تعمیرات مخازن استیل

تعمیرات مخازن استیل: پراستفاده‌ترین و پر کاربردی‌ترین متریالی که امروزه در صنایع مختلفی مانند غذایی، شیمیایی و بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته است مخزن استیل می‌باشد. مخازن استیل امروزه در اکثر صنایع مورد استفاده بسیاری از افراد واقع شده است.

در هنگام تولید مخزن‌ها از آلیاژها، ابعاد و اندازه‌های مختلفی استفاده می‌شود تا هر صنعت با توجه به نیاز خود از آن‌ها بهره بگیرند. یکی از پرکاربردترین متریالی که مورد استفاده تولید این مخزن‌ها قرار گرفته است استیل ضد زنگ است. متریال استنلس‌استیل یکی از بهترین و مقاوم‌ترین متریال برای ساخت مخزن استیل می‌باشد.

زیرا در برابر خوردگی، فشار، ضربه و حتی حرارت از خود مقاومت بالایی نشان خواهد داد. ممکن است برای مخازن استیل مشکلات مختلفی مانند خوردگی، بروز حساسیت و… به وجود آید. که در ادامه برخی از اصلی‌ترین مشکلاتی که برای این مخازن به وجود می‌آید و نیاز به تعمیر فوری را دارد را برای شما معرفی خواهیم کرد.

گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک

انواع خوردگی ورق استیل

خوردگی ورق استیل در مخزن استیل یکی از متداول‌ترین مشکلاتی است که برای این مخازن به وجود می‌آید، برخی از شایع‌ترین خوردگی‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • خوردگی عمومی و یکنواخت ورق استیل

یکی از متداول‌ترین مشکلاتی که برای مخازن استیل به وجود می‌آید خوردگی در ورق استیل آن می‌باشد، این خوردگی سبب بروز واکنش‌های الکتروشیمیایی در ضخامت قطعه به کار رفته می‌شود علاوه بر این موضوع این خوردگی به صورت یکنواخت بوده و بر اثر بارگذاری، فشار، وزن و… دچار گسیختگی می‌شود. برخی از منشأهای بروز این خوردگی بر روی ورق مخزن استیل به شرح زیر می‌باشند:

1-خوردگی اتمسفری ورق استیل

2-خوردگی گالوانیک ورق استیل

3-خوردگی یکنواخت بیولوژیک ورق استیل

4-خوردگی با نمکهای مذاب یا فلزات مذاب

5-خوردگی در دمای بالا مانند اکسیداسیون سولفیداسیون کربونیزاسیون در ورق استیل

 • خوردگی حفره ای ورق استیل

در این خوردگی در مخزن استیل به صورت حفراتی در سطح مشاهده می‌شود. خوردگی حفره‌ای ورق استیل به شکل حفره‌ای و یا خوردگی موضعی پیوسته‌تر از خوردگی یکنواخت خود را نشان می‌دهد که به صورت عمده در سطح بین شکاف‌ها، زیر رسوب‌ها، زیر واشرهای پیچ و زیر واشرهای آب بندی می‌باشد. در این نوع خوردگی امکان جا به جایی ماده خورنده کم‌تر از دیگر خوردگی‌ها است. لازم به ذکر است خوردگی به این صورت می‌تواند خطرناک باشد.

این خطرناک بودن نیز می‌تواند به این دلیل باشد که این خوردگی‌هایی که به صورت حفره‌ای و سوراخ‌های موضعی خود را نشان می‌دهد با عمق‌های مختلف خود را نمایش می‌دهد و باعث کوتاه‌تر شدن عمر قطعه می‌شود در نتیجه بهتر است هر چه زودتر به سراغ تعمیرات مخازن استیل بروید.

 • خوردگی شیاری ورق استیل

منشأ اصلی خوردگی شیاری در ورق استیل در مخزن‌های استیل می‌تواند به دلیل اختلاف غلظت اکسیژن و دیگر مواد اکسید کننده در داخل و یا خارج مخزن است. به این نکته توجه داشته باشید.

انواع خوردگی ورق استیل

که مخزن‌های استیل عموماً نسبت به خوردگی‌های حفره‌ای و خوردگی‌های شیاری به خصوص در محیط‌هایی که حاوی یون کلرید هستند حساسیت زیادی از خود نشان می‌دهند. این خوردگی بیشتر در ورق‌های استیل 316 و ورق استیل 304 استیل بیشتر از دیگر نوع‌ها صدق می‌کند. یک دیگر از انواع مخازن استیل مخازن شوینده می باشد.

 • خوردگی تنشی در ورق استیل

خوردگی‌های تنشی در انواع ورقه‌های مخزن استیل خود را نشان خواهد دارد که تحت اثیر هم زمان دو عامل تنش و خوردگی ایجاد می‌شود. این نوع خوردگی در کمترین زمان ممکن باعث بروز ترک و شکستگی در مخزن خواهد شد در نتیجه بهتر است در صورت مشاهده هر نوع خوردگی به سراغ تعمیرات مخزن استیل بروید.

ترک بر اثر عوامل محیطی در ورق استیل

مشکلات مختلفی می‌تواند برای مخازن استیل شما به وجود آید که تنها به بروز خوردگی و حفره‌ای شدن مخزن برنمی‌گردد، از دیگر انواع ترکی که شما در ورق استیل مخزن خود می‌توانید مشاهده کنید به شرح زیر می‌باشند:

 • ترک بر اثر مذاب

مذاب برخی از فلزها و یا عنصرهای غیر فلز مانند گوگرد در آلیاژهای خاصی که در تولید مخزن استیل مورد استفاده قرار می‌گیرد باعث بروز ترک خواهد شد که علت این پدیده نیز می‌توان به نفوذ مذاب در بین مرزدانه‌های آلیاژ اشاره کرد. این ترک خوردگی بر اثر مذاب را LMC نام گذاری کرده‌اند. در خصوص استفاده آلیاژهای مختلف در تولید مخازن استیل به خصوص ورق استیل آستنیتی معمولاً این نوع ترک خورگی بر اثر مذاب فلزات سرب، کادمیوم، روی و آلومینیوم به وجود می‌آید.

 • خوردگی بین دانه‌ای در ورق استیل

هنگامی که ورق‌های استیل با کربن معمولی در دمای بین 420 الی 820 و برای دیگر آلیاژهای ورق استیل مانند ورق استیل نسوز 309 و ورق استیل 310 در محدوده دمایی 420 الی 900 درجه قرار می‌گیرند.

باعث بروز ترکیب شدن کربن و کروم در مرزدانه‌های مخزن می‌شوند. این امر باعث می‌شود که درصد کروم در منطقه‌های مجاور مرزها به شدت افت داشته باشد. این پدیده مقاومت خوردگی استیل را در مرزدانه‌ها کاهش می‌دهد، به این پدیده اصطلاحاً بروز حساسیت برای مخزن استیل گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: فروش میکسر هموژنایزر در غرب تهران

ترک بر اثر عوامل محیطی در ورق استیل

بروز حساسیت در مخزن استیل

به صورت خلاصه می‌توان گفت عوامل مختلفی هستند که باعث بروز حساسیت برای مخزن استیل می‌شوند که بهتر است قبل از بروز مشکلات بیشتر برای مخزن به سراغ تعمیرات مخازن استیل بروید. برخی از این حساسیت‌ها به شرح زیر می‌باشند.

مطلب پیشنهادی: مخزن استیل با کیفیت

 • در بازپخت

آهسته سرد شدن آلیاژ به کار رفته در مخزن از دمای بازپخت در محدوده دمایی مشخص باعث بروز حساسیت در ورق استیل خواهد شد.

 • در تنش گیری

نگهداری از مخزن استیل در محدوده دمایی که ممنوع است باعث بروز حساسیت برای مخزن خواهد شد.

 • در جوشکاری و برشکاری ورق استیل

شکل‌های ظاهری انواع مخزن استیل

تعمیرات مخازن استیل: مخازن استیل در ابعاد و اشکال مختلفی تولید می‌شوند، این مخزن‌ها به صورت عمده به شکل کروی، مخروطی، استوانه‌ای، هرمی و مکعبی در بازارها عرضه شده‌اند. کارفرما با توجه به نوع استفاده از مخزن می‌تواند آن را در مدل‌های مختلف با ابعاد حجم‌های وسیع خریداری کند.

مخزن استیل در مدل‌های دو جداره، تک جداره و سه جداره عرضه شده‌اند که هر چه تعداد این جداره‌ها بالاتر و بیشتر شود به صورت قطع قیمت مخزن‌ها نیز افزایش پیدا خواهند کرد. تعمیرات مخزن استیل با توجه به جداره و ابعاد آن‌ها صورت میگید.

مطلب پیشنهادی: بهترین تولیدکننده میکسر هموژنایزر

از طرف دیگر جنس کلیه مخزن‌ها به صورت ورق‌های استیل در دو مدل استیل 304 و استیل 316 به فروش می‌رسند. اصلی‌ترین و مهم‌ترین آلیاژهایی که در تولید این مخزن‌ها به کار گرفته می‌شود کروم و نیکل هستند.

شکل_های ظاهری انواع مخزن استیل

آلیاژهای به کار رفته در مخزن استیل

برخی از اصلی‌ترین آلیاژهایی که در تولید مخزن استیل به کار گرفته می‌شود به شرح زیر هستند. به این نکته توجه داشته باشید. که مشکلاتی که می‌تواند برای مخزن‌های استیل به وجود آیند با توجه به این آلیاژها به دسته بندی‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. تعمیرت مخزن استیل نیز با توجه به وجود این آلیاژها در ولید مخزن صورت خواهد گرفت.

بیشتر بوانید: منبع آب استیل

 • کروم

18 الی 20 درصد

 • نیکل

8 الی 10 درصد

 • سیلیسیوم

1 درصد

 • سولفور

کمتر از 1 درص

 • فسفر

0.045 درصد

2 درصد

 • کربن

0.08 درصد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *