقاومت آن در برابر حرارت بالا بوده. این سیم جوش برای تولید انواع مخازن استیل 304 و 316 نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

 • 316H

در این سیم جوش نسبت به 316 کربن بیشتری وجود دارد. وجود کربن بالاتر در ترکیبات شیمیایی یک سیم جوش باعث می‌شود که استحکام کششی، مقاومت خزشی و.. در آن افزایش داشته باشد و در برابر حرارت نیز از خود مقاومت نشان دهد.

 • 316L

در این محصول کربن بسیار کمتری نسبت به 316 وجود دارد. همین امر نیز خطر ایجاد خوردگی‌های مرزدانه‌ای و بن دانه‌ها را افزایش می‌دهد. این دسته از سیم جوش‌ها برای جوشکاری‌های فولادهای بلبرینگ آستنیتی مولیبدن دار کم کربن مورد استفاده قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است در صورتی که قصد دارید از این محصل استفاده کنید به این نکته توجه داشته باشید این محصول نسبت به 316H مقاومت کمتری در برابر حرارت دارد.

انواع سیم جوش استیل

 • 309

محصولاتی که در این خانواده جای گرفته‌اند به صورت کلی برای جوشکاری‌هایی که فولادهای زنگ نزن 309، جوشکاری فولادهای غیر همجنس ریختگی و یا کار شده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • 312

این سیم جوش برای آلیاژهای ریختگی 312، جوشکاری فلزهای غیر همجنس و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • 385

سیم جوش 385 برای محصولاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیازمند به جوشکاری فولادهای L904 هستند و در محیط‌های خورنده‌ای مانند اسید سولفوریک و یا ترکیبات کلریدی هستند کاربرد دارند. علاوه بر این موضوع این محصول برای اتصال دادن آلیاژهای L317 نیز کاربرد دارد.

 • 2209

این محصول برای اولین بار برای جوش دادن فولادهای زنگ نزن دو فازی که دارای 22 درصد کروم بوده‌اند طراحی و تولید شده است. ساختاری که بعد از جوشکاری به وجود می‌آید نیز به صورت دو فازی می‌باشد و متشکل از فازهای فریت و آستنیت است. جوش حاصل از این سیم جوش دارای استحکام کششی بالایی است و در برابر خوردگی و ترک‌های ناشی نیز از خود مقاومت نشان می‌دهد.

 • 2594

این محصول با داشتن آلیاژهای خاص در ترکیبات خود اعم از Cr ،Mo ،Ni ،Cu و N برای جوش دادن فولادهای سوپردولوکس زنگ نزن طراحی شده است. با داشتن این عناصر در ترکیبات شیمیایی محصول مقاومت بسیار فوق‌العاده‌ای در برابر خوردگی حفره‌ای برای محصولات به وجود خواهد آمد.

ویژگی‌های سیم جوش 316 چیست؟

همان طور که می‌دانیم تمامی محصولاتی که در بازارها وجود دارند دارای مزیت‌های منحصر به فرد و معایبی می‌باشند. سیم جوش 316 نیز از این قائله جدا نیست. با توجه به این مزیت و معایب سیم جوش، استفاده از این روش برای جوشکاری برخی اتصالات مناسب است و برای برخی دیگر خیر! به عنوان مثال این سیم جوش برای تولید انواع مخازن استیل 304 و 316 بسیار مناسب خواهند بود. در ادامه برخی از اصلی‌ترین مزیت‌های استفاده از این محصولات را ارائه داده‌ایم:

 • نفوذ عمیق
 • کاهش عیوب جوشکاری
 • مکانیسم تغذیه
 • سرعت بالای جوشکاری
 • مراقبت از سیم جوش
 • سرباره‌ها

با ما همراه باشید: فروش مخزن گاز CNG

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *