دسته بندی مخزن استیل بر اساس جنس ورق در انواع، اشکال و مواد بسیار متنوع هستند. طراحی هر مخزن ذخیره سازی فولادی باید مختص وظیفه خود باشد، خواه وظایف ذخیره سازی زیرزمینی یا روی سطحی باشد. مخازن فولادی به دلیل کارایی و دوام یکی از متداول ترین مخازن ذخیره سازی هستند.
به دلیل این ویژگی ‌ها، مخازن کاربرد وسیعی در موسسات مسکونی، تجاری و صنعتی پیدا کرده ‌اند. نمونه هایی از مایعاتی که می توانند در مخازن فولادی ذخیره شوند عبارتند از: آب باران، آب آشامیدنی، فاضلاب، مواد شیمیایی، روغن روان کننده، کلر، سوخت دیزل و نفت.
هنگامی که به دنبال نصب یک مخزن ذخیره سازی هستید تعدادی سوال وجود دارد که ابتدا باید به دنبال پاسخ آنها باشید. اول از همه، باید مبلغی را که می خواهید خرج کنید مشخص کنید. علاوه بر این، شما باید نوع مخزنی را که می‌تواند مواد شما را به بهترین شکل ذخیره کند و همچنین هر گونه الزامات نگهداری مرتبط و کدهای ایمنی که باید از آنها پیروی کنید را نیز در نظر بگیرید.
گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک

دسته بندی مخازن استیل

اکثر مردم در مورد فولاد ضد زنگ شنیده اند. اما مهم است که بدانید بیش از یک نوع فولاد ضد زنگ وجود دارد و هر نوع به ویژه برای صنایع خاص و اهداف تجاری مفید است. از اوایل قرن بیستم، فولاد ضد زنگ مصالح ساختمانی قابل اعتماد و ایمن را برای ساختمان‌ ها، امکانات ذخیره ‌سازی مطمئن و تمیز برای مواد غذایی و نوشیدنی‌ها، و همچنین مواردی را که برای مصرف‌کنندگان روزمره آشناتر است، مانند ظروف، کارد و چنگال یا نوشیدنی‌های استنلس استیل فراهم کرده است.
در ادامه با دسته بندی کاربرد مخازن استیل 304 و 316 در صنایع مختلف بر اساس جنس ورق آشنا خواهید شد.

ورق فولاد 304

این محبوب ترین شکل فولاد ضد زنگ است که در سطح جهان مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از صنایع آن را به دلیل ارزش هزینه عالی و مقاومت در برابر خوردگی عالی ترجیح می دهند. پرمصرف ترین فرم حاوی حدود 18٪ کروم است، اما می تواند از 16٪ تا 24٪ باشد. همچنین حاوی حدود 8 درصد نیکل است. نمی توان آن را با انواع مواد شیمیایی آلی که در فرآوری مواد غذایی پیدا می کنید لکه دار کرد و همچنین در برابر بسیاری از مواد شیمیایی معدنی بسیار مقاوم است.
فولاد ضد زنگ 304 گزینه ای بسیار مقرون به صرفه و مناسب برای اکثر محیط های کاری به شمار می رود. در آشپزخانه ها و هر جایی که نیاز به تهیه یا نگهداری غذا دارید، عملکرد خوبی دارد. اگر در مکانی کار می کنید که ممکن است نمک زیادی وجود داشته باشد، می خواهید فولادی را در نظر بگیرید که نسبت به کلریدها و سایر حلال ها واکنش مطلوب تری نشان می دهد.
دسته بندی مخازن استیل از نظر جنس ورق

نکات استفاده از ورق 304

فولاد ضد زنگ 304 برای استفاده در نزدیکی آب شور مانند نوعی که ممکن است در خط ساحلی پیدا کنید توصیه نمی شود. این به این دلیل است که در حالی که 304 در برابر خوردگی بسیار مقاوم است، می تواند با کلریدها و محیط شوری که در نزدیکی اقیانوس پیدا می کنید واکنش نشان دهد.
بنابراین، اگر کسب و کار شما در خط ساحلی واقع شده است و برای نگهداری مواد غذایی مهم، مایعات یا مواد شیمیایی به یک کشتی بزرگ از جنس استنلس استیل نیاز دارید، فولاد 304 توصیه نمی شود. ممکن است در نهایت با نوعی خوردگی به نام «حفره شدن» مواجه شوید.
اگر کسب و کار شما در نزدیکی جاده یا منطقه ای واقع شده است که در زمستان به شدت نمک زده می شود، ممکن است به استفاده از فولاد با درجه متفاوت فکر کنید.

ورق فولاد 316

یکی دیگر از دسته بندی مخزن استیل بر اساس جنس ورق، فولاد 316 است. این ورق تفاوت چندانی با گریدهای 304 ندارد. این ورق ها خواص فیزیکی و مکانیکی تقریباً یکسانی دارند. اما ورق فولاد 316 دارای 2 تا 3 درصد مولیبدن است.
همچنین حاوی مقدار بیشتری نیکل است. این باعث می شود فولاد ضد زنگ 316 در برابر کلریدهایی که 304 را تضعیف می کنند بسیار مقاوم تر شود. برای استفاده در مناطق نزدیک به ساحل و هر منطقه ای که نمک های یخ زدایی استفاده زیادی می شود ایده آل است. این باعث می شود برای کاربردهای دریایی نیز عالی باشد.
فولاد 316 گزینه ای عالی برای هر نوع محیط اسیدی به حساب می اید. برای محافظت در برابر خوردگی در برابر بسیاری از اشکال اسیدها و کلریدهای قلیایی بسیار مفید است.
مطلب پیشنهادی: مواد تشکیل دهنده استنلس استیل
ورق فولاد 316

نحوه انتخاب ورق فولاد 316

خرید مخزن با توجه به جنس ورق در طولانی مدت در صرفه جویی در هزینه ها، تعمیر و نگهداری شما تاثیر می گذارد. اگر در نزدیکی دریا ساکن هستید، رطوبت هوا به آرامی مخزن آب شما را دچار خوردگی می کند و منجر به آلودگی آب خواهد شد.
مخزن از جنس ورق 316 در برابر کلریدها مقاومت بسیار خوبی دارد و نسبت به سایر مواد شیمیایی صنعتی واکنش بدی نشان نمی ‌دهند و دارای یک لایه محافظ غیر قابل نفوذ برای محافظت از مخزن آب است. مخازن استیل آب از جنس ورق 316 علاوه بر مقاومت بالا در برابر هوای شور دریا، محافظت کامل در برابر کلریدها، یدیدها، اسید سولفوریک، اسیدهای چرب را می کند.

مزایای دسته بندی مخزن استیل بر اساس جنس ورق

مخازن ذخیره سازی فولادی نسبت به دیگر انواع مخازن کیفیت برتری دارند و در بسیاری از شرایط بهترین انتخاب به حساب می آیند. برخی از دلایل اصلی برای در نظر گرفتن مخازن فولادی را در ادامه شرح خواهیم داد.

مقرون به صرفه بودن

مخازن ذخیره سازی فولادی در مقایسه با مخازن ساخته شده از مواد دیگر مقرون به صرفه تر هستند. مخازن ذخیره سازی فولادی جوش داده شده با توجه به مقدار کم نگهداری که نیاز دارند مقرون به صرفه هستند.

طول عمر

مقاومت فولاد در برابر تعدادی از عوامل محیطی باعث می شود تا مخازن فولادی در آزمون زمان مقاومت کنند. مخازن فولاد ضد زنگ مقاوم در برابر زنگ زدگی، مقاوم در برابر آتش، مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و حتی بدون رنگ آمیزی طولانی مدت هستند.

تطبیق پذیری

فولاد یک ماده همه کاره است. مقاومت آن در برابر خوردگی و دوام این امکان را به آن می دهد که در تعدادی از کاربردهای مختلف ذخیره سازی در ساخت مخازن فولادی استفاده شود.
مطلب پیشنهادی: تفاوت مخزن تک جداره و دوجداره استیل
مزایای دسته بندی مخزن استیل بر اساس جنس ورق

عوامل در نظر گرفته شده در طراحی و ساخت مخازن ذخیره سازی فولادی

هنگام طراحی و ساخت این مخازن ذخیره سازی، فاکتورهای مهمی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. برخی از عوامل اصلی را در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد.

  • مواد: این عمدتا به کاربرد مخزن، سادگی در حمل و نصب، مقررات و کدها و هزینه مخزن مربوط می شود.
  • اندازه و شکل: به کاربرد، مقررات و استانداردها و حمل و نقل بستگی دارد. به عنوان مثال، مخازن ذخیره سازی برای کاربردهای گاز، نفت و فشار بالا معمولاً به شکل کروی یا استوانه ای طراحی می شوند.
  • استحکام: در اینجا طراحان و مهندسان در مورد ضخامت دیواره مخازن و دنده های عمودی، افقی و متقاطع بسته به کاربرد و کاربرد آن تصمیم می گیرند.
  • مکان: این که آیا مخزن در بالای زمین، زیر زمین یا تا حدی مدفون خواهد بود. نیز بر طراحی و ساخت سازنده مخزن استیل ذخیره فولاد تأثیر می گذارد.
  • دسترسی: در نظر گرفتن قابلیت دسترسی در طراحی اولیه مخزن به تسهیل بازرسی و نگهداری داخلی مخزن و اجزای نصب شده مورد نیاز کمک می کند.
  • تحرک: ثابت یا متحرک بودن مخزن به تعیین اندازه و وزن آن و روش مناسب برای مونتاژ و جداسازی برای حرکت از یک نقطه به نقطه دیگر کمک می کند.

برای خرید انواع مخازن استیل با ورق 304 و 316 با مشاورین ما در گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک تماس حاصب فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *