سازنده مخزن استیل

سازنده مخزن استیل بنا به تعریف، با توجه به مشخصات کاربری مورد نظرشان مشخص و ساخته می شوند. این شامل ساخت آنها با ابعاد و ویژگی های مورد نیاز است. اما همچنین شامل انتخاب یک درجه مناسب از فولاد است.
فولاد مورد استفاده برای سازنده مخزن استیل به دو دسته اصلی تقسیم می شود: فولاد کربنی و فولاد ضد زنگ. فولادهای کربنی به سه دسته اصلی تقسیم می شوند. این دسته ها عبارتند از: فولاد کم کربن، فولاد کربن متوسط و فولاد بالا.
مخازن ذخیره سازی از انواع آلیاژهای فلزی ساخته شده اند. که انواع مختلف مایعات و مواد را در خود جای می دهند. فلزی که این مخازن از آن ساخته شده اند. باید بر اساس آن فرموله شود تا اطمینان به دست آید که برای جابجایی مواد سمی و قابل اشتعال و همچنین سایر محتویات بسیار بادوام و مطمئن هستند.
گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک

ویژگی سازنده مخزن استیل چیست

سازنده مخزن استیل اهمیت بالایی دارد. همچنین بسیار مهم است که بدانید مخازن ذخیره سازی شما چه چیزی را در خود جای می دهند. تا بتوانید بهترین آلیاژهای فلزی را برای ساخت انتخاب کنید. عدم تطابق مخازن مناسب با محتویات آن ممکن است به خوبی منجر به خوردگی یا حتی نشتی شود. که خطرات محیطی یا سلامتی انسان را به خطر بی اندازد.
آلیاژهای فلزی ترکیباتی هستند که از فلز و چند عنصر فلزی یا غیر فلزی به وجود می آید. هر آلیاژ ترکیبات مختلفی دارد که به آن اجازه می دهد در شرایط خاص بهتر از سایرین عمل کند. به عنوان مثال، برخی از آنها برای هدایت الکتریسیته طراحی و تولید شده اند. در حالی که برخی دیگر برای مقاومت در برابر شرایط محیطی بسیار مناسب هستند.

آلیاژ مورد استفاده در ساخت مخزن استیل

متداول ترین آلیاژهای فلزی مورد استفاده در ساخت مخازن ذخیره شامل موارد زیر است.

فولاد کربن

فولادی منحصر به فرد و خاص است که از 2 تا 2.1 درصد وزن کربن به وجود می آید. فولاد کربنی به دلیل استحکام اغلب در کاربردهای سازه ای استفاده می شود. هر چه فولاد بیشتری داشته باشد، فلز قوی تر است. با این حال، کربن بیشتر در فولاد باعث می شود. که شکل پذیری کمتری داشته باشد و قالب گیری و جوشکاری آن سخت تر شود.

فولاد ضد زنگ

فولاد زنگ نزن یک مخلوط آلیاژی مبتنی بر فولاد است که دارای وزنی بین 10.5 تا 11 درصد کروم است. این نوع فلز به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و دوام یکی از رایج ترین و شناخته شده ترین فلزات به حساب می آید. به طور گسترده در صنایعی مانند ساخت و ساز، تولید و تولید مواد شیمیایی استفاده می شود.
آلیاژ مورد استفاده در ساخت مخزن استیل

فولاد ضد زنگ دوبلکس

فولاد ضد زنگ دوبلکس نام خود را با برخورداری از یک ریزساختار دو فازی متشکل از دانه ‌های فولاد ضد زنگ فریتی و آستنیتی به دست آورد. این ماده حدود دو برابر فولادهای ضد زنگ فریتی و آستنیتی سنتی استحکام دارد. در برابر ترک و خوردگی بسیار مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. فولاد ضد زنگ دوبلکس نیز بادوام تر و انعطاف پذیرتر از سایر فولادها است.
مطلب پیشنهادی: امکانات میکسر هموژنایزر

آلیاژهای مونل

آلیاژهای مونل ترکیبات منحصر به فردی بر پایه نیکل هستند که از 29 تا 33 درصد مس نیز تشکیل شده است. شش نوع مختلف مونل که همگی مخلوط‌ های فلزی متفاوتی دارند. این ترکیب معمولاً در تجهیزات کارخانه های شیمیایی و صنایع هوافضا به دلیل توانایی آن در مقاومت در برابر خوردگی شیمیایی یافت می شود.

نمرات فلزی برای سازنده مخزن استیل  

هنگامی که صحبت از ذخیره مواد شیمیایی می شود که با فولاد کربنی سازگار نیستند یا برای هر پوششی که به مخازن فولاد کربنی اضافه می شود بسیار خورنده هستند، مخازن فولاد ضد زنگ غیر واکنشی توصیه می شوند و اغلب مورد نیاز هستند. فولاد ضد زنگ به دلیل محتوای کروم آن از فلز کربنی متمایز می شود که آن را در برابر کدر شدن و زنگ زدگی مقاوم می کند.

مخازن ذخیره سازی فولاد ضد زنگ 304 و 304L

فولاد ضد زنگ درجه 304 – که به دلیل داشتن 18٪ کروم و 8٪ نیکل به عنوان “18/8” نیز شناخته می شود – رایج ترین گرید فولاد ضد زنگ است. برای ساخت اشیاء روزمره مانند قابلمه و تابه، سینک ظرفشویی و لوازم آشپزخانه استفاده می شود و همچنین رایج ترین نوع فولاد ضد زنگ مورد استفاده در ساخت مخازن صنعتی است. مخازن ساخته شده از ضد زنگ 304 را می توان برای نگهداری گلیسیرین و کود مایع و 304 نیز برای ساخت مخازن پاستوریزاسیون و بلوغ استفاده کرد.
مطلب پیشنهادی: مزایای استفاده از میکسر هموژنایزر تحت خلاء
مخازن ذخیره سازی فولاد ضد زنگ 304 و 304L
فولاد ضد زنگ درجه 304L یک نوع کم کربن در 304 است. اگرچه کمی گرانتر است، اما برای مخازن بزرگی که به جوش های زیادی نیاز دارند. ترجیح داده می شود. محتوای کم کربن در برابر تشکیل رسوب کاربید کروم (CCP) در نواحی مجاور جوش ها کاهش می یابد. که احتمال زنگ زدن مخزن در آن نقاط را کاهش می دهد.
مطلب پیشنهادی: دسته بندی مخازن استیل بر اساس جداره

316 مخازن استیل ضد زنگ

بعد از گرید 304، گرید 316 رایج ترین شکل فولاد ضد زنگ است. علاوه بر کروم، حاوی مقداری مولیبدن است. گنجاندن مولیبدن فولاد ضد زنگ 316 را نسبت به 304 در برابر خوردگی مقاوم تر می کند. به ویژه، 316 زنگ نزن به دلیل ظرفیت مقاومت در برابر اسید سولفوریک و اسیدهای چرب آلی گرم شده دخیل در فرآوری مواد غذایی و کاربردهای دارویی خاص شناخته شده است.
البته لازم به ذکر است که یک استثنای قطعی برای این قاعده مقاومت در برابر اسید وجود دارد – 316 نسبت به اسید نیتریک و سایر اسیدهای بسیار اکسید کننده آسیب پذیرتر از 304 است. فولاد ضد زنگ 316 کاربردهای دریایی زیادی نیز دارد. زیرا در برابر خوردگی آب نمک مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. به همین دلیل، گاهی اوقات از آن به عنوان “فولاد ضد زنگ درجه دریایی” یاد می شود.

مزایای استفاده از مخازن استیل

 سازنده مخزن استیل باید به مزایای این تانک ها نیز توجه زیادی کند. در ادامه با مزایای این مخازن اشنا خواهید شد.

  • مقاومت در برابر خوردگی: ویژگی های مقاوم در برابر خوردگی فولاد ضد زنگ از کروم به عنوان عنصر آلیاژی ناشی می شود.
  • مقاومت در برابر ضربه بالا: فرآیند تولید فولاد ضد زنگ را با توانایی منحصر به فرد برای مدیریت دمای شدید از دمای بالا تا دمای بسیار سرد و حتی برای کاربردهای برودتی ایده آل ارائه می دهد.
  • عملکرد بادوام در برابر زلزله: عناصر طبیعی موجود در فولاد ضد زنگ به همراه لنگر انداختن لرزه ای این مخزن را در مناطق دارای درجه زلزله ایده آل می کند.

به مطالعه ادامه دهید: مواد تشکیل دهنده استنلس استیل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *