آیا می‌خواهید تصمیم بگیرید که کدام نوع مخزن ذخیره‌سازی برای تاسیسات شما مناسب‌تر است؟ آشنایی با انواع مخزن استیل مهم ترین مسئله در این خصوص است. مخازن ذخیره سازی به تجهیزاتی می گویند که برای ذخیره سازی گاز، نفت، آب و فرآورده های پتروشیمی استفاده می شوند و برای مصارف صنعتی کاربرد فراوانی دارند.
مخازن ذخیره سازی صنعتی در ابعاد و اشکال مختلفی تولید و عرضه می شوند. آنها می توانند زیر زمین، افقی و عمودی باشند و از بتن، سنگ، فایبرگلاس، فولاد یا پلاستیک ساخته شوند. مخازن را می توان بر اساس موادی که در خود نگه می دارند و برخی عوامل دیگر به انواع مختلفی دسته بندی کرد.
مخازن ذخیره سازی حاوی مایعات آلی، مایعات غیر آلی، بخارات و در بسیاری از صنایع یافت می شود. این مخازن می توانند از اندازه های مختلفی برخوردار باشند که از 2 تا 60 متر قطر یا بیشتر متغیر است. آنها  اغلب در داخل حوضچه های نگهدارنده نصب می شوند تا در صورت پارگی مخزن نشت نریزند.
صنایعی که مخازن ذخیره سازی را می توان در آنها یافت کرد عبارتند از: پالایشگاه نفت، تولید پتروشیمی و شیمیایی، عملیات ذخیره سازی و انتقال فله، سایر صنایع مصرف کننده یا تولید مایعات و بخارات.گروه صنعتی و تولیدی آلفا تانک

آشنایی با انواع مخازن استیل

مخازن ذخیره سازی دارای طیف گسترده ای از اشکال و اندازه ها هستند، از مخازن کوچک 25 گالنی گرفته تا مخازن عظیمی که قادر به نگهداری ده ها میلیون گالن هستند. در ادامه انواع مختلف مخازن استیل را شرح خواهیم داد.

مخازن سقف ثابت

مخازن سقف ثابت، مخازن استوانه‌ای جوش فولادی هستند که سقف مخروطی یا گنبدی شکلی دارند که به طور دائم به پوسته مخزن متصل است. به طور کلی، این مخازن اتمسفر هستند، به این معنی که آنها می توانند فشار داخلی از محیط، تا 0.5 PSI داشته باشند.
اگر فشارها از این عدد بیشتر شود، مخزن به یک مخزن کم فشار (0.5-2.5 PSI) تبدیل می شود. برای حفظ فشار یا خلاء ثابت در داخل مخزن، مخازن سقف ثابت مجهز به دریچه‌های دریچه خلاء فشار هستند. مخازن سقف ثابت می توانند تقریباً هر نوع محصول مایع از جمله نفت، آب، مواد شیمیایی و خمیر را در خود جای دهند.

مخازن سقف شناور

برخلاف مخازن سقف ثابت، مخازن سقف شناور سقف ثابتی ندارند. در عوض، همانطور که از نام آن پیداست، این نوع مخزن ذخیره سازی مجهز به یک پلت فرم (سقف) است که مستقیماً روی محصول مخزن شناور است.

مخازن افقی

مخازن ذخیره افقی را می توان در زیر زمین یا روی زمین نصب کرد و در صنایع مختلف برای ذخیره سازی فرآورده های نفتی سبک و سنگین، محلول های شیمیایی، آب، محصولات غذایی و سایر فرآورده های مایع استفاده می شود.
اگر برای ذخیره سازی زیرزمینی در نظر گرفته شده است، مخازن فولادی افقی تعدادی پوشش و عایق برای جلوگیری از خوردگی داده می شوند. این مخازن سوخت قوی تقریباً در برابر تمام بلایا غیر قابل نفوذ هستند و آنها را برای تأسیسات سوخت نظامی یا از راه دور ایده آل می کند.
آشنایی با انواع مخازن استیل

مخازن فشار (مخازن فشار قوی)

در حالی که اصطلاحات مخزن تحت فشار و مخزن تحت فشار اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، تمایز مهمی بین مخازن و کشتی ها وجود دارد.  مخازن تحت فشار در بیشتر صنایع مورد استفاده قرار می گیرند و محصولات مختلفی از جمله فرآورده های نفتی، گازهای مایع و آب را ذخیره می کنند.
کشتی ها مطابق با آیین نامه دیگ بخار و مخازن تحت فشار ASME ساخته می شوند که طراحی، ساخت، مواد، آزمایش و گواهی مخازن تحت فشار را تنظیم می کند. مخازن ذخیره سازی تحت فشار اشکال مختلفی دارند، اما رایج ترین شکل آن یک استوانه با کلاهک های انتهایی (سر) است.
شکل ظرف و درپوش های انتهایی به گونه ای طراحی شده اند که نیازهای محصول در حال ذخیره سازی را برآورده کند.
مطلب پیشنهادی: همه چیز درمورد میکسر هموژنایزر تحت خلاء

آشنایی با انواع مخزن استیل سوخت صنعتی

مخازن ذخیره سوخت صنعتی که به آنها مخازن نفت نیز می گویند، می توانند مایعات مختلفی را ذخیره کنند. این مخازن برای نگهداری مایعات غیر آلی و آلی کاربرد دارد. این مخازن همچنین می توانند بخار و همچنین مایعات قابل اشتعال مختلف را در خود به راحتی نگه دارند.
مخازن ذخیره سوخت در طرح ها و ابعاد مختلفی تولید می شوند. آنها برای ذخیره انواع سوخت، بخار و مایعات صنعتی طراحی و تولید شده اند.
آشنایی با انواع مخزن استیل سوخت صنعتی

آشنایی با انواع مخزن استیل سوخت

دو نوع اصلی مخازن ذخیره سوخت وجود دارد از جمله مخازن زیرزمینی و مخازن زیرزمینی. درباره دسته بندی مخازن استیل بر اساس جداره نیز اطلاعاتی برای شما جمع آوری کرده ایم که می توانید مطالعه کنید.

مخازن سوخت روی زمین

مخازن سوخت روی زمین به دلیل نگهداری طولانی مدت و هزینه های اولیه مقرون به صرفه بسیار محبوب و پرطرفدار هستند. نصب این مخازن در مقایسه با مخازن زیرزمینی مقرون‌به‌صرفه‌تر است، زیرا نیازی به هزینه کردن برای پس‌پر کردن، حفاری عمیق و روسازی لوله‌های درگیر بیشتر نیست.
مخازن سوخت روی زمین در مقایسه با مخازن زیرزمینی به نگهدرای سختی نیاز ندارند. می توانید به راحتی آنها را از نظر نشتی و دسترسی برای تعمیرات مورد بررسی قرار دهید. به همین دلیل است که این نوع مخازن برای ذخیره سوخت و مواد شیمیایی گزینه مناسب تری هستند.
مطلب پیشنهادی: دسته بندی مخزن استیل بر اساس جنس ورق

مخازن ذخیره سازی زیرزمینی

در مخزن ذخیره زیرزمینی (UST)، حداقل 10 درصد از حجم ذخیره شده مخزن در زیر زمین مدفون است. چنین مخازنی که برای ذخیره مواد یا سوخت های خطرناک استفاده می شوند، دارای مقررات هستند و باید در EPA ثبت شوند.
این مخازن برای افرادی گزینه مناسبی است که می خواهند فضا یا ارزش دارایی خود را به حداکثر ممکن برسانند. مخازن ذخیره سازی زیرزمینی را در زیر چمن ها و راهروها قرار می دهند، جایی که قابل مشاهده نیستند. مسلماً این نوع مخازن ایمن تر نیز هستند. زیرا احتمال انفجار بسیار کم است. با این حال، احتمال نشتی و همچنین ایجاد آلودگی در مورد این مخازن افزایش می یابد. زیرا امکان بازررسی آنها وجود ندارد.
آشنایی با انواع مخزن استیل سوخت

مزایای استفاده از مخازن ذخیره سوخت

اگر کسب و کار شما به ذخیره ایمن سوخت و سایر مایعات قابل اشتعال نیاز دارد، استفاده از مخزن ذخیره سوخت صنعتی بسیار مهم است. گواهی استاندارد برای مخازن ذخیره سوخت صنعتی صادر می شود که ذخیره ایمن مواد شیمیایی،گازوئیل ، روغن، بنزین، حلال ها و دیگر مواد خطرناک و قابل سوختن را فراهم می کنند.
آشنایی با انواع مخزن استیل سوخت کمک بزرگی به شما می کند. این مخازن انتشارات تبخیری را محدود می کنند و همچنین از نشت مواد موجود در آن جلوگیری می کنند. این مخازن ذخیره سازی برای مطابقت با استانداردهای صنعت ساخته و طراحی شده اند که آنها را به گزینه ای کارآمد و قابل اعتماد برای رفع نیازهای ذخیره سازی مواد خطرناک شما تبدیل می کند.
به مطالعه ادامه دهید: تفاوت مخزن تک جداره و دوجداره استیل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *