بازرسی و استاندارد مخزن استیل

در این مقاله از شرکت صنعتی و تولیدی آلفا تانک به بازرسی و استاندارد مخزن استیل میپردازیم.

بی شک یکی از مهمترین مراحل تولید و عرضه محصولات در صنایع گوناگون علی الخصوص صنعت تولید مواد غذایی و آشامیدنی و همچنین تهیه فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی، مرحله نگهداری و حمل و نقل مواد است. اگر چه در دید کلی اهمیت این مرحله در برابر اقدامات سخت و زمانبر تولید کمتر است، اما کافیست نقصی در مخازن نگهداری و ترابری مواد (که اغلب مخزن استیل است) پیش بیاید، تا تمامی زحمات، هزینه و وقت، به هدر رفته و اهمیت مخازن به کار گرفته شده مورد توجه قرار گیرد.

بازرسی و استاندارد مخزن استیل

سال‌هاست که مخزن استیل در صدر بهترین و پرکاربردترین مخازن قرار گرفته است. خواص بی نظیر استیل و سازگاری آن با شرایط نگهداری فراورده‌های گوناگون از مواد غذایی، آشامیدنی و دارویی گرفته تا نفت و گاز و مصالح ساختمانی و.. سبب شده این مخزن از جمله مخازن مورد استفاده در صنعت بوده و بررسی‌های کیفی و بازرسی جهت عملکرد بهتر، روی آن انجام گیرد. مخازن استیل در سه گرید کلی مخازن استیل تحت فشار، مخازن استیل کم فشار و مخازن استیل اتمسفریک، محفظه‌هایی مقاوم، آنتی باکتریال، نفوذ ناپذیر، ضد رطوبت هستند که به طور گسترده در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استاندارد بازرسی ASME

مهندسان خبره و با تجربه طی سال‌ها تلاش توانسته‌اند مجموعه قوانین و استانداردها و همچنین دستورالعمل‌هایی کاربردی جهت ساخت و عرضه مخزن استیل با کیفیت و کارآمد ارائه داده و با این اقدام، بستر تولید و عرضه بهترین مخازن استیل کاربردی در صنایع مختلف غذایی و دارویی، آشامیدنی، نفت و پتروشیمی و.. را فراهم آورند.

استانداردهای داخلی و خارجی معتبر متعددی برای سنجش کیفی و بازرسی مخزن استیل وجود دارند. مهمترین این استانداردها، قوانین و دستورالعمل‌های مربوط به ساخت و تولید و بازرسی مخزن استیل که در ایران نیز مورد استفاده هستند، شامل

  • استاندارد بازرسی ASME
  • استاندارد API 510 ،API 620 ،API 650
  • استاندارد اروپایی EN
  • استاندارد بازرسی UN
  • استاندارد بازرسی HMTA
  • استانداردهای بازرسی مخازن استیل تحت فشار ISIR18132
  • مجموعه استانداردهای API 650 ، API 653 ، UL 2080 در ادامه آمده است.

استاندارد بازرسی ASME

استاندارد بازرسی ASME از جمله معتبرترین استانداردهای بازرسی سلامت و کیفیت عالی مخزن استیل است. بخش ۸ این استاندارد بازرسی به طور کامل به استانداردها، قوانین و دستورالعمل‌های مربوط به نوع و کیفیت مواد به کار رفته، طراحی و نحوه ساخت مخزن، آزمایش‌ها و تست‌های ارزیابی مخزن استیل تحت فشار می‌پردازد (ماخذ استیل تحت فشار، نوع خاصی از مخازن استیل است که توانایی کنترل فشار داخلی یا خارجی را دارد. مواردی که برای صدور گواهینامه (نشان گواهی معتبر سازمان غیر انتفاعی و آمریکایی ASME) الزامی هستند. در حقیقت لازم است بدانید که گواهی نامه ASME به معنای تست و سنجش کامل ماخذ استیل و سلامت و ایمنی کامل آن است.

مخزن استیلی که گواهینامه استاندارد بازرسی ASME را دارد، به طور حتم دارای عملکردی عالی و ماندگاری بالا است، به نحوی که تمامی جزئیات درباره نوع و کیفیت مواد اولیه، طراحی و تولید مخزن، روش‌های ساخت آن، آزمایشات و بازرسی‌ها در مورد آن کنترل شده و مخزن فاقد هر گونه مشکل است.

شایان ذکر است که در بخش 8 استاندارد ASME که به طور اختصاصی به استانداردهای ایمنی و کیفی مخزن استیل تحت فشار می‌پردازد، سه زیربخش، پیوست‌های اجباری و غیر اجباری وجود دارد. این موارد عبارتند از: بخش A  شامل UG که تمامی الزامات قابل اعمال بر مخازن استیل تحت فشار را در بر می‌گیرد. زیربخش B که الزامات مرتبط با جوشکاری UW آهنگری UF و لحیم کاری UB را شامل می‌شود و زیربخش C  که به الزامات چندین کلاس از مواد به کار رفته در ماخذ استیل تحت فشار می‌پردازد.

مطلب پیشنهادی: سیم جوش استیل 316

استاندارد بازرسی UN

استاندارد بازرسی UN

همانطور که در ابتدای مقاله نیز ذکر شد، مخزن استیل کاربردهای گسترده‌ای دارد که یکی از مهمترین صنایع استفاده آن، صنعت نفت، پتروشیمی و نگهداری و حمل و نقل فرآورده‌های آن است. همچنین مواد شیمیایی چون پلیمرهای پر استفاده مانند پروپان به وسیله مخازن استیل نگهداری و حمل می‌شوند.

از آنجایی که نقش این مخازن بسیار مهم و مواد نگهداری شده در آن‌ها خطرناک است، استانداردها، قوانین و دستورالعمل‌های طراحی، ساخت، ارزیابی و مواد به کار رفته در مخزن آن از حساسیت بالایی برخوردار بوده و کیفیت و عملکرد مخزن باید به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد. بیابراین، گواهینامه یا تاییدیه بازرسی UN به طور اختصاصی به بررسی جزییات ساخت، طراحی و مواد در مورد مخازن استیل حاوی مواد خطرناک پرداخته و همچنین ضرب الاجل‌های دوره‌ای جهت بازرسی و اخذ تاییدیه مجدد را مشخص می‌نماید.

فواصل و دوره‌‌های زمانی بازرسی و تایید مجدد مخزن استیل با استاندارد بازرسی UN  طبق ضوابط این استاندارد و بر اساس نوع مخزن و ماده محتوی آن تعیین می‌شود. این زمان (زمان بازرسی و تایید مجدد ماخذ استیل) به طور معمول و اجباری ۳۰ ماهه و ۶۰ ماهه است.

مجموعه استانداردهای بازرسی API

یکی دیگر از پرکاربردترین استانداردهای بازرسی مخزن استیل، مجموعه استانداردهای بازرسی سلامت و کیفیت مخازن API است. API  مجموعه استانداردهای بازرسی صنعت نفت آمریکا است و از تمامی جهات، همه تانکرها و مخازن استلنس استیل و فولادی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

تانکرها و ماخذ‌های استلنس استیل در صنعت نفت با ضوابط و مقررات مجموعه استانداردهای API سنجیده می‌شوند و با اخذ تاییدیه این استاندارد با اطمینان از کیفیت و عملکرد عالی مخزن استیل مورد استفاده قرار می‌گیرند. مخازن استیل مورد بررسی در استاندارد بازرسی صنعت نفت آمریکا، تماما مربوط به مخازن استیل حاوی مواد نفتی از جمله فراورده‌های صنعت نفت، مواد دارویی و آرایشی و بهداشتی و.. است.

همانگونه که پیش‌تر اشاره کردیم، API مجموعه استانداردهای بازرسی را در بر دارد که چهار استاندارد از مهمترین آن‌ها هستند. استاندارد API 650  به طور اختصاصی برای نفت، استاندارد API 620  برای گاز طبیعی مایع، استاندارد API 12D برای فرآورده‌های پتروشیمی کاربرد دارد. همچنین استانداردی به عنوان API 653  نیز وجود دارد که با ضوابط و مقررات در مورد بازرسی، اصلاح، تعمیر و بازسازی مخزن، عموما برای بازرسی و تایید مجدد مخزن استیل به کار می‌رود.

با ما همراه باشید: محاسبه وزن ورق استیل

مجموعه استانداردهای بازرسی API

سخن پایانی

در این نوشته از سایت گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک سعی کردیم به طور کامل و کاربردی به معرفی مهمترین و معتبرترین استانداردهای بازرسی سلامت و کیفیت مخزن استیل بپردازیم. شایان ذکر است که مجموعه‌ استانداردهای نامبرده از پرکاربردترین استانداردهای بازرسی انواع ماخذ استیل هستند که در ایران و خارج از کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *