روش های تشخیص انواع ورق استیل

ورق استیل 304 و 316 از ورق‌های استیل محبوب برای کاربردها و مصارف مختلف است.برای انتخاب و تشخیص ورق فولادی باید به ساختار و ویژگی‌های مختلف ورق فولادی و روش های تشخیص انواع ورق استیل توجه کرد. به همین دلیل در این متن توضیحات کاملی درباره ورق‌های استیل و روش های تشخیص انواع ورق استیل بیان شده است.

گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک

ورق استیل چیست 

 به آلیاژ‌ها یا فولاد‌های مبتنی بر آهن اطلاق می‌شود که حداقل ۱۰. ۵ درصد کروم و سایر عناصر دارند. نقش کروم در ورق فولادی ایجاد مقاومت در برابر خوردگی است. کروم در حضور هوا یک لایه نازک بر روی فولاد ضد زنگ تشکیل می‌دهد که به عنوان \”لایه غیرفعال\” نیز شناخته می‌شود.

این لایه غیرفعال در برابر خوردگی مقاومت می‌کند و از زنگ زدن فولاد جلوگیری می‌کند. همچنین فولاد ضد زنگ دارای ترکیبی از عناصر دیگر در نسبت‌های مختلف است.

این عناصر عبارتند از تیتانیوم، سیلیکون، نیکل، نیتروژن، مولیبدن و نیوبیم. اما مهم است که در خرید ورق فولادی مناسب نه تنها به عناصر تشکیل دهنده و روش های تشخیص انواع ورق استیل این ماده توجه شود، بلکه به ویژگی‌های فنی و کاربرد‌های هر گرید و نحوه تشخیص ورق مرغوب نیز توجه شود.

انواع مختلف ورق فولادی ضد زنگ:

گرید‌های ورق فولادی بر اساس اعداد و حروف خاص و در گروه‌های مختلف نامگذاری می‌شوند. بسته به اینکه از چه عیار در چه صنعتی استفاده می‌کنید، دانستن عیار مورد نظر اولین قدم برای شناسایی ورق فولادی مناسب است.

آلیاژ ورق‌های فولادی در تعیین نوع کاربری تأثیر دارد. برخی از صفحات دارای حروف H و L هستند. H به محتوای کربن بالا و L به محتوای کربن کم اشاره دارد. برخی از ورق‌ها H و L ندارند، یعنی حدود ۰. ۰۸ درصد کربن دارند.

انواع ورق‌های استیل پرکاربرد

ورق فولادی ۳۱۲

۳۱۲ همان فرمول ۳۰۴ را دارد، اما با افزودن تیتانیوم، می‌تواند خوردگی جوش را کاهش دهد. این ویژگی به گرید ۳۱۲ اجازه می‌دهد تا در کاربرد‌های دریایی، هوافضا و دارویی که فلز در معرض مواد شیمیایی یا دما‌های بالا قرار دارد، استفاده شود.

انواع ورق های استیل پرکاربرد

ورق استیل 304 و 316

از ورق‌های مخزن استیل مهم می‌توانیم به ورق استیل 304 و 316  اشاره داشته ‌باشیم .ورق‌های فولادی ضد زنگ در خانواده‌های ۳۰۴، ۳۰۴H و ۳۰۴L بخشی از سری ۳۰۰ هستند. این گرید‌ها برای صنایع غذایی و نوشیدنی مناسب هستند زیرا آلودگی به راحتی از روی این سطوح پاک می‌شود. حدود ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل در آن‌ها وجود دارد.

ورق استیل 304 و 316  از محبوب‌ترین ورق‌های موجود در بازار است. ورق 316 در سری ۳۰۰ است که به دلیل مقاومت بالا در برابر آب شور اغلب در کاربرد‌های زیست محیطی و دریایی استفاده می‌شود. ۱۶-۱۸٪ کروم و حدود ۱۱-۱۴٪ نیکل دارد.

 ورق فولادی ۴۱۰

گرید ۴۱۰ توانایی خوبی در عملیات حرارتی دارد و در برابر خوردگی و حرارت مقاوم است. حاوی حدود ۱۲. ۵ درصد کروم است و می‌تواند در محیط‌های خورنده خفیف استفاده شود اما برای شرایط خورنده شدید مناسب نیست. اغلب برای چاقو و غذا، دارو، پیچ و مهره، بوش و کاربرد‌هایی که به استحکام و مقاومت بالایی در برابر سایش نیاز دارند استفاده می‌شود.

ورق استیل ۴۳۰

در بین ورق‌های استیل و ورق استیل 304 و 316 ، ورق استیل 430 بسیار شبیه به نوع ۴۱۰ ضد زنگ است اما محتوای کروم و سیلیکون کمتری دارد. خواص خوب استحکام، چقرمگی و شکل‌پذیری را می‌توان با این آلیاژ به دست آورد. میزان کروم در این گرید بین ۱۱. ۵ تا ۱۳ درصد است. ۴۳۰ اغلب در کاربرد‌های لوازم خانگی و برای قطعات تزئینی خودرو استفاده می‌شود.

اصلی ترین روش های تشخیص انواع ورق استیل

روش‌های دقیق و آزمایشگاهی زیادی برای تشخیص نوع ورق استیل 304 و 316 وجود دارد که نیاز به تجهیزات دقیق آزمایشگاهی دارد. ما در اینجا قصد نداریم در مورد آزمایشات مکانیکی و شیمیایی که نیاز به تجهیزات خاصی دارند توضیح دهیم. در عوض، ما به شش روش ساده برای تشخیص ورق فولادی اشاره می‌کنیم که می‌تواند در دسترس همه باشد:

روش های تشخیص انواع ورق استیل

۱- شناسایی آهنربا:

ممکن است برای شما این سؤال پیش بیاید که تفاوت فولاد ضد زنگ و فولاد ضد زنگ چیست و چگونه می‌توان بین این دو نوع فولاد تمایز قائل شد. برای این منظور می‌توان از آهنربا برای تشخیص دو نوع فولاد ضد زنگ استفاده کرد. ورق فولادی ضد زنگ حاوی کروم را می‌توان توسط آهنربا جذب کرد، اما فولاد ضد زنگ حاوی کروم نیکل معمولاً در حالت آنیل غیر مغناطیسی است.

بیشتر بخوانید: شکل ظاهری میکسر هموژنایزر تحت خلاء

همچنین ورق استیل 304 و 316 غنی از منگنز یا منگنز بیشتر غیر مغناطیسی هستند. ورق‌های فولادی ضد زنگ با کروم، نیکل و نیتروژن خواص مغناطیسی پیچیده‌تری دارند، برخی غیر مغناطیسی و برخی مغناطیسی هستند.

اگرچه آهنربا اساساً می‌تواند بین فولاد ضد زنگ کروم و فولاد ضد زنگ کروم نیکل تمایز قائل شود، اما نمی‌تواند به درستی برخی از گرید‌های فولادی خاص را تشخیص دهد. این روش بسیار ابتدایی است و نتایج قطعی ندارد اما در بازار سنتی بسیار رایج است.

۲- شناسایی با اسید نیتریک:

اسید نیتریک یا جوهر آب نمک محلول اسیدی دی اکسید نیتروژن در آب و مایعی بسیار خورنده و سمی با بوی بسیار تند است. چند قطره اسید نیتریک روی نمونه‌ای از آلیاژ آزمایش شده بریزید. در صورت عدم واکنش آلیاژ مورد نظر ورق استیل 304 و 316  ضد زنگ و اگر بخار قهوه‌ای و بوی نامطبوع ایجاد شود آلیاژ فولاد نیست. هنگام استفاده از این ماده باید به نکات ایمنی توجه کرد و از تماس با پوست و چشم خودداری کرد.

مطلب پیشنهادی: صفر تا صد مخازن شوینده

۳- شناسایی با اسید کلریدریک:

اسید هیدروکلریک یا جوهر نمک محلول بی‌رنگ و اسیدی کلرید هیدروژن در آب و مایعی بسیار خورنده و سمی با بوی بسیار تند است. چند قطره اسید هیدروکلریک روی نمونه‌ای از آلیاژ آزمایش شده بریزید.

اگر آلیاژ مورد نظر بعد از ۳۰ تا ۶۰ دقیقه تغییر رنگ داد، فولاد ضد زنگ است. لطفاً توجه داشته باشید که این آزمایش مخرب است و باعث آسیب سطحی نمونه می‌شود. هنگام استفاده از این ماده باید به نکات ایمنی توجه کرد و از تماس با پوست و چشم خودداری کرد.

انواع مخازن استیل 304 و 316

۴- شناسایی با سولفات مس:

لایه اکسید روی فولاد را بردارید، یک قطره آب بریزید و با سولفات مس بپوشانید. اگر بعد از غوطه ور شدن تغییر رنگ ندهد، عموماً ورق فولادی ضد زنگ است. اگر بنفش شود، می‌تواند یکی از این دو نتیجه را بدهد:

مطلب پیشنهادی: مخزن استیل ضد اسید

  • اگر غیر مغناطیسی باشد، فولادی است که درصد منگنز بالایی دارد.
  • اگر مغناطیسی باشد، فولاد معمولی یا فولاد کم آلیاژ است.

۵- شناسایی جرقه زنی:

کی دیگراز روش های تشخیص انواع ورق استیل تشخیص جرقه یا تست جرقه با قرار دادن ورق فولادی روی دستگاه آسیاب و مشاهده جرقه انجام می‌شود. به عنوان مثال، اگر جرقه متوسط ​​باشد و دارای گره‌های متراکم (نه شاخه) باشد، فولاد دارای منگنز یا نیتروژن بالا با محتوای منگنز است. اگر گره وجود نداشته باشد (توخالی است)، ورق استیل 304 و 316 فولادی کروم یا ورق ضد زنگ کروم نیکل است.

۶- شناسایی با محلول:

تشخیص فولاد شناسایی آلیاژ‌های مختلف فولاد با کمک محلول شناسایی یا‌شناسه یکی از رایج‌ترین و دقیق‌ترین روش‌های تشخیصی است. امروزه اکثر کارگران فولاد از این محلول‌ها استفاده می‌کنند و در عرض چند ثانیه با تغییر رنگ محلول می‌توانند نوع آلیاژ استیل را تعیین کنند.

به مطالعه ادامه دهید: ویژگی های مخزن استیل با کیفیت چیست

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *